• Start
  • Wiadomości
  • Połowę mniej śmieci w trzy tygodnie - tak zakończył się program "Szanuję – segreguję"

Połowę mniej śmieci w trzy tygodnie - tak zakończył się program "Szanuję – segreguję"

Miejski program "Szanuję – segreguję" zakończył się oficjalnie w poniedziałek, 24 czerwca. Wzięło w nim udział pięć gdańskich rodzin, które w ciągu trzech tygodniu trwania programu nauczyły się ograniczać produkcję śmieci niemalże do połowy.
25.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maciej Florek nie zdecydował się zamienić jednorazowych pieluch, których używa jego syn Ignacy, na te wielorazowego użytku. - Na tym etapie to zbyt problematyczne, ale gdy będziemy w fazie odstawienia, materiałowe pieluch świetnie się sprawdzą - mówi uczestnik programu Szanuję - segreguję
Maciej Florek nie zdecydował się zamienić jednorazowych pieluch, których używa jego syn Ignacy, na te wielorazowego użytku. - Na tym etapie to zbyt problematyczne, ale gdy będziemy w fazie odstawienia, materiałowe pieluch świetnie się sprawdzą - mówi uczestnik programu "Szanuję - segreguję"
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

“Szanuję - segreguję” to eksperyment, którego głównym celem było sprawdzenie, czy można pozbyć się złych nawyków segregacyjnych w 21 dni. Odpowiedzieć na to pytanie chciało prawie 170 gdańskich rodzin, bo aż tyle zgłosiło się do pierwszego etapu castingu. Ostatecznie wybrano pięć rodzin, które wyposażono w odpowiedni sprzęt ułatwiający prawidłową segregację odpadów. Mowa tu np. o koszach na śmieci czy kompostownikach zamieszkałych przez ... dżdżownice kalifornijskie. W trakcie trwania projektu rodziny uczestniczyły też w warsztatach i szkoleniach.

Zakończenie programu w oczach wielu uczestników wywołało łzy. Okazuje się bowiem, że w tym krótkim, ale intensywnym czasie, udało się im nie tylko czegoś nauczyć, ale również bardzo ze sobą zaprzyjaźnić.

ZOBACZ FILM Z ZAKOŃCZENIA PROGRAMU "SZANUJĘ - SEGREGUJĘ"

 

W projekcie wzięły udział rodziny jak najbardziej odmienne. Różniły się stylem życia, liczbą osób pod jednym dachem, wiekiem, miejscem zamieszkania - inna dzielnice, inny styl zabudowy - bloki lub domki jednorodzinne. To też miało znaczenie.

- Mając wiedzę i świadomość łatwiej jest wymagać – mówiła Magdalena Florek, uczestniczka programu. - Myślę, że ważne jest to, co dla nas jako rodziny jest najlepsze. Dzięki udziałowi w tym programie nauczyliśmy się wybierać świadomie. Mam tu ma myśli np. fakt, że patrzymy na oznaczenia na opakowaniach, które bywają szkodliwe.

 
Nz. Od lewej: Mateusz Okuniewski, Maciej, Magdalena i Ignacy Florkowie, Magda i Marzena Marks, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Grażyna i Marek Kobylińscy
Nz. Od lewej: Mateusz Okuniewski, Maciej, Magdalena i Ignacy Florkowie, Magda i Marzena Marks, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Grażyna i Marek Kobylińscy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gospodarstwom domowym, od których Zakład Utylizacyjny odbierał śmieci, w ciągu trzech tygodni udało się zminimalizować produkcję odpadów średnio o połowę. Rekordzistami okazali się państwo Kobylińscy, którzy mogli pochwalić się wynikiem aż 78 proc.

- Warto pamiętać, że wiele aspektów składa się na łatwość lub trudność w redukcjowaniu produkowanych odpadów – mówi Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Państwo Kobylińscy mieszkają we dwoje i jest im na pewno łatwiej wprowadzić zmiany, niż np. rodzinom Okuniewskich czy Florków, które posiadają malutkie dzieci.

 

Podczas oficjalnego zakończenia programu Szanuję - segreguję  na uczestników czekał jeszcze jeden, miły akcent. Zaproszenie na weekend w hotelu na Kaszubach wręczyła rodzinom prezydent Gdańska. Nz. Aleksandra Dulkiewicz i Magadalena Florek
Podczas oficjalnego zakończenia programu "Szanuję - segreguję" na uczestników czekał jeszcze jeden miły akcent. Zaproszenie na weekend w hotelu na Kaszubach wręczyła rodzinom prezydent Gdańska. Nz. Aleksandra Dulkiewicz i Magadalena Florek
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wszystkie rodziny zgodnie przyznały, że przystępując do programu liczyły na to, że nauczą się segregować śmieci jak najdokładniej. To była bardzo ważna część eksperymentu, ale to co równie istotne, to wyrobienie w sobie nowych, dobrych nawyków, takich jak picie wody z kranu lub z dużych baniaków, a z nie z butelek PET, zastąpienie plastikowych siatek materiałowymi, kupowanie produktów na wagę, zamiast w opakowaniach.

 

Czytaj także: 

Casting ZUT. Kto będzie w piątce wybranych do eksperymentu “Szanuję – segreguję”?

To oni wygrali casting ZUT. Poznajcie rodziny, które wezmą udział w projekcie "Szanuję - segreguję"

Nie marnuj jedzenia. Jak gotować w duchu „zerowaste”?

"Szanuję - segreguję”. Gdańszczanie dostali pół kilograma dżdżownic i kompostownik

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu