Gdańskie carillony na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO?
Gdańskie carillony, niezwykłe podniebne i potężne instrumenty, nadają ton naszemu miastu już od ponad 450 lat. Pierwszy koncert carillonowy zagrano z wieży Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 r. z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Aż do 1942 r., miasto utrzymywało ponad 38 carillonistów miejskich i ich pomocników.
Dziś Gdańsk, jako jedyne miasto w Polsce, posiada aż trzy czynne instrumenty. Odbudowano je w ciągu ostatnich 30 lat. Znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Trzeci z nich – carillon „Gdańsk”, jest instrumentem mobilnym. Może podróżować i koncertować w miastach polskich i w Europie. Wszystkimi instrumentami zarządza Muzeum Gdańska.
Każdego roku latem, głównie w okresie Jarmarku św. Dominika, odbywają się w Gdańsku festiwale muzyki carillonowej. XXII już edycja Gdańskiego Festiwalu Carillonowego rozpoczęła się 31 lipca i potrwa do 29 sierpnia 2020 r. Koncertów carillonowych możemy słuchać z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta, a także, po raz pierwszy, transmisja koncertów na żywo dostępna jest w internecie na stronie FB Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska.
Więcej na: www.carillongdansk.pl/
XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej
“Dźwięki gdańskich carillonów wpisały się na trwałe w audiosferę miasta. Szlachetne, spiżowe brzmienia stały się wyjątkowym komponentem wzbogacającym jego dźwiękowy krajobraz” - czytamy w przewodniku "Gdańskie carillony", autorstwa prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku Danuty Popinigis, który wydano z okazji obchodów 20-lecia gdańskich carillonów.
Wpis na listę UNESCO
Miasto stara się od ubiegłego roku o wpisanie gdańskiej kultury carillonowej, unikalnej w skali kraju, na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Aby taki wpis był możliwy, kultura carillonowa musi najpierw znaleźć się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
- Pojawienie się na liście UNESCO daje nie tylko prestiż, ale również zapewnia ochronę zjawisku - tłumaczy akcję Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.
Ankieta przygotowana przez naukowców z Muzeum Gdańska, jest jednym z elementów badań nad kulturą carillonową, a analiza odpowiedzi zostanie dołączona do wniosku o wpis. Jej wyniki pomogą też w planowaniu działań związanych z promocją kultury carillonowej.
Ankieta dostępna jest online:
https://forms.gle/d1nuN3pZdGDDPKob6
Można ją również wypełnić w formie papierowej, w każdy piątek, podczas trwania wieczornych koncertów carillonowych w ramach XXII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego w ogrodzie przy kościele św. Katarzyny.
“Gdańskie Carillony” Danuty Popinigis - przewodnik po gdańskiej muzyce w kasach Muzeum Gdańska