Wykłady i warsztaty dla gdańskich nauczycieli
Podczas wydarzenia, które odbywała się w dniach 21-22 marca, organizowane były zarówno wykłady, jak i prelekcje oraz warsztaty. Pierwszego dnia odbyło się także spotkanie z Markiem Kamińskim, znanym podróżnikiem z Gdańska, który opowiadał m.in. o tym, jak osiągać zamierzone cele. Zaplanowane warsztaty dotyczyły z kolei zasad dialogu, kodeksu etycznego w pracy z młodzieżą, sieci osób i podmiotów wspierających młodzież w kryzysie psychicznym czy giełdy pomysłów młodzieży.
Gdańskie przygotowania do rekrutacji do szkół średnich
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witając obecnych, stwierdziła, że Hevelianum jest dobrym miejscem do dyskusji o edukacji.
- Jakiej szkoły chcemy? Ważne jest to, żebyśmy rozmawiali o tym wspólnie, w dialogu: jako nauczyciele, dyrektorzy, rodzice, ale też i uczniowie. "Przedszkole i szkoła współpracy" - możemy powiedzieć: " - no, takie hasło w Gdańsku". A co to znaczy? To znaczy to, co chcemy, i co wypracowujemy wspólnie co roku - podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Niektóre rzeczy nam wychodzą, nad niektórymi musimy jeszcze popracować, ale cieszę się z tego, ile rzeczy nam wychodzi, np. projekt Edukacja do Kultury. Lekcje obywatelskie, w których uczestniczę, też są właściwie odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, tego czego potrzebują młodzi ludzie, o co pytają. Dziękuję za wszystkie wasze inicjatywy i za to, że razem tworzymy "Przedszkole i szkołę współpracy" w naszym mieście, za tą całoroczną pracę, bo to nie tylko ta 2-dniowa konferencja - dodała.
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z PIERWSZEGO DNIA KONFERENCJI "SZKOŁA DIALOGU"
Gdański Program Edukacyjny
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, opowiadała o gdańskim standardzie edukacji.
- Stopniowo, mozolnie, ale konsekwentnie zmieniamy gdańską edukację w tym kierunku, w jakim chcemy - zaznaczała. - W ubiegłym roku Rada Miasta Gdańska uchwaliła nową Strategię Miasta. W związku z tym zaczęliśmy pracować systemowo nad kolejnymi programami rozwoju do 2030 roku. Bardzo ważną częścią tej Strategii jest edukacja, ale to co dotychczas wykonaliśmy, a więc wszystkie innowacje, które wprowadziliście w szkołach, ale też w sensie społecznym - w rozumieniu polityk publicznych, teraz chcemy przeprowadzić na kolejny etap. Proponujemy Gdański Program Edukacyjny, oparty na wartościach i wyzwaniach, dostosowany do tego, w jaki sposób szkoły pracują - dodała.
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego przywitała nowy sztandar
Program Edukacji Morskiej najbardziej znany
W mieście Gdańsk realizowane są różne programy edukacyjne. Pojawia się jednak pytanie, czy docierają do wszystkich, czy opierają się tylko na liderach, i czy szkoły faktycznie chcą z nich korzystać. Prowadzone są też badania nad tym, w jaki sposób miejskie działania w edukacji przekładają się na zmiany w mieście.
Monika Popow, badaczka edukacyjna, pedagożka, zajmująca się także projektowaniem usług, przeprowadziła wstępnie już część tych badań.
Najbardziej znany program w Gdańsku to Program Edukacji Morskiej, drugim najbardziej znanym jest Edukacja Do Kultury - poinformowała uczestników konferencji. - A skąd czerpana jest wiedza na temat tych programów edukacyjnych? Głównie od dyrekcji szkół, ale też z mediów społecznościowych i Gdańskiej Platformy Edukacyjnej.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
Co jeszcze działo się podczas pierwszego dnia konferencji?
Mirosław Oczkoś opowiadał obecnym o tym, jak należy się komunikować, na co zwracać uwagę, jak mogą być interpretowane niektóre zwroty używane przez dorosłych wobec nieletnich. Anna Morawska i Monika Mikołajczyk opowiadały o pilotażu gdańskiego Programu Zielonej Edukacji, a Katarzyna Stryjek i Zofia Lisiecka mówiły o gdańskim modelu mediacji rówieśniczych i procedurami działania Rzecznika Praw Ucznia.
W trakcie wydarzenia wręczono też nagrody w konkursie dedykowanym nauczycielom i nauczycielkom pod hasłem „Ambasador_ka programu Edukacja do Kultury”.
W środę, 22 marca, odbył się drugi dzień konferencji. W programie były m.in. debata „Jak rozmawiać o tym co trudne?”, warsztaty "Dekalog dialogu", "Kodeks etyczny w pracy z młodzieżą ", "Sieć osób i podmiotów wspierających młodzież w kryzysie psychicznym", oraz giełda pomysłów młodzieży.
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z DRUGIEGO DNIA KONFERENCJI "SZKOŁA DIALOGU"