O feminizmach w sztuce polskiej - rozmowa z kuratorkami wystawy w PGS. Dziś, godz. 14

W piątek, 27 grudnia 2024, o godz. 14, w studiu gdansk.pl gościmy dr Ankę Leśniak i dr Dorotę Walentynowicz, artystki i wykładowczynie gdańskiej ASP, z kolektywu kuratorskiego wystawy “Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Na ekspozycji, która potrwa do 2 lutego 2025 r. i wypełnia trzy piętra galerii, zebrano prace blisko stu osób artystycznych. W programie "Wszystkie Strony Miasta" poszukamy gdańskich wątków tej ważnej wystawy, rozwikłamy też hasło zawarte w jej tytule.
27.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety w kolorych strojach stoją na tle białej ściany. Uśmiechają się do zdjęcia.
Dr Anka Leśniak i dr Dorota Walentynowicz, wszechstronnie wykształcone artystki i wykładowczynie gdańskiej ASP
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Malarka Magdalena Pela. Obserwatorka dowodów na ludzkie istnienie

Anka Leśniak jest historyczką sztuki (Uniwersytet Łódzki), sztuki wizualne studiowała w Łodzi (ASP), a pracę doktorską obroniła w Gdańsku (ASP). Dorota Walentynowicz to z wykształcenia fotografka (ASP Łódź) i filolożka klasyczna (UG), absolwentka Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze, która doktoryzowała się także na gdańskiej ASP.

Obie są dziś wykładowczyniami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a na potrzeby wystawy pt. “Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, przywdziały również szaty kuratorek jako cześć kolektywu SemFem.

W programie Wszystkie Strony Miasta zdradzają, jak długo pracowały nad powstaniem wystawy, opowiedzą o gdańskich artystkach biorących w niej udział, również o swoich pracach, o rozwoju myśli i sztuki dotyczącej problemów kobiet, ale też różnic pomiędzy feminizmami na Zachodzie i w Polsce. 

Program poprowadzi Anna Umięcka.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane