• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. O ochronie środowiska i Pomorskim Eko Forum

Wszystkie Strony Miasta. O ochronie środowiska i Pomorskim Eko Forum

W środę, 10 października, w Amber Expo w Gdańsku odbyło się II Pomorskie Eko Forum - największa debata środowiskowa na Pomorzu. Goście czatu tłumaczyli, co w sprawie ochrony środowiska robią samorządy i w jaki sposób każdy z nas może się włączyć.
04.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozmowa w programie Wszystkie Strony Miasta na temat II Pomorskiego Eko Forum
Rozmowa w programie Wszystkie Strony Miasta na temat II Pomorskiego Eko Forum
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

 


Zaproszenie do studia przyjęli Agnieszka Orłowska - organizatorka Pomorskiego Eko Forum, a także szefowie miejskich spółek, którzy wezmą udział w debacie: Michał Dzioba - prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód Sp.z o.o.

Pomorskie Eko Forum to największa debata środowiskowa na Pomorzu, adresowana do samorządowców i przedstawicieli sektora usług komunalnych.

- Eko Forum jest skierowane do osób, które na co dzień borykają się z ustawami, które muszą wprowadzać w życie, a jest tego na prawdę sporo. My, na Pomorskim Eko Forum, skupiamy się na trzech palących obszarach: gospodarka odpadami, jakość powietrza i w tym roku po raz pierwszy gospodarka wodno - ściekowa. Weszło nowe prawo wodne, w związku z tym, sporo jest niewiadomych dla urzędników, więc chcemy im dostarczyć know-how - mówiła Agnieszka Orłowska, organizatorka Pomorskiego Eko Forum.

Program Forum jest bogaty - przewidziane są sesje plenarne, a także dyskusje panelowe w kilku blokach tematycznych. Jednym z nich, który na pewno wzbudzi duże zainteresowanie, będzie kwestia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym.

Zobacz cały wideoczat:


- To bardzo obszerny temat. Jesteśmy na początku drogi do osiągnięcia celu, jakim jest stworzenie gospodarki w obiegu zamkniętym. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że konsumujemy, konsumując wytwarzamy odpady i tych odpadów chcemy się jak najszybciej pozbyć. To jest tzw. gospodarka linearna, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Gospodarka w obiegu zamkniętym zmienia tę filozofię na rzecz takiej, w której staramy się ponownie wykorzystywać to, co już raz wykorzystaliśmy. Od początku, od projektowania produktu, po jego odzysk i ponowne użycie - mówił Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Z kolei w ramach bloku poświęconego gospodarce wodno-ściekowej na Pomorskim Eko Forum ważną kwestią będzie retencja. Prezes Gdańskich Wód podsumuje też wspólną kampanię sopocko-gdańską pod nazwą "Miasto w deszczu".

- To kampania, która promuje system ostrzegania w sytuacjach ekstremalnych. W ramach tego projektu rozbudowaliśmy monitoring hydrologiczny składający się z deszczomierzy i mierników poziomu wody na zbiornikach retencyjnych i potokach. Zostało również zamontowanych 70 syren alarmowych, które umożliwiają nadawanie komunikatów głosowych w trakcie zdarzeń kryzysowych - mówił Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Jak zaznaczył prezes Gajewski, podobna filozofia obiegu zamkniętego dotyczy też wód opadowych. Kiedyś chodziło o to, by tę wodę jak najszybciej usunąć - stąd budowa kanalizacji, wpustów. W tej chwili jest tendencja, żeby wodę zatrzymywać i odzyskiwać.

Szczegółowy program II Pomorskiego Eko Forum, nad którym patronat objęli Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, dostępny jest na stronie: www.ekoforum.pomorskie.pl. Spotkanie zaplanowano 10 października od godz. 9.00 w Amber Expo w Gdańsku.

- Forum skierowane do samorządowców z Pomorza, natomiast gościmy wszystkich bardzo serdecznie. To jest Forum otwarte i, dzięki partnerom wspierającym, nieodpłatne. W związku z tym możliwość uczestnictwa jest nieograniczona. Zapraszamy wszystkich - mówiła Agnieszka Orłowska.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole