O gdańskiej gospodarce w programie Wszystkie Strony Miasta. Jakie mamy perspektywy?

Jak obecnie wygląda sytuacja gdańskich przedsiębiorców i rynek pracy? Czy nasza gospodarka odbudowała się po pandemii? Jakie są perspektywy na najbliższe lata? Co z gdańską gospodarką - na te pytania odpowiada Piotr Grzelak, zastępcą prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. 
17.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dwóch mężczyzn siedzących naprzeciw siebie przy okrągłym stole. Obaj są elegancko ubrani w garnitury i prowadzą rozmowę. Na stole znajdują się dwa profesjonalne mikrofony, w tle widzimy ścianę z drewnianymi panelami, nadającą elegancki charakter pomieszczeniu. W prawym górnym rogu znajduje się napis "www.gdansk.pl".
Gościem programu Wszystkie Strony Miasta był Piotr Grzelak (z prawej), zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. Piotr Grzelak w latach 2010-2014 był radnym Miasta, od grudnia 2014 roku jest pierwszym zastępcą prezydent Gdańska
fot. gdansk.pl

Apel o wprowadzenie w Polsce zasad Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów

Gdańszczanie wysoce przedsiębiorczy

- Gospodarka to rynek pracy, poziom zarobków, jakość życia w mieście, jak pan postrzega Gdańsk na mapie kraju, jeśli chodzi o gospodarkę? - zapytał swojego gościa Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu gdansk.pl

- Wszyscy przeszliśmy lekcję istoty gospodarki w ostatnich latach, bo cały świat dotknęły różne kryzysy, w tym kryzys pandemiczny który miał ogromne skutki gospodarcze - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Zobaczyliśmy, czym są łańcuchy produkcji. Doświadczyliśmy tego, że jeżeli światowa gospodarka staje, to ważne aby te łańcuchy były krótkie, żebyśmy na przykład produkcję żywności mieli u siebie, a nie liczyli na statki, które płyną wiele miesięcy i mogą do nas nie dopłynąć. Wydaje mi się, że Polacy, gdańszczanie rozumieją gospodarkę, co więcej akurat jako gdańszczanie mamy bardzo wysoki poziom przedsiębiorczości. Przedsiębiorstw małych i średnich jest u nas średnio więcej niż w skali kraju. Wykazujemy się od początku lat 90-tych wysokim stopniem przedsiębiorczości, wkład w to mają gdańskie rodziny ciężko pracujące każdego dnia.  

Inwestorzy lubią to 

Redaktor Daszczyński przypomniał, że Gdańsk od lat w rankingach jakości życia plasuje się na wysokich pozycjach, także pod względem rynku pracy.  

CTP stawia na rozwój w Gdańsku. Spółka kupiła 14 hektarów ziemi w pobliżu terminalu kontenerowego

- Warto zwrócić uwagę na dodatni przyrost liczby mieszkańców, mimo prognoz GUS-u jeszcze sprzed 10-15 lat, które mówiły, że liczba mieszkańców Gdańska utrzyma się na poziomie 40 tysięcy - odpowiedział Piotr Grzelak. - To się nie spełniło, Gdańsk cały czas ma wysoki przyrost liczby mieszkańców właśnie dzięki marce związanej z jakością życia. Łatwiej jest nam pozyskiwać inwestorów, także tych zagranicznych, bo jesteśmy miastem rozpoznawalnym. Bardzo często w swojej analizie inwestorzy patrzą, czy na przykład "mój menedżer, którego wyślę do Polski, będzie tu zadowolony z życia". Ponieważ Gdańsk jest atrakcyjny, bardzo często udaje nam się inwestorów pozyskiwać. 

Gdańsk miastem zawodowców 

Prezydent dodał, że inwestorzy szukają pracowników nie tylko z wyższym wykształceniem, równie atrakcyjni są absolwenci szkół średnich, szkół zawodowych. 

- Gdańsk ma ciekawą ofertę kształcenia zawodowego, realizujemy program pod nazwą “Gdańsk miastem zawodowców” - uważa Piotr Grzelak. - Ma on komponenty edukacyjne i inwestycyjne, po to żeby infrastrukturę w szkołach zawodowych poprawiać. To jest na pewno element bardzo ważnej współpracy, którą prowadzimy z różnymi korporacjami pracodawców. Oni wskazują na to, że cały czas jest ogromne zapotrzebowanie na rzemieślników, na osoby specjalizujące się w określonych branżach, niekoniecznie z wyższym wykształceniem. Rynek pracy się zmienia i ewoluuje w stronę, gdzie rzemiosło zyskuje swoją pozycję. Staramy się też jako Miasto, jako właściciel lokali wspierać rzemiosło. Takim przykładem jest ulica Partyzantów, gdzie rzemiosła zaczyna pojawiać się coraz więcej, jest introligator, sklep z autorskimi ubraniami itp. 

Gdańska gospodarka oparta na wielu nogach 

- To jest oszałamiające doświadczenie patrzeć jak od początku lat 90-tych zmienia się wizerunek przedsiębiorcy - powiedział redaktor programu Wszystkie Strony Miasta. - Jak się zmienia struktura rynku pracy, struktura przedsiębiorstw. Czy możemy coś więcej o tym powiedzieć, bo wyszliśmy jako społeczeństwo z PRL-u zdemoralizowani, wtedy przedsiębiorca jawił się jako podejrzany kombinator…

Zagłosuj na projekty Budżetu Obywatelskiego. Możesz wygrać nagrodę dla siebie i dzielnicy

- Tak, choćby te łóżka polowe na dawnym Manhattanie, one otworzyły zupełnie nowy świat, pokazały, że można wszystkim handlować i z tych łóżek polowych powstały małe biznesy - przypomniał prezydent Grzelak. - Choć dawniej liczyły się wielkie molochy państwowe, które się powoli prywatyzowały, jak przemysł stoczniowy między innymi, to dziś jesteśmy miastem kultury gospodarki o wielu nogach. To jest kluczowe. Znamy tragiczne przykłady miast na świecie, typu Detroit na przykład, którego gospodarka oparta była o przemysł samochodowy. Kiedy przyszły samochody z Japonii, gospodarka padła, bo samochody amerykańskie nie były konkurencyjne. My na szczęście w Gdańsku w tej chwili zbudowaliśmy gospodarkę na wielu nogach i kiedy mieliśmy trudny czas spowodowany covidem, ucierpiała "noga turystyczna", ale to nie zabiło miasta. Trzeba dywersyfikować gospodarkę, bo to że fale na światowym rynku geopolitycznym są ogromne w tej chwili, wiemy i musimy to jakoś przetrwać. 

Jakie perspektywy ma gdańska gospodarka? 

- Obiecujące - zapewnia prezydent. - Stawiamy naszą gospodarkę na mocnych fundamentach. Na jakości życia, na którą wpływa też na przykład jakość powietrza. Gdańsk ma czyste powietrze i z tego powodu jest wybierany jako miejsce do życia. Także na pewnej wspólnocie wartości, bo część firm lokalizujących się tutaj, pytało nas na przykład o model na rzecz równego traktowania, dlatego że oni zatrudniają ludzi z całego świata i było kluczowe to, w jaki sposób ci ludzie zostaną w Gdańsku przyjęci. Więc to są twarde fundamenty oparte o wartości, o jakość życia, o ofertę kulturalną, które powodują, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem do życia. Będziemy starali się dywersyfikować różne działania gospodarcze, żeby sobie zapewnić bezpieczeństwo gospodarcze.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia