Obrady Unii Metropolii Polskich w ECS. Dyskutowano o finansach samorządów i gospodarce odpadami

W Europejskim Centrum Solidarności obradowała w piątek, 30 sierpnia rada Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Prezydenci 10 największych miast w kraju omówili m.in. ostatnie porozumienie z rządem o finansach dla samorządów. - Jeszcze do niedawna staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy duży krok wstecz, ku normalności - ocenił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Przedstawiciele UMP krytycznie odnieśli się natomiast do propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska ws. gospodarki odpadami. 
30.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę pięciu osób podczas konferencji prasowej na zewnątrz. W centrum uwagi jest kobieta o ciemnych włosach, nosząca okulary, która przemawia do mikrofonów oznaczonych logotypami TVP INFO i TVN24. Stoi na pierwszym planie, ubrana w ciemną sukienkę z rękawem 3/4. Po obu jej stronach stoją czterej mężczyźni i jedna kobieta. W tle widać nowoczesne budynki mieszkalne oraz zieleń. Panuje słoneczna pogoda, co można wywnioskować po jasnym oświetleniu i cieniach rzucanych przez postacie. Osoby na zdjęciu wyglądają na skupione i zaangażowane w to, co się dzieje.
Jako pierwsza głos na konferencji prasowej zabrała jako gospodarz miejsca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Za nią stoją, od lewej: Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Świętujemy i pracujemy

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przypomniała, że posiedzenie rady UMP zorganizowano w naszym mieście w czasie symbolicznych i historycznych dat. 
 
- Dziękuję, że za miejsce naszych obrad w tych symbolicznych dniach wybraliśmy wspólnie Gdańsk. Dziś mamy 10. rocznicę otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jutro 44. rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, a pojutrze 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ale to nie znaczy, że spotykamy się tutaj, tylko po to, żeby świętować - powiedziała na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz. 
Jak wspomniała, podczas spotkania UMP omówiono m.in. ostatnie ustalenia z rządem ws. finansowania samorządów.

Porozumienie jest, choć nie idealne

- Jak co roku spotykamy się tutaj w Gdańsku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych. Bo wszyscy jesteśmy głęboko przekonani o tym, że gdyby nie Solidarność, to nie byłoby w Polsce silnego samorządu - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Zdjęcie przedstawia spotkanie lub naradę w nowoczesnym pomieszczeniu z widokiem z góry. Uczestnicy siedzą wokół dużego stołu w kształcie litery U . Widać około 20 osób, głównie w formalnych strojach, takich jak garnitury i koszule. Na stole są rozłożone dokumenty, notatniki, długopisy, smartfony oraz szklanki z wodą. W tle widać wysokie półki z książkami, co sugeruje, że spotkanie odbywa się w bibliotece lub sali konferencyjnej o takim charakterze. Podłoga jest wyłożona ciemnym drewnem, co dodaje elegancji wnętrzu. Atmosfera na zdjęciu jest formalna, a uczestnicy wydają się skupieni na dyskusji lub prezentacji.
Obrady rady Unii Metropolii Polskich zorganizowano w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Przyznał, że ostatnie osiem lat było ciężkie dla samorządów. - Zabierano nam prerogatywy i pieniądze - dodał. 
 
- W bardzo trudnym czasie - bo wiemy, jak wygląda budżet państwa po ośmiu latach rządów PiS - udało się zawrzeć wstępne porozumienie na Komisji Wspólnej. Cieszę się, że to porozumienie jest, choć nie jest doskonałe. Ale co najważniejsze: uniezależnia finanse samorządów od decyzji podatkowych rządu. I ważne, że znajdzie się teraz 10 miliardów złotych dla samorządów, bo ten rok jest wyjątkowo trudny - powiedział prezydent Warszawy. 

Staliśmy nad przepaścią

O sytuacji finansowej samorządów w latach rządów Prawa i Sprawiedliwości i zmianach szykowanych przez nowy rząd Donalda Tuska opowiedział obrazowo Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.  
 
- Jeszcze do niedawna staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy duży krok wstecz. Krok wstecz ku normalności, aby zasady finansowania samorządów były przejrzyste, jasne i czytelne - powiedział prezydent stolicy Podlasia. 

ECS. Rozpoczęcie obchodów Sierpnia’80, medal senacki i wystawa

Wyraził podziękowanie za otwartość w tej sprawie Andrzeja Domańskiego, ministra finansów. 
 
- Nie było tak od dawna, aby było tyle bezpośrednich spotkań między samorządowcami a ministrem finansów. To jest zupełnie nowe otwarcie. I nawet jeśli coś jest niedoskonałe, to my rozumiemy sytuację budżetu państwa i będziemy chcieli w negocjacjach dochodzić do najlepszych rozwiązań - wyjaśnił Tadeusz Truskolaski. 
 
Mowa o projekcie ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST).
Na zdjęciu widzimy spotkanie w nowoczesnej sali konferencyjnej, gdzie uczestnicy siedzą wokół stołu w kształcie litery U . Zdjęcie zostało zrobione z perspektywy osoby siedzącej na jednym z końców stołu. Na pierwszym planie widać drewniany stół, na którym leżą dokumenty, długopisy, szklanki oraz mikrofon, co sugeruje, że jest to spotkanie formalne, być może debata lub posiedzenie. Uczestnicy są ubrani formalnie, większość z nich ma na sobie garnitury i koszule. Wszyscy są skupieni na dyskusji lub analizowaniu dokumentów. Część z nich używa smartfonów, a jeden z mężczyzn, siedzący po prawej stronie zdjęcia, trzyma mikrofon, co sugeruje, że przemawia lub zadaje pytanie. W tle widać nowoczesne wnętrze z regałami pełnymi książek, co przypomina bibliotekę lub elegancką salę konferencyjną. Oświetlenie jest jasne, co podkreśla profesjonalny charakter spotkania. Widać również dużą szklaną ścianę i drzwi, które dodają wnętrzu przestronności. Cała scena wydaje się być dobrze zorganizowana i formalna, co sugeruje powagę omawianych tematów.
10 miast członkowskich UMP to: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Przedstawiciele rządu zadeklarowali 21 sierpnia m.in., że jeszcze w tym roku zrealizują najpilniejszy postulat strony samorządowej: przekażą pulę 10 miliardów złotych “kroplówki” na wsparcie samorządów, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. 
 
Jak tłumaczył wówczas minister finansów, Andrzej Domański, łącznie ze środkami już przekazanymi JST w roku bieżącym (czyli z subwencją rozwojową, ze środkami na wynagrodzenia w przedszkolach oraz środkami na podwyżki dla tzw. pracowników socjalnych) oznacza to wsparcie dla samorządów w 2024 r. w wysokości 17 mld zł.

Samorządy wzywają resort klimatu do dialogu

Podczas spotkania w Gdańsku władze UMP dyskutowały też o projekcie ustawy dotyczącej zmian w gospodarce odpadami. Nowe przepisy chce wdrożyć Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 
Proces procedowania projektu ustawy skrytykowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.  
 
- Nasze uwagi, nasze sugestie, ale przede wszystkim dialog z nami nie jest w tym temacie prowadzony. Dlatego wnosimy o to, by spotkać się z nami i procedować ten bardzo ważny dokument. Przecież na koniec każdy z nas, każdy z mieszkańców, zapłaci opłatę, ale to właśnie od odpowiedniego ułożenia tego systemu zależy, jak owa opłata będzie wyglądała - mówiła Hanna Zdanowska.
 
- To na samorządy gminne zostały ustawowo przeniesione ciążące na państwie polskim obowiązki wynikające z dyrektyw unijnych, w tym dotyczące uzyskania wymaganych poziomu recyklingu odpadów. Dlatego wyłącznie efektywne oraz kompatybilne z gminnymi systemami model ROP (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta) wypełni wymagania unijne 
- czytamy w stanowisku przyjętym przez prezydentów miast. 
 
WIDEO Z BRIEFINGU, PODSUMOWUJĄCEGO GDAŃSKIE SPOTKANIE PREZYDENTÓW UMP:

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Port Czystej Energii. Plan - otwarcie we wrześniu 2024 roku

- Od wielu lat postulujemy, aby system kaucyjny nie był tym dokumentem, który jest pierwotnie wprowadzany do porządku prawnego, a powinna nim być Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Dziś to mieszkańcy, ponoszą opłaty, wnoszone do gmin, za wywóz śmieci i utrzymują w 100 procentach system gospodarowania odpadami. Chcemy rozwiązania, które w końcu przeniesie ten obowiązek na samych producentów produktów w opakowaniach, które zanieczyszczają środowisko naturalne - powiedziała Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i przewodnicząca Zespołu ds. Gospodarowania Odpadami Unii Metropolii Polskich.  
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POSIEDZENIA RADY UNII METROPOLII POLSKICH: 
 


 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta