Organizowana od samego początku przez Fundację Gdańską Olimpiada rozpoczęła się od finałowej rozgrywki trzyosobowych drużyn uczniów szkół podstawowych. Finaliści z SP nr 58, 14 i SP Sokrates wyłonieni zostali w pierwszym etapie konkursu, w którym wystartowały 43 podstawówki.
- Skoro dotarliście aż tutaj, można powiedzieć, że właściwie już wygraliście - powiedział do uczniów prof. Sławomir Kościelak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Olimpiady, kierownik studiów podyplomowych Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim. - Historia naszego miasta jest trudna, właściwie w każdej epoce obfituje w zwroty akcji. Dziękujemy za to, że się nad nią pochylacie.
Do trzech razy sztuka
Zasada zadawania pytań w olimpiadzie jest taka sama dla edycji szkolnej (z podziałem na kategorie: podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) jak i obywatelskiej. Zawodnicy przechodzą przez cztery rundy. Najpierw pytania wymagają prostej odpowiedzi - tak czy nie, następnie przychodzą pytania wyboru (a, b, c); puzzle pod którymi ukryte są wnętrza gdańskich budowli i wreszcie - pytania otwarte. Przy czym w ostatniej turze zasady punktacji w edycji obywatelskiej są inne (o czym dalej).
Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 14 na Siedlcach w składzie: Elena Majewska, Gabriela Mencel, Mateusz Widzicki.
- Nasza drużyna już trzeci raz jest w finale olimpiady. Dotąd dwukrotnie byliśmy na drugim miejscu. Do trzech razy sztuka! - cieszy się opiekunka laureatów, nauczycielka historii Agnieszka Mencel.
Dlaczego biorą udział w olimpiadzie?
- Pierwszy raz odważyłam się, bo pomyślałam, że skoro moja mama jest historykiem i przewodnikiem po Gdańsku, to coś muszę po niej mieć - odpowiada Gabriela. - Przygotowując się do startu uświadomiłam sobie jak ciekawe są dzieje Gdańska i jak fajnie, że właśnie tu mieszkam. Moje ulubione tematy to II wojna światowa i czasy współczesne, zwłaszcza strajki Solidarności.
- Lubimy historię - enigmatycznie odpowiadają Elena i Mateusz, którego najbardziej ciekawi architektura Gdańska.
Olimpiada a wyniki lotniska
W ramach edycji obywatelskiej rozegrano tzw. finał finałów - prawo do udziału w jubileuszowej odsłonie Olimpiady wyjątkowo mieli bowiem laureaci wszystkich dotychczasowych rozgrywek i tylko jedna osoba, która pokonała swoich konkurentów w półfinałach tym roku.
I chociaż niektórzy sądzić mogą, że “wiedza o Gdańsku” w tytule Olimpiady oznacza wiedzę dotyczącą historii naszego grodu, pojawiło się dużo pytań dotyczących tak współczesnych zagadnień jak zasady sortowania odpadów czy liczba pasażerów, których obsłużyło w 2017 r. Lotnisko im. Lecha Wałęsy.
Z ośmiu osób, które wzięły udział w pierwszej turze finałowej rozgrywki zostały trzy: Jerzy Korzeniecki, Marek Dankowski i Roland Kwaśny.
Rozgrywka była dramatyczna, zwłaszcza w kategorii pytań otwartych, gdzie można było wybrać pytania za 1, 3 lub 5 punktów i jednego “jokera” wartości 10 punktów. Jednak, jeśli ktoś nie udzielił odpowiedzi - tracił tyle punktów ile było warte wybrane przez niego pytanie. Ostra walka toczyła się o drugą i trzecią pozycję. Marek Dankowski, który po raz pierwszy brał udział w finale, pokonał ostatecznie Rolanda Kwaśnego - laureata z 2011 roku.
Ślązak z Gliwic najlepszy
Bezkonkurencyjny zaś był Jerzy Korzeniecki - zwycięzca Olimpiady`2014. Oto, co powiedział nam “na gorąco”, tuż po rozdaniu nagród:
- To są wielkie emocje i twórcza zabawa, ale zabawa na serio i stąd te emocje. Jestem Ślązakiem z Gliwic i z zawodu jestem magistrem metalurgii żelaza i stali, specjalności wielkie piece. W Gdańsku mieszkam od 24 lat.
Nie wiem, czy to robię, można nazwać przygotowaniem do olimpiady. Prenumeruję magazyn 30dni, uczestniczę we wszystkich wydarzeniach z udziałem opowiadaczy historii, a tych jest naprawdę bardzo wielu w każdej dzielnicy. Jestem też oczywiście na wszystkich wykładach prof. Andrzeja Januszajtisa, który jest zresztą moim szefem w Stowarzyszeniu Nasz Gdańsk. Na bieżąco przeglądam lokalne media, gdzie również jest dużo ciekawostek historycznych, a poza tym - 30 proc. zadanych dziś pytań to były aktualności.
Jestem cały czas na nogach, co dzień spaceruję po Gdańsku. Gdzie rozpoczną budowę nowej ulicy - muszę tam być, gdzie zapadła się ziemia - muszę to zobaczyć, co nowego otworzą - odwiedzam na bieżąco.
Moje hobby to militaria gdańskie wszelkiego autoramentu. Gdańsk to twierdza sama w sobie, więc wszystko to, co jest okute czerwoną cegłą to moje królestwo.
Nagrody w tegorocznej edycji szkolnej (finansowa do podziału wśród członków drużyny):
I miejsce – 1000 zł; II miejsce – 600 zł; III miejsce – 400 (dla drużyny) oraz zestaw upominków i książki dla wszystkich osób.
Nagrody w tegorocznej edycji obywatelskiej:
I miejsce: złoty klucz olimpijski oraz 5 000 zł; II miejsce: srebrny klucz olimpijski oraz 3 000 zł; III miejsce: brązowy klucz olimpijski oraz 2 000 zł.
LAUREACI X. EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY O GDAŃSKU/EDYCJA SZKOLNA
Szkoły podstawowe
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 14 im. ks. G. Piramowicza
Elena Majewska, Gabriela Mencel, Mateusz Widzicki
opiekun Agnieszka Mencel
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 58 im. K. Sołtysika
Igor Lipiński, Tomasz Laskowski, Dominik Besaraba
opiekun Piotr Jażdżewski
III miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa SOKRATES
Cyprian Mrzygłód, Tymon Królikowski, Łukasz Tkaczyk
opiekun Maciej Frankiewicz
Szkoły Gimnazjalne
I miejsce: X Liceum Ogólnokształcące (z klasami gimnazjalnymi)
Krzysztof Olszewski, Filip Tusk, Dominika Urbaniak
opiekun Jolanta Bednarz
II miejsce: Gimnazjum nr 33 im. S. Banacha
Aleksander Jakuk, Katarzyna Kucharska, Julia Pniewska
opiekun Anna Sobczak
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 89 (z klasami gimnazjalnymi)
Alicja Gajkiewicz, Sławomir Frankowski, Agnieszka Zawadzka
opiekun Maria Stobba
Szkoły Ponadgimnazjalne
I miejsce: I Liceum Ogólnokształcące
Kajetan Olejko, Milena Kruszewska, Sabina Adam
opiekun Magdalena Litwinienko
II miejsce: Państwowe Szkoły Budownictwa
Tomasz Augustyniak, Jakub Berbeka, Bartłomiej Szewczyk
opiekun Aleksandra Mazur
III miejsce: Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących
Piotr Suchłabowicz, Jakub Majkowski, Rafał Tylmanowski
opiekun Agnieszka Kościelska