Obchody VI rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

W tym roku mija szósta rocznica śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Tragedia ta zostanie zostanie uczczona odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Europejskim Centrum Solidarności, złożeniem kwiatów przy tablicy między Katownią a Złotą Bramą oraz modlitwą międzywyznaniową i mszą św. w Bazylice Mariackiej. Po raz czwarty ogłoszony zostanie laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza, Dzień Patrona zorganizuje Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza, na Placu Solidarności z zapalonych zniczy powstanie wielkie serce.
07.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy konferencję prasową lub briefing. W centrum znajduje się kobieta w okularach, ubrana w czarną marynarkę i jasnofioletową koszulę, która przemawia do mikrofonów oznaczonych logotypami mediów, takich jak TVN24 i TOK FM. Za nią stoją dwie inne osoby – kobieta w okularach, ciemnym stroju i apaszce oraz mężczyzna w marynarce. W tle widoczny jest duży czarno-biały portret uśmiechniętego mężczyzny w okularach i garniturze oraz napis w języku polskim „WIECZÓR DLA PRZYJACIELA” (co oznacza „Wieczór dla przyjaciela”). Scena sugeruje, że może to być wydarzenie poświęcone pamięci tej osoby, być może zmarłej lub uhonorowanej w szczególny sposób.  Całe wydarzenie wygląda na formalne, prawdopodobnie związane z polityką, kulturą lub działalnością społeczną.
Przemawia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Za nią stoją: Magdalena Adamowicza, żona prezydenta Pawła Adamowicz i Basil Kerski, dyrektor ECS
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

To już sześć lat...

Program obchodów VI rocznicy śmierci Pawła Adamowicza przedstawiono we wtorek, 7 stycznia, na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. 

- Wielu z nas jest trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Podzielę się w tym miejscu osobistą refleksją. Mimo, że prawie sześć lat jestem prezydentem Gdańska cały czas wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, bo jest tak mało realne. A to, że było to sześć lat temu jest wręcz nie do uwierzenia. Natomiast, rzeczywiście w poniedziałek, 13 stycznia, minie sześć lat od tego tragicznego wydarzenia na Targu Węglowym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Paweł Adamowicz upamiętniony w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli

Podkreśliła, że tradycyjnie zaprasza wszystkich tego dnia na godz. 19.00 pod tablicę pamiątkową, znajdującą się przy ul. Bogusławskiego, między Katownią a Złotą Bramą, gdzie 13 stycznia 2019 roku doszło do zamachu na Pawła Adamowicza. Po uroczystości nastąpi przejście pod grób zmarłego prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence”, który wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. W świątyni w poniedziałkowy wieczór odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. 

Wśród głównych wydarzeń upamiętniających śmierć Pawła Adamowicza, prezydent Gdańska wymieniła też mszę świętą w jego intencji, która odbędzie we wtorek, 14 stycznia, w Bazylice Mariackiej. 

To jest grafika upamiętniająca VI rocznicę śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Na grafice znajduje się jego zdjęcie oraz informacje o dacie wydarzenia – 13–14 stycznia 2025 roku. Tekst na obrazie podkreśla rocznicę śmierci i pełnioną przez niego funkcję prezydenta miasta Gdańsk. Całość jest utrzymana w niebieskiej tonacji, z eleganckim i oficjalnym stylem graficznym.
mat. Urząd Miejski

Niematerialne i żywe upamiętnienia

Prezydent Gdańska zapowiedziała, że w uroczystościach upamiętniających tragedię sprzed sześciu lat udział wezmą też prezydenci największych miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. UMP, której patronem jest Paweł Adamowicz, będzie miała robocze obrady w ECS w poniedziałek, 13 stycznia.

Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że pamięć ludzka bywa zawodna i ulotna i dlatego tak ważne są niematerialne i żywe upamiętnienia postaci wieloletniego prezydenta miasta tj. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traugutta 92 oraz szkoła na Przymorzu prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronem obu placówek jest Paweł Adamowicz. 

- Spotkajmy się wspólnie w poniedziałek 13 stycznia, o godzinie 19.00, w okolicy między Katownią a Złotą Bramą przy tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć prezydenta naszego miasta Pawła Adamowicza - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz. 

Aby ze zła wyrosło dobro

Do udziału w uroczystościach zachęcała też Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona prezydenta.

- Zapraszam wszystkich, którym Paweł był bliski, którzy go cenią, szanują i dobrze wspominają do bycia z nami w tych dniach. Sześć lat to bardzo długi czas. Szczególnie trudny dla mnie, moich córek, mamy Pawła i jego brata. Z tej tragedii, która spotkała nas i gdańszczan próbujemy stworzyć jakieś dobro - podkreśliła. 

Jak wyjaśniła, tą pozytywną wartością jest utworzenie Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. - Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta nagroda jest przyznawana, że staje się niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem - dodała Magdalena Adamowicz. 

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

- Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza i ją kontynuują - mówiła europarlamentarzystka. 

Na zdjęciu znajduje się kobieta w okularach, ubrana elegancko w ciemny strój z kolorową apaszką. Jej wyraz twarzy jest poważny i skupiony. W tle widoczny jest duży, czarno-biały portret uśmiechniętego mężczyzny w okularach, co sugeruje, że wydarzenie może być poświęcone jego pamięci lub uhonorowaniu jego osoby. Cała sceneria ma formalny charakter, a atmosfera zdaje się być refleksyjna, co może wskazywać na konferencję prasową, uroczystość upamiętniającą lub spotkanie wspomnieniowe.
Magdalena Adamowicz, eurodeputowana, żona śp. Pawła Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Magdalena Adamowicz przypomniała, że nagroda jest wspólną inicjatywą ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.

Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

W tej edycji nominowani zostali:
 
  • Bassam Aramin (Palestyńczyk) i Rami Elhanan (Izraelczyk) - przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim
10-letnia córka Bassama, Abir, poniosła śmierć w trakcie przerwy przed szkołą z ręki izraelskiego strażnika granicznego, 14-letniej córce Ramiego, Smadar, życie odebrali w centrum Jerozolimy palestyńscy zamachowcy-samobójcy. Ich ojcowie zjednoczeni w obliczu straty, od lat niosą świadectwo pokoju. 
Parents Circle – Families Forum, skupiające około 700 rodzin, realizuje inicjatywy takie jak spotkania dialogowe, wspólny Izraelsko-Palestyński Dzień Pamięci oraz grupy edukacyjne i międzyspołeczne wymiany. Programy takie jak Young Ambassadors for Peace i grupy kobiet angażują młodych liderów i wzmacniają pozycję kobiet w budowaniu pokoju. Dzięki międzynarodowej współpracy z partnerami w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, działania PCFF mają szeroki wpływ.
Mimo wyzwań, jak próby zakazu spotkań przez izraelskie Ministerstwo Edukacji czy zagrożenia bezpieczeństwa, organizacja kontynuuje swoją misję. Działania PCFF zdobyły międzynarodowe uznanie, stanowiąc model dla innych organizacji dążących do pojednania w strefach konfliktów.
 
  • Alain Chouraqui, prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), za przekształcenie dawnego obozu internowania Camp des Milles w międzynarodowe centrum pamięci i edukacji o Holokauście
Dzięki innowacyjnym programom edukacyjnym, badaniom i inicjatywom obywatelskim promującym krytyczne myślenie, miejsce stało się symbolem walki z nietolerancją i dyskryminacją. Sukces Camp des Milles opiera się na szerokich partnerstwach z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami, w tym z instytucjami rządowymi, placówkami edukacyjnymi oraz firmami prywatnymi promując w ten sposób prawa człowieka, wartości demokratyczne i aktywne obywatelstwo.
Dzięki innowacyjnym programom edukacyjnym, rozwojowi centrum badawczego oraz inicjatywom mającym na celu promowanie krytycznego myślenia, Chouraqui uczynił Camp des Milles potężnym symbolem pamięci o przeszłości i przestrogą dla przyszłych pokoleń. 
Działania Fundacji przyciągają setki tysięcy odwiedzających, w tym młodzież, która bierze aktywny udział w edukacyjnych projektach mających na celu budowanie świadomości społecznej.
 
  • Alexei Gorinov, rosyjski polityk, miejski samorządowiec krasnosielskiego rejonu w Moskwie, obecnie aresztowany przez reżim rosyjski, nominowany za zaangażowanie na rzecz praw człowieka, pokoju i lokalnej samorządności w Rosji

Jego działalność obejmowała poprawę warunków życia mieszkańców, relokację z podupadłych budynków oraz rozwój ochrony socjalnej.
Otwarty sprzeciw wobec wojny na Ukrainie doprowadził do jego aresztowania i uwięzienia w kolonii karnej. Jako radny bez wynagrodzenia, Gorinow wykorzystywał własne zasoby do realizacji inicjatyw oraz współpracował z organizacjami praw człowieka, m.in. Amnesty International. Jego działania zyskały wsparcie międzynarodowe, w tym ze strony ONZ i Parlamentu Europejskiego.
Pomimo represji, Gorinow stał się symbolem oporu wobec autorytaryzmu i inspiracją dla osób walczących o wolność słowa i sprawiedliwość.

  • Kamira - Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania) nominowana za jednoczenie 23 stowarzyszeń kobiet romskich w 8 regionacha Hiszpanii, aby promować ich włączenie społeczne, ochronę kultury i tradycji oraz walkę z dyskryminacją

Działania Kamiry obejmują edukację, zatrudnienie, zdrowie i kulturę, a także współpracę z instytucjami akademickimi w działalności badawczej. Mimo wyzwań, takich jak stygmatyzacja i niestabilność finansowa, ich praca przyniosła wymierne efekty, m.in. zwiększenie liczby dzieci romskich w szkołach, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i większą świadomość kultury romskiej. Kamira opiera swoje działania na dotacjach publicznych i wdraża elastyczne, kulturowo wrażliwe rozwiązania, które można adaptować w innych społecznościach romskich.
Skupienie na wzmacnianiu pozycji kobiet romskich czyni ich działania skalowalnymi, zrównoważonymi i inspirującymi dla innych inicjatyw promujących równość i włączenie społeczne.

  • Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa, nominowany za swoje niezwykłe przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny
Jego oddanie wolności, praworządności i integracji europejskiej uczyniło go symbolem odwagi i nadziei na demokratyczną przyszłość Kijowa. Pod jego kierownictwem Kijów skutecznie zarządzał zasobami finansowymi i infrastrukturą, utrzymując usługi publiczne, wspierając odbudowę i koordynując pomoc humanitarną.
Inicjatywy Kliczki, będąc innowacyjne i zrównoważone, stanowią model dla innych miast zmagających się z podobnymi wyzwaniami, oferując inspirację w budowaniu odporności i demokratycznego zaangażowania obywatelskiego.
 
  • Andrij Sadowyj, burmistrz Lwowa, nominowany za przywództwo podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, skupiające się na wsparciu ofiar wojny i prawach człowieka
Jego projekt „Unbroken” zapewnia rehabilitację ofiar wojny, a jego postawa przeciwko agresji i podejście skoncentrowane na ludziach są przykładem innowacyjnego zarządzania, zaangażowania w prawa człowieka i chęci promowania pokoju poprzez partnerstwo i współpracę.
Pomimo trudności związanych z napływem przesiedleńców i utrzymaniem usług w trakcie konfliktu, Sadowyj skutecznie zarządzał wsparciem humanitarnym, oferując usługi ponad 200 000 uchodźcom.
Projekt „Unbroken” wzmocnił regionalną infrastrukturę opieki zdrowotnej, przynosząc korzyści szerszej populacji.
Inicjatywy Sadowyi’ego, szczególnie te związane z rehabilitacją i wsparciem dla uchodźców, wykazują duży potencjał zrównoważonego rozwoju i mogą być powtarzalne w innych kontekstach kryzysów humanitarnych.

ECS to dzieło Pawła Adamowicza

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, przyznał, że dzień zamachu i śmierci Pawła Adamowicza to najtrudniejsze daty dla całego zespołu ECS. 
 
- W tym roku chcemy w ciszy upamiętnić tę tragedię. Chcemy zaprosić do skromnego odsłonięcia tablicy, która upamiętni to, że nie byłoby ECS-u bez Pawła Adamowicza. Nasz budynek został otwarty w 2014 roku, ale ideę utworzenia miejsca pamięci rewolucji Solidarności Paweł Adamowicz po raz pierwszy przedstawił w 1998 roku. To miejsce stworzył on, wziął na siebie odpowiedzialność - powiedział Basil Kerski
 
Tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 13.00, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. 
VI rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, program wydarzeń
mat. Urząd Miejski
 

Basil Kerski wyjaśnił, że tablica pamiątkowa to m.in. odpowiedź na wiele pytań stawianych przez młodych dziennikarzy z Europy odwiedzających ECS. 

- Każdy szuka nowych liderów politycznych nie tylko na własnym podwórku, ale też szerzej na kontynencie. Pytają: "kim był Paweł Adamowicz? Dlaczego był odważny, dlaczego był w ten sposób odważny? Dlaczego przekraczał granice interesując się jako samorządowiec nie tylko swoim miastem, ale też krajem i Europą?" - wyjaśnił dyrektor ECS.  

Młodzież szkolna pamięta o patronie

Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza, przypomniał, że szkoła ta powstała z inicjatywy i pomysłu prezydenta.

- Wierzył w to, że nowoczesna, dobra edukacja jest kluczem do powstania tolerancyjnego otwartego i po prostu mądrego społeczeństwa. Chcąc sprostać jego oczekiwaniom postawiliśmy sobie właśnie taki cel. Kształtujemy cały szereg umiejętności, w tym również kompetencji "miękkich", aby młodzież była otwarta i tolerancyjna - mówił dyrektor ULO.  

Honorowa Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello dla Pawła Adamowicza

We wtorek, 14 stycznia, w ULO zaplanowano Dzień Patrona. W programie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 10.00 jest m.in. wręczenie wyróżnienia im. Pawła Adamowicza dla absolwenta ULO oraz dyskusja pt. "Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej" z elementami debaty oksfordzkiej. 

Serce ze zniczy dla Pawła Adamowicza

Od godz. 14.00 na Placu Solidarności rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. W tym roku połączone będzie to z młodzieżową akcją sprzeciwu wobec nienawiści pt. „Nie chcemy hejtu”. W akcji wezmą też udział uczniowie innych gdańskich szkół.

Akcję układania serca ze zniczy koordynować będzie młodzież Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Finał zaplanowano na godz. 16.30.

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ W ECS:

 

VI ROCZNICA ŚMIERCI PREZYDENTA GDAŃSKA - PROGRAM WYDARZEŃ 

13 stycznia (poniedziałek)
 
  • 13.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej / ogród zimowy ECS
  • 17.00 - Nagroda im. Pawła Adamowicza / IKM
  • 19.00 - złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą
  • 19.30 - modlitwa międzywyznaniowa / Bazylika Mariacka

14 stycznia (wtorek)

  • 10.00 - Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
  • od 14.00 (finał o 16.30) gdańskie serce dla prezydenta / Plac Solidarności
  • 18.00 - msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka

 

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim