To już sześć lat...
Program obchodów VI rocznicy śmierci Pawła Adamowicza przedstawiono we wtorek, 7 stycznia, na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności.
- Wielu z nas jest trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Podzielę się w tym miejscu osobistą refleksją. Mimo, że prawie sześć lat jestem prezydentem Gdańska cały czas wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, bo jest tak mało realne. A to, że było to sześć lat temu jest wręcz nie do uwierzenia. Natomiast, rzeczywiście w poniedziałek, 13 stycznia, minie sześć lat od tego tragicznego wydarzenia na Targu Węglowym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Paweł Adamowicz upamiętniony w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli
Podkreśliła, że tradycyjnie zaprasza wszystkich tego dnia na godz. 19.00 pod tablicę pamiątkową, znajdującą się przy ul. Bogusławskiego, między Katownią a Złotą Bramą, gdzie 13 stycznia 2019 roku doszło do zamachu na Pawła Adamowicza. Po uroczystości nastąpi przejście pod grób zmarłego prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence”, który wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. W świątyni w poniedziałkowy wieczór odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.
Wśród głównych wydarzeń upamiętniających śmierć Pawła Adamowicza, prezydent Gdańska wymieniła też mszę świętą w jego intencji, która odbędzie we wtorek, 14 stycznia, w Bazylice Mariackiej.
Niematerialne i żywe upamiętnienia
Prezydent Gdańska zapowiedziała, że w uroczystościach upamiętniających tragedię sprzed sześciu lat udział wezmą też prezydenci największych miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. UMP, której patronem jest Paweł Adamowicz, będzie miała robocze obrady w ECS w poniedziałek, 13 stycznia.
Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że pamięć ludzka bywa zawodna i ulotna i dlatego tak ważne są niematerialne i żywe upamiętnienia postaci wieloletniego prezydenta miasta tj. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traugutta 92 oraz szkoła na Przymorzu prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronem obu placówek jest Paweł Adamowicz.
- Spotkajmy się wspólnie w poniedziałek 13 stycznia, o godzinie 19.00, w okolicy między Katownią a Złotą Bramą przy tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć prezydenta naszego miasta Pawła Adamowicza - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz.
Aby ze zła wyrosło dobro
Do udziału w uroczystościach zachęcała też Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona prezydenta.
- Zapraszam wszystkich, którym Paweł był bliski, którzy go cenią, szanują i dobrze wspominają do bycia z nami w tych dniach. Sześć lat to bardzo długi czas. Szczególnie trudny dla mnie, moich córek, mamy Pawła i jego brata. Z tej tragedii, która spotkała nas i gdańszczan próbujemy stworzyć jakieś dobro - podkreśliła.
Jak wyjaśniła, tą pozytywną wartością jest utworzenie Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. - Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta nagroda jest przyznawana, że staje się niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem - dodała Magdalena Adamowicz.
Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią
- Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza i ją kontynuują - mówiła europarlamentarzystka.
Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
- Bassam Aramin (Palestyńczyk) i Rami Elhanan (Izraelczyk) - przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim
- Alain Chouraqui, prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), za przekształcenie dawnego obozu internowania Camp des Milles w międzynarodowe centrum pamięci i edukacji o Holokauście
- Alexei Gorinov, rosyjski polityk, miejski samorządowiec krasnosielskiego rejonu w Moskwie, obecnie aresztowany przez reżim rosyjski, nominowany za zaangażowanie na rzecz praw człowieka, pokoju i lokalnej samorządności w Rosji
Jego działalność obejmowała poprawę warunków życia mieszkańców, relokację z podupadłych budynków oraz rozwój ochrony socjalnej.
Otwarty sprzeciw wobec wojny na Ukrainie doprowadził do jego aresztowania i uwięzienia w kolonii karnej. Jako radny bez wynagrodzenia, Gorinow wykorzystywał własne zasoby do realizacji inicjatyw oraz współpracował z organizacjami praw człowieka, m.in. Amnesty International. Jego działania zyskały wsparcie międzynarodowe, w tym ze strony ONZ i Parlamentu Europejskiego.
Pomimo represji, Gorinow stał się symbolem oporu wobec autorytaryzmu i inspiracją dla osób walczących o wolność słowa i sprawiedliwość.
- Kamira - Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania) nominowana za jednoczenie 23 stowarzyszeń kobiet romskich w 8 regionacha Hiszpanii, aby promować ich włączenie społeczne, ochronę kultury i tradycji oraz walkę z dyskryminacją
Działania Kamiry obejmują edukację, zatrudnienie, zdrowie i kulturę, a także współpracę z instytucjami akademickimi w działalności badawczej. Mimo wyzwań, takich jak stygmatyzacja i niestabilność finansowa, ich praca przyniosła wymierne efekty, m.in. zwiększenie liczby dzieci romskich w szkołach, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i większą świadomość kultury romskiej. Kamira opiera swoje działania na dotacjach publicznych i wdraża elastyczne, kulturowo wrażliwe rozwiązania, które można adaptować w innych społecznościach romskich.
Skupienie na wzmacnianiu pozycji kobiet romskich czyni ich działania skalowalnymi, zrównoważonymi i inspirującymi dla innych inicjatyw promujących równość i włączenie społeczne.
- Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa, nominowany za swoje niezwykłe przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny
- Andrij Sadowyj, burmistrz Lwowa, nominowany za przywództwo podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, skupiające się na wsparciu ofiar wojny i prawach człowieka
ECS to dzieło Pawła Adamowicza
Basil Kerski wyjaśnił, że tablica pamiątkowa to m.in. odpowiedź na wiele pytań stawianych przez młodych dziennikarzy z Europy odwiedzających ECS.
- Każdy szuka nowych liderów politycznych nie tylko na własnym podwórku, ale też szerzej na kontynencie. Pytają: "kim był Paweł Adamowicz? Dlaczego był odważny, dlaczego był w ten sposób odważny? Dlaczego przekraczał granice interesując się jako samorządowiec nie tylko swoim miastem, ale też krajem i Europą?" - wyjaśnił dyrektor ECS.
Młodzież szkolna pamięta o patronie
Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza, przypomniał, że szkoła ta powstała z inicjatywy i pomysłu prezydenta.
- Wierzył w to, że nowoczesna, dobra edukacja jest kluczem do powstania tolerancyjnego otwartego i po prostu mądrego społeczeństwa. Chcąc sprostać jego oczekiwaniom postawiliśmy sobie właśnie taki cel. Kształtujemy cały szereg umiejętności, w tym również kompetencji "miękkich", aby młodzież była otwarta i tolerancyjna - mówił dyrektor ULO.
Honorowa Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello dla Pawła Adamowicza
We wtorek, 14 stycznia, w ULO zaplanowano Dzień Patrona. W programie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 10.00 jest m.in. wręczenie wyróżnienia im. Pawła Adamowicza dla absolwenta ULO oraz dyskusja pt. "Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej" z elementami debaty oksfordzkiej.
Serce ze zniczy dla Pawła Adamowicza
Od godz. 14.00 na Placu Solidarności rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. W tym roku połączone będzie to z młodzieżową akcją sprzeciwu wobec nienawiści pt. „Nie chcemy hejtu”. W akcji wezmą też udział uczniowie innych gdańskich szkół.
Akcję układania serca ze zniczy koordynować będzie młodzież Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Finał zaplanowano na godz. 16.30.
ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ W ECS:
VI ROCZNICA ŚMIERCI PREZYDENTA GDAŃSKA - PROGRAM WYDARZEŃ
- 13.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej / ogród zimowy ECS
- 17.00 - Nagroda im. Pawła Adamowicza / IKM
- 19.00 - złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą
- 19.30 - modlitwa międzywyznaniowa / Bazylika Mariacka
14 stycznia (wtorek)
- 10.00 - Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- od 14.00 (finał o 16.30) gdańskie serce dla prezydenta / Plac Solidarności
- 18.00 - msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka