Świętujemy i pracujemy
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przypomniała, że posiedzenie rady UMP zorganizowano w naszym mieście w czasie symbolicznych i historycznych dat.
- Dziękuję, że za miejsce naszych obrad w tych symbolicznych dniach wybraliśmy wspólnie Gdańsk. Dziś mamy 10. rocznicę otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jutro 44. rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, a pojutrze 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ale to nie znaczy, że spotykamy się tutaj, tylko po to, żeby świętować - powiedziała na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz.
Jak wspomniała, podczas spotkania UMP omówiono m.in. ostatnie ustalenia z rządem ws. finansowania samorządów.
Porozumienie jest, choć nie idealne
- Jak co roku spotykamy się tutaj w Gdańsku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych. Bo wszyscy jesteśmy głęboko przekonani o tym, że gdyby nie Solidarność, to nie byłoby w Polsce silnego samorządu - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Przyznał, że ostatnie osiem lat było ciężkie dla samorządów. - Zabierano nam prerogatywy i pieniądze - dodał.
- W bardzo trudnym czasie - bo wiemy, jak wygląda budżet państwa po ośmiu latach rządów PiS - udało się zawrzeć wstępne porozumienie na Komisji Wspólnej. Cieszę się, że to porozumienie jest, choć nie jest doskonałe. Ale co najważniejsze: uniezależnia finanse samorządów od decyzji podatkowych rządu. I ważne, że znajdzie się teraz 10 miliardów złotych dla samorządów, bo ten rok jest wyjątkowo trudny - powiedział prezydent Warszawy.
Staliśmy nad przepaścią
O sytuacji finansowej samorządów w latach rządów Prawa i Sprawiedliwości i zmianach szykowanych przez nowy rząd Donalda Tuska opowiedział obrazowo Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
- Jeszcze do niedawna staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy duży krok wstecz. Krok wstecz ku normalności, aby zasady finansowania samorządów były przejrzyste, jasne i czytelne - powiedział prezydent stolicy Podlasia.
ECS. Rozpoczęcie obchodów Sierpnia’80, medal senacki i wystawa
Wyraził podziękowanie za otwartość w tej sprawie Andrzeja Domańskiego, ministra finansów.
- Nie było tak od dawna, aby było tyle bezpośrednich spotkań między samorządowcami a ministrem finansów. To jest zupełnie nowe otwarcie. I nawet jeśli coś jest niedoskonałe, to my rozumiemy sytuację budżetu państwa i będziemy chcieli w negocjacjach dochodzić do najlepszych rozwiązań - wyjaśnił Tadeusz Truskolaski.
Mowa o projekcie ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST).
Przedstawiciele rządu zadeklarowali 21 sierpnia m.in., że jeszcze w tym roku zrealizują najpilniejszy postulat strony samorządowej: przekażą pulę 10 miliardów złotych “kroplówki” na wsparcie samorządów, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Jak tłumaczył wówczas minister finansów, Andrzej Domański, łącznie ze środkami już przekazanymi JST w roku bieżącym (czyli z subwencją rozwojową, ze środkami na wynagrodzenia w przedszkolach oraz środkami na podwyżki dla tzw. pracowników socjalnych) oznacza to wsparcie dla samorządów w 2024 r. w wysokości 17 mld zł.
Samorządy wzywają resort klimatu do dialogu
Podczas spotkania w Gdańsku władze UMP dyskutowały też o projekcie ustawy dotyczącej zmian w gospodarce odpadami. Nowe przepisy chce wdrożyć Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Proces procedowania projektu ustawy skrytykowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
- Nasze uwagi, nasze sugestie, ale przede wszystkim dialog z nami nie jest w tym temacie prowadzony. Dlatego wnosimy o to, by spotkać się z nami i procedować ten bardzo ważny dokument. Przecież na koniec każdy z nas, każdy z mieszkańców, zapłaci opłatę, ale to właśnie od odpowiedniego ułożenia tego systemu zależy, jak owa opłata będzie wyglądała - mówiła Hanna Zdanowska.
- To na samorządy gminne zostały ustawowo przeniesione ciążące na państwie polskim obowiązki wynikające z dyrektyw unijnych, w tym dotyczące uzyskania wymaganych poziomu recyklingu odpadów. Dlatego wyłącznie efektywne oraz kompatybilne z gminnymi systemami model ROP (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta) wypełni wymagania unijne
- czytamy w stanowisku przyjętym przez prezydentów miast.
WIDEO Z BRIEFINGU, PODSUMOWUJĄCEGO GDAŃSKIE SPOTKANIE PREZYDENTÓW UMP:
- Od wielu lat postulujemy, aby system kaucyjny nie był tym dokumentem, który jest pierwotnie wprowadzany do porządku prawnego, a powinna nim być Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Dziś to mieszkańcy, ponoszą opłaty, wnoszone do gmin, za wywóz śmieci i utrzymują w 100 procentach system gospodarowania odpadami. Chcemy rozwiązania, które w końcu przeniesie ten obowiązek na samych producentów produktów w opakowaniach, które zanieczyszczają środowisko naturalne - powiedziała Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i przewodnicząca Zespołu ds. Gospodarowania Odpadami Unii Metropolii Polskich.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POSIEDZENIA RADY UNII METROPOLII POLSKICH: