• Start
  • Wiadomości
  • „Obrońcy Poczty” - dokument o losach obrońców placówki prapremierowo w Dworze Artusa. W sobotę

„Obrońcy Poczty” - dokument o losach obrońców placówki prapremierowo w Dworze Artusa. W sobotę

Film „Obrońcy Poczty” obejrzymy po raz pierwszy w sobotę, 31 sierpnia, w Dworze Artusa, o godz. 15.00 (ul. Długi Targ 43/44). Reżyser Damian Wenta chciał filmem oddać hołd bohaterom. Projekcja jest częścią programu upamiętniającego 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wstęp wolny.
29.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk, Zbiory Muzeum Poczty Polskiej
Gdańsk, Zbiory Muzeum Poczty Polskiej
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Trwający 77 minut dokument przedstawia losy bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Materiał składa się z archiwalnych zdjęć i fragmentów filmów, wywiadów przeprowadzanych w latach 50. i 60. z ocalałymi pocztowcami i współcześnie - z ich rodzinami, wypowiadają się też historycy i publicyści. 

Autor scenariusza i reżyser filmu, gdańszczanin Damian Wenta, jest absolwentem Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jest dyrektorem artystycznym Fundacji Generator Kultury i laureatem stypendium miasta Gdańska dla artystów. W filmie zastosował nowoczesne techniki animacyjne, aby uświadomić widzom grozę wojny, szczególnie tym młodym.

Intencją Wenty było, jak mówi: “pokazać, jakim piekłem jest wojna i jak ważne jest docenianie pokoju w czasach, w których żyjemy.” Reżyser ma nadzieję, że jego film będzie łączył, a nie dzielił.

– Sceny walki zostały zaanimowane, a najbardziej emocjonujące jest to, że udało nam się ożywić obrońców poczty przez to, że w animacjach są użyte ich autentyczne twarze. Zależało nam na pokazaniu pięknej i wzruszającej do łez historii, pełnej napięcia i zwrotów akcji, walki i miłości – opowiada Damian Wenta. – Oddajemy głos nie tylko rodzinom pomordowanych obrońców poczty i historykom. Przygotowania do obrony, samą walkę i ucieczkę relacjonuje również czterech pocztowców, którym udało się w dramatycznym momencie walki uciec i przeżyć wojnę. Augustyn Młyński, Władysław Milewczyk, Franciszek Mielewczyk i Andrzej Górski na przełomie lat 60. i 70. udzielili wywiadów radiowych i telewizyjnych, dzięki temu ich słowami odtwarzamy w filmie, najbardziej wiarygodnie jak się dało, historię obrony Poczty Polskiej. 

Premiera dokumentu planowana jest również w Gdańsku, 5 października 2019 r., w 80. rocznicę rozstrzelania pocztowców na Zaspie.

Film trafi bezpłatnie do 100 placówek oświatowych województwa pomorskiego oraz do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Powstał dzięki wsparciu mecenasa filmu: Fundacji PZU oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Gdańska.


Zobacz, teaser filmu "Obrońcy poczty" w reż. Damiana Wenty:

 

WIĘCEJ;

Victoriaschule - symbol męczeństwa Polaków. 1 września g. 10.00 oddamy im hołd PROGRAM

Kwiaty pod pomnikiem "kindertransportów" w 80 lat po ewakuacji żydowskich dzieci z opanowanego przez nazistów Gdańska

 

TV

Każdy może pomóc