To druga po „Górze Gradowej – krótkiej historii”, samodzielnie wydana przez Hevelianum, publikacja. Zaprezentowano w niej siedemdziesiąt różnych obiektów znajdujących się na Górze Gradowej i w jej najbliższej okolicy. Każdy zabytek, miejsce, wystawa czy pomnik zostały opatrzone ilustracjami oraz krótkimi, ciekawymi opisami.
Jak wskazuje sam tytuł książki, zaproponowano ponadto trzy trasy zwiedzania, w tym także wzdłuż stałej, bezpłatnej wystawy historycznej „Dzieje Fortu”. Z pomocą publikacji i dołączonego do niego planu Hevelianum można wygodnie samodzielnie zwiedzić Górę Gradową i odkryć jej fascynującą historię.
- Hevelianum to teren usłany zabytkowymi obiektami, poukrywanymi między wzniesieniami dawnych fortyfikacji. Zdając sobie sprawę, że nie jest najłatwiejszy do zwiedzania, Hevelianum wydało właśnie „Spacerownik”. Znajdą w nim państwo kolorowe ilustracje, rzetelne, krótkie opisy, a także załączoną mapkę – mówi Jan Daniluk, historyk Hevelianum, autor publikacji.
Jan Daniluk to doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej. W Hevelianum można kupić także jego książkę pt. „Góra Gradowa – krótka historia” (wyd. 2020 r.), pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię – rewitalizację, która przywróciła tę część miasta gdańszczanom i gdańszczankom.
„Dzieje Fortu. Spacerownik” można kupić w sklepie Hevelianum (przy kasach) w cenie 20 zł lub wysyłkowo (doliczając koszt przesyłki).
Sprzedaż i informacja:
malgorzata.globinska@hevelianum.pl
tel. 48 517 084 158