• Start
  • Wiadomości
  • Obostrzenia od 1 grudnia. Mniej osób w miejscach publicznych, zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich

Obostrzenia od 1 grudnia. Mniej osób w miejscach publicznych, zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich

- W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy - zapowiedział w poniedziałek, 29 listopada, minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia.
29.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. FB Ministerstwo Zdrowia

 

- Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią. W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych.

- poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.


Pakiet alertowy, czyli obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Będą to:

  • zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, które zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka
  • wszystkie osoby wracające z tych krajów (niezależnie jakim transportem) będą miały obowiązkową 14-dniową kwarantannę
  • podróżujący do Polski z krajów non-Schengen będą miały wydłużoną kwarantannę z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR
  • zmniejszenie limitów osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach z 75 do 50 proc. Zmiana dotyczy kościołów, gastronomi, hoteli, kultury (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe), obiektów sportowych (baseny, aquaparki itp.)
  • zmniejszenie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach (wesela, komunie, konsolacje - stypy, spotkania) ze 150 do 100 osób 
  • zmniejszenie limitu osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi z 500 do 250 osób
  • w obiektach typu siłownie, kluby, centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, wystawy, konferencje, kongresy, handel będzie mogła przebywać jedna osoba na 15m kw, do tej pory było 10m kw

 

Z kolei Krzysztof Saczka, Główny Inspektorat Sanitarny, poinformował, że:

- We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów. Wszystkie próbki będą poddane sekwencjonowaniu. 

Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaapelował do niezaszczepionych:

- Spodziewaliśmy się wystąpienia kolejnej mutacji wirusa. Trwają badania, które określą jego zjadliwość. Apelujemy do wszystkich niezaszczepionych: to jest czas, aby się zaszczepić. 


Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek, 29 listopada, od godz. 10.00 wysyłało sms-y do osób niezaszczepionych, ale posiadających Internetowe Konto Pacjenta. Około 900 tysięcy osób otrzymało sms o treści: UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo