“Obrazy ogniem malowane" to impreza o długich tradycjach i ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem widzów. Rok temu na trawniku przed Klubem "Pama" zgomadziło się ich około 300.
Po raz pierwszy "Obrazy" odbyły się 24 lata temu (w 1993 r.) w formie warsztatów, które prowadził nieżyjący już, wybitny ceramik Edward Roguszczak. Jemu też będzie poświęcony film, który rozpocznie tegoroczną edycję o godz. 18.05.
A potem weźmiemy udział w wydarzeniach zaaranżowanych przez organizatorów. Niektóre z nich będziemy mogli obserwować przez cały czas trwania imprezy, tak jak zdobienie ceramiki japońską metodą “raku”. Polega ona na tym, że wyroby pokryte częściowo szkliwem wkłada się do pieca garncarskiego, a gdy temperatura wewnątrz osiągnie 1000 stopni, wyjmuje się je i umieszcza w pojemniku z trocinami, gdzie zachodzą procesy redukcji. W ich wyniku szkliwo zawierające tlenek miedzi zmienia się w powłokę o przebłyskach metalicznej miedzi, a powierzchnia niepokryta szkliwem wybarwia się na czarno.
Jak to się robi, pokaże nam Wioletta Ulatowska i ceramicy - uczestnicy warsztatów w „Plamie” GAK.
- Już od godziny 16 zaczną rozpalać piec ceramiczny, by o 18 rozpocząć pokaz - opowiada Daria Szopa z Plamy GAK, organizatora wydarzenia. - Zobaczymy cały proces: wkładanie do pieca, wyjmowanie, gaszenie naczyń w wodzie z trocinami i efekty.
Cały wieczór też Marcin Szychowski i Sebastian Wolf, aktorzy Teatru FETA, będą bawić się z dziećmi. To w ramach działania: “Odkryj tajemnice szalonych naukowców”. Na czas trwania imprezy rozciągnięte też będzie też pokaz Beaty Kośmider, która wyjaśni jak można zdobić przedmioty techniką pirografii. To forma malowanie ogniem na drewnianych powierzchniach.
Elwira Twardowska, była wieloletnia kierowniczka Plamy”, przygotowała zaś dwa działania o intrygujących tytułach: "Leczenie głupoty" i "Drzewko Szczęścia". Pierwsza z nich to instalacja inspirowana malarstwem Hieronima Bosha, a druga... Trzeba to po prostu zobaczyć - artystka obiecuje wyczarować nieistniejący ogród. Będzie magicznie.
Zobaczymy też konstrukcje w wykonaniu dzieci z grupy Młoda Projektornia z klubu „Projektornia” GAK, podopiecznych Izy Terek-Jopkiewicz.
A o godz. 18.10, zaraz po filmie o Edwardzie Roguszczaku, wystąpią ART ARCH BKSW, czyli grupa w składzie: Banasiak Patrycja, Kurkowska Agnieszka, Szoka Katarzyna, Wawrzyniak Patrycja. Na trawniku przed “Plamą” przedstawią instalację multimedialno-przestrzenną „Ogień jako istota domu”.
- Poprzedzi ją wstęp Agnieszki Kurkowskiej, która wytłumaczy jej sens i zachęci do refleksji, bo taki efekt chcą wywołać artyści - tłumaczy Szopa. - Zobaczmy najpierw krótki filmik wyświetlany na ścianie naszego budynku, a potem przejdziemy obejrzeć konstrukcje złożone z ognia i papieru zamieszczone wśród drzew.
Rok temu Agnieszka Kurkowska przygotowała dwie instalacje rzeźbiarskie: łóżko wypełnionego złymi snami i kukłę żyrafy, które potem widowiskowo spłonęły.
Tego dnia nie zabraknie też, jak zawsze bardzo atrakcyjnego, pokazu fireshow w wykonaniu Szymona Lisieckiego (o godz. 19.15), poprzedzonego (15 minut wcześniej) występem Mateusza Koszykowskiego, który wykona taniec z ogniowymi poi. Te atrakcje odbędą się pod ścianką przy korcie tenisowym.
Imprezę zamknie o godz. 19.45 spektakl teatralny teatru ulicznego - Akademii Artystycznej Oiseau Company pt. „Lustro”.
Program Obrazy Ogniem Malowane 2017 21 października, sobota, godz. 18-20 Klub Plama, Gdańsk - Zaspa, ul. Pilotów 11
18.10 - Grupa ART/ ARCH BKSW w składzie: Banasiak Patrycja, Kurkowska Agnieszka, Szoka Katarzyna, Wawrzyniak Patrycja z instalacją multimedialno-przestrzenną pt. „Ogień jako istota domu” / trawnik
|