• Start
  • Wiadomości
  • Przetarg na objazd Bramy Nizinnej. Nowa inwestycja uchroni zabytek przed samochodami

Przetarg na objazd Bramy Nizinnej. Nowa inwestycja uchroni zabytek przed samochodami

W środę, 7 kwietnia zostanie ogłoszony przetarg dotyczący budowy objazdu Bramy Nizinnej. Dzięki temu samochody ominą zabytek, zwiększając przepustowość drogi. Budowa ma potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
06.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brama Nizinna to przykład pięknej XVII-wiecznej architektury obronnej
Brama Nizinna to przykład pięknej XVII-wiecznej architektury obronnej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Brama Nizinna jest jedną z zabytkowych bram historycznego Gdańska. Jak czytamy w Gedanopedii, zlokalizowana między Bastionem św. Gertrudy i Bastionem Żubr brama, powstała jako efekt opasywania Starego Przedmieścia nowym odcinkiem wałów ziemnych. Jest elementem nowożytnych fortyfikacji miasta. Po wybudowaniu nazywano ją krótko Nową Bramą. Utraciła swoje duże znaczenie komunikacyjne w związku z budową Bramy Oruńskiej. W 2006 r. obiekt przejęło Miasto, a w latach 2015-2016 przeszedł on gruntowną rewitalizację. Obecnie mieści się tu Klub Morza Zejman.

Trwają prace, których efektem ma być poprowadzenie ruchu samochodowego nie przez, a obok bramy. Zgodnie z założeniami od placu Wałowego droga przebiegać będzie ul. Grodza Kamienna, następnie skręci w kierunku południowym przed Bastionem Żubr.

- Nowa droga prowadzona będzie w miejscu dawnej linii kolejowej. W ramach inwestycji rozebrany zostanie stary mostek nad Opływem Motławy, a w jego miejscu wybudowana zostanie nowa przeprawa – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

objazd_bramy_nizinnej_mapa(1)


Ponadto przebudowane zostaną sieci podziemne: gazowa, wodociągowa, sanitarna i teletechniczna. Przewidziano budowę sieci oświetleniowej. Otwarcie ofert planowane jest w drugiej połowie kwietnia. Realizacja ma potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków z budżetu Miasta Gdańska.

To nie jedyna inwestycja, która planowana jest do realizacji w tej okolicy. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na zagospodarowanie terenu Opływu Motławy w pobliżu bastionów Żubr i św. Gertrudy. Teren Opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Na terenie objętym inwestycją zostanie zamontowane oświetlenie i monitoring, przebudowana zostanie promenada pieszo-rowerowa. Przewidziano także ścieżkę dydaktyczną dla najmłodszych. Ta inwestycja planowana jest w ramach Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Brama pełni wciąż ważną rolę komunikacyjną, tędy wiedzie alternatywny dla Traktu św. Wojciecha wyjazd ze Śródmieścia miasta na Orunię
Brama pełni wciąż ważną rolę komunikacyjną, tędy wiedzie alternatywny dla Traktu św. Wojciecha wyjazd ze Śródmieścia miasta na Orunię
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W ramach Programu Rewitalizacji na terenie Dolnego Miasta planowane jest zagospodarowanie Placu Wałowego. W marcu podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Projekt powstanie do końca 2021 r. Ponadto rozpoczęły się już prace remontowe w budynku przy Placu Wałowym 5A. Jest to pierwszy z 10 budynków przeznaczonych do remontu w ramach rewitalizacji w tym rejonie. Zgodnie z umową prace zakończą się w czerwcu 2021 r.

oprac. MW

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas