• Start
  • Wiadomości
  • Obchody rocznicy Sierpnia '80. Obywatelskie uroczystości w piątek

Obchody rocznicy Sierpnia '80. Obywatelskie uroczystości w piątek

"My w Gdańsku wierzymy, że opowieść o Solidarności, opowieść o sierpniu 1980 roku, są ciągle aktualną lekcją historii. W Gdańsku wymyślono pokojową metodę rozwiązywania najtrudniejszych konfliktów" - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W tym roku mija 38. rocznica wydarzeń Sierpnia 1980 roku. W piątek, 31 sierpnia, odbędą się liczne uroczystości - nie tylko państwowe i związkowe, ale także obywatelskie, organizowane m.in. przez Miasto Gdańsk, ECS i KOD.
30.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W piątek, 31 sierpnia, odbędą się m.in. obywatelskie uroczystości dotyczące rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 roku. Zapraszają (od lewej): Michał Piotr Szulc z KOD, Bożena Rybicka-Grzywaczewska - uczestniczka strajków 1980 roku, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Adamowicz prezentuje koszulkę, w którą ubrani będą uczestnicy marszu i wiecu Porozumienie
W piątek, 31 sierpnia, odbędą się m.in. obywatelskie uroczystości dotyczące rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 roku. Zapraszają (od lewej): Michał Piotr Szulc z KOD, Bożena Rybicka-Grzywaczewska - uczestniczka strajków 1980 roku, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent Adamowicz prezentuje koszulkę, w którą ubrani będą uczestnicy marszu i wiecu Porozumienie
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Bożena Rybicka-Grzywaczewska - działaczka opozycji w okresie PRL, uczestniczka strajków 1980 roku oraz Michał Piotr Szulc z Komitetu Obrony Demokracji w czwartek, 30 sierpnia, przed budynkiem Rady Miasta Gdańska zaprosili na obywatelskie uroczystości związane z rocznicą wydarzeń sierpnia 80.

Program piątkowych obchodów wygląda następująco:

  • 9.45 plac Solidarności - składanie kwiatów razem z Lechem Wałęsą
  • 10.00 historyczna Brama nr 2 - symboliczne otwarcie bramy
  • 16.30 sąd przy ul. Nowe Ogrody - Marsz Sektorówki do stoczni
  • 18.00 Droga do Wolności - wiec za Porozumieniem

Michał Piotr Szulc z Komitetu Obrony Demokracji przedstawił szczegółowy plan obywatelskich uroczystości w piątek, 31 sierpnia:

- Organizacja obchodów sierpniowych jest swego rodzaju porozumieniem między obywatelami. Jedną z części obchodów będzie marsz naszej sektorówki. Marsz rozpoczynamy przy sądzie (przy ul. Nowe Ogrody - red) przemówieniem marszałka Borusewicza, następnie historycznie przemieszczamy się w kierunku Targu Drzewnego, gdzie Aleksander Hall, członek Młodej Polski, będzie opowiadał o tym jak rodziło się porozumienie na terenie Gdańska i na terenie stoczni. Następnie zmierzamy w stronę budynku Solidarności, gdzie pani poseł Henryka Krzywonos wypowie kilka zdań, jakie wartości i w jaki sposób porozumienia się rodziły w roku 1980. Potem pochód obywateli będzie musiał przejść bardzo szerokim łukiem, czyli ulicą Błędnik, ulicą księdza Jerzego Popiełuszki i dojść do ECS-u, do bramy numer 2 od tyłu, między innymi dlatego, że decyzją wojewody Drelicha teren pomnika Poległych Stoczniowców jest cyklicznie zajęty i obywatele, którzy chcieliby tam zorganizować chociaż krótkie swoje wydarzenie nie mogą w tym uczestniczyć. Kończymy nasze spotkanie wiecem, na którym mam nadzieję będzie kilka ważnych osób, między innymi liczymy na wypowiedź pana prezydenta Pawła Adamowicza, ostatnie słowa wypowie nasz przewodniczący Radomir Szumełda. Centralnym elementem wiecu będzie przemówienie prezydenta Lecha Wałęsy. Zapraszamy wszystkich, małych i dużych. Gdańszczanie i turyści powinni być tego dnia z nami. Tych którzy będą chcieli zwiedzić wystawę w ECS będą to mogli zrobić za symboliczną złotówkę, będą serwowane kompot i drożdżówki. Po wystawie mają oprowadzać ludzie, którzy w latach osiemdziesiątych uczestniczyli w strajkach Solidarności.

Podczas konferencji prezydent Gdańska mówił:

- Serdecznie zapraszamy gdańszczanki, gdańszczan, mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego na obywatelskie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku. My w Gdańsku wierzymy, że opowieść o Solidarności, opowieść o sierpniu 1980 roku są ciągle aktualną lekcją historii - mówił prezydent Adamowicz.

Prezydent przypomniał także o wydarzeniach sprzed 38 lat:

Relacje między władzą komunistyczną a strajkującymi w stoczni gdańskiej im. Lenina oraz innymi strajkującymi zakładami na terenie ówczesnego województwa gdańskiego były niebywale trudne. Wymagało od obydwu stron samoograniczenia i ustępstw, aby ceną tego nie był rozlew krwi. W Gdańsku wymyślono pokojową metodę rozwiązywania najtrudniejszych konfliktów politycznych, społecznych. Gdańszczanie mieli w świadomości dramatyczne wydarzenia z grudnia 1970 roku dziesięć lat wcześniej i to był jeden z impulsów, że strajkowano wewnątrz stoczni i rozmawiano - jak wtedy mówiono - jak Polak z Polakiem, aby dojść do porozumienia.

 

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z KONFERENCJI:

 

Paweł Adamowicz mówił o porozumieniu i kompromisie:

- I to jest niebywałe święto konstytuujące, tworzące świadomość współczesnego Gdańska, współczesnego Pomorza. Dlatego co roku organizujemy obchody obywatelskie, mówimy o porozumieniu, mówimy o kompromisie jako metodzie rozwiązywania trudnych sporów politycznych. Współcześnie zwłaszcza jest to ważna lekcja dla współcześnie rządzących Polską.

Prezydent Adamowicz zaprosił także na ważne spotkanie w czwartek, 30 sierpnia:

- Chciałbym zaprosić jeszcze dzisiaj, w czwartek (30 sierpnia - red.) o godzinie 17.00 do Europejskiego Centrum Solidarności na kolejny wykład z cyklu „Etyka Solidarności”. Wykład wygłosi Niemiec, arcybiskup Monachium, kardynał kościoła rzymskokatolickiego (kardynał Reinhard Marx - red), członek ścisłego grona współpracowników papieża Franciszka. Poprosiłem go, aby podzielił się swoją refleksją jako Niemca i Europejczyka na temat: co to znaczy Solidarność dzisiaj w Niemczech, w Polsce, w Europie i na świecie. Solidarność dla nas to nie jest historia zamknięta, to historia, która się cały czas dzieje.

Bożena Rybicka-Grzywaczewska, działaczka opozycji w okresie PRL, uczestniczka strajków 1980 roku mówiła:

- 38 lat temu obywatele porozumieli się z władzą, ale też między sobą. Tylko dialog, prowadzony cierpliwie i z dobrą wolą, i kompromis - choć niektórzy nie lubią tego słowa - mogą przynieść dobro dla nas, dla Polski. Mijają lata i wydaje się, że tego dialogu i tego kompromisu cały czas musimy się uczyć. Hasło „Porozumienie”, którego logo zaprojektował Jerzy Janiszewski, twórca logo Solidarności, przyświecało nam w pomyśle zorganizowania obywatelskich obchodów sierpnia 80. Wiemy, że w Gdańsku będzie jutro (w piątek, 31 sierpnia - red.) wiele uroczystości: państwowych, związkowych, kościelnych. Wszystkie szanujemy, na wszystkie serdecznie zapraszamy. Zapraszamy też na te wydarzenia, które organizuje grupa obywateli przy współpracy prezydenta Gdańska, niezawodnych ludzi z Komitetu Obrony Demokracji oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Plan obywatelskich uroczystości rocznicy Sierpnia 80
Plan obywatelskich uroczystości rocznicy Sierpnia 80
fot. www.gdansk.pl

 

CZYTAJ TAKŻE:

38. rocznica Sierpnia 1980. To już w piątek, 31 sierpnia

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic