- Rozmawiając z młodymi ludźmi podczas naszych warsztatów w szkołach, widzę, jak zdarza im się mylić wolność ze zniewoleniem - mówi Joanna Włodarska, edukatorka w projekcie “Zażyj wolności” Fundacji IDEA – Innowacja dla Edukacji i Aktywności z Gdańska. - Uważają, że na tyle potrafią zapanować nad swoją wolnością, że nie muszą obawiać się ryzyka, uzależnień, strachu przed odrzuceniem. A to często jest zasłona dymna.
Czym jest więc wolność? Czy ma i czy powinna mieć granice? Czy jest pasją, a może czasem z przyjaciółmi? Wikipedia słowo WOLNOŚĆ definiuje jako „brak przymusu, możliwość działania zgodnie z własną wolą. Sytuacja, w której można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji”.
-Z każdą definicją można jednak dyskutować - twierdzą organizatorzy konkursu. - Bo to także jest przejaw wolności. Bez względu na definicję - mamy ją zakodowaną w sobie. Wolność dla człowieka jest swobodą pod każdym względem, ale wiąże się z poszanowaniem wolności drugiego człowieka i szacunkiem. Chcemy zobaczyć obiektywno – subiektywne rozumienie wolności przez młodych ludzi.
Konkurs adresowany jest do młodych mieszkańców Gdańska w wieku 13 – 19 lat i polega na zrobieniu zdjęcia lub nagraniu 60. sekundowego filmu, którego “bohaterem” będzie właśnie wolność.
Materiał (zdjęcie lub film) należy przesłać na adres:
obiektywnieowolnosci@gmail.com
i nadać mu tytuł lub dwu lub trzy zdaniowy opis.
Konkurs rusza 13 sierpnia, materiały należy przesłać do 30 września 2019 roku.
Na autorów najlepszych trzech prac czekają nagrody finansowe w postaci kart podarunkowych Edenred, które można realizować we wszystkich sklepach.
I miejsce: 1750 złotych
II miejsce: 1350 złotych
III miejsce: 850 złotych.
Dodatkowo organizatorzy przyznają siedem wyróżnień w postaci gier planszowych.