Nowy sezon w Teatrze Miniatura. 5 premier, zajęcia teatralne, spektakle w innych miastach

#podróżemałeiduże - to hasło nowego sezonu 2022/2023 w Miejskim Teatrze Miniatura. W repertuarze znajdą się propozycje dla widzów już w wieku od 6 miesięcy, starszych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wszystkie skupiają się wokół motywu podróży. Oprócz ciekawych premier - pierwsza już w październiku - czekają m.in. zajęcia teatralne i prezentacje artystyczne.
07.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura Michał Derlatka na pierwszą premierę zaprasza już w październiku. Tradycyjnie nie zabraknie też okazji w okolicy Mikołajek i z okazji Dnia Dziecka. Oprócz spektakli zaplanowano ciekawe zajęcia
Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura Michał Derlatka na pierwszą premierę zaprasza już w październiku. Tradycyjnie nie zabraknie też okazji w okolicy Mikołajek i z okazji Dnia Dziecka. Oprócz spektakli zaplanowano ciekawe zajęcia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Rusza Kino w Blokowisku. Na początek „Truflarze”, „Manifesto”, „Wielkie piękno”...

Michał Derlatka dyrektorem kolejną kadencję

Teatr Miniatura rozpoczyna nowy sezon teatralny 2022/2023, a dyrektor instytucji Michał Derlatka rozpoczyna nową, czteroletnią kadencję. Funkcję dyrektora pełnić będzie do 2026 roku (dyrektorem jest od 2019 roku) - bo sprawdził się jego dotychczasowy sposób zarządzania Miejskim Teatrem Miniatura i autorska koncepcja programowa oraz edukacyjna. Działania teatru w ostatnim czasie wielokrotnie doceniano i nagradzano, choć Michał Derlatka nie ukrywa, że nie był to czas łatwy.

- Minione trzy lata to czas intensywnej pracy, budowania zespołu, gaszenia pożarów i w dużej mierze improwizacji związanej z koniecznością mierzenia się z nieprzewidywalną rzeczywistością - mówi dyrektor Teatru Miniatura, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, która utrudniła działalność wielu instytucjom kultury. - Udało nam się w tym czasie istotnie rozwinąć działania edukacyjne teatru, powstało także kilka znaczących spektakli i projektów, na żywo i online. Poprzez liczne współprace i działania projektowe nasz teatr silnie zaznaczył też swoją obecność w mieście.

Jak podkreśla, w przyszłości spodziewać się możemy równie intensywnych działań, zwłaszcza tych nastawionych na młodego widza.

- Chciałbym, byśmy spokojnie i bez żadnych nieprzewidzianych „atrakcji” skupili się na wysokiej jakości merytorycznym działaniu - mówił Michał Derlatka o swoich marzeniach odnośnie nowej kadencji. - W najbliższej przyszłości szykujemy się do nowatorskiego na gruncie teatru młodego widza projektu rezydencji artystycznych „Sztuka się Robi”, w dalszej perspektywie dążymy do kompleksowej modernizacji siedziby teatru.

Nowy sezon w Miniaturze pod znakiem podróży

Miniony sezon 2021/2022 upłynął w Teatrze Miniatura pod hasłem #girlpower. Realizowały je premiery z silnymi bohaterkami w rolach głównych: „Tonja z Glimmerdalen” w reżyserii Karoliny Maciejaszek, i „Momo” w reżyserii Leny Frankiewicz. W nowym sezonie repertuar dotyczyć będzie tematu podróży. Tematyczny program zainauguruje październikowa premiera spektaklu, który powstał z fascynacji Bałtykiem i podwodnym światem, pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin. 

- Zaczniemy od premiery dla najnajów, czyli najmłodszych teatralnych widzów od pół roku do 3 lat. „Przypływ” z udziałem aktorów Kamila Marka Kowalskiego i Krystiana Wieczyńskiego reżyseruje jedna z najbardziej uznanych polskich specjalistek tego typu teatru - Alicja Morawska-Rubczak - zaprasza dyrektor Michał Derlatka.

- Wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki - dodaje Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka przedstawienia.

Premiera odbędzie się 15 października. Natomiast tydzień wcześniej - od 3 do 9 października - nad spektaklami dla widzów od 3 do 6 lat będą pracowali twórcy teatralni, podczas rezydencji artystycznych „Sztuka się Robi”. Projekt ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. 8 i 9 października wypracowane szkice spektakli zostaną pokazane publiczności oraz zaproszonym gościom zajmującym się twórczością dla dzieci.

Kolejne premiery w grudniu, marcu, maju oraz czerwcu

Druga premiera sezonu to „Zmień się!” na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich dla dzieci od 4. roku życia, realizowana w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To kameralna opowieść o gąsienicy, która bardzo chce zostać motylem i wyrusza w podróż, żeby to marzenie zrealizować. W tym przypadku podróż to proces odkrywania siebie, zdobywania przyjaciół i uczenia się świata. Sceniczny świat owadów zaprojektuje Marcin Zawicki, malarz i autor instalacji, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który tym spektaklem zadebiutuje w roli scenografa. Premiera planowana jest na 3 grudnia - z okazji wypadających chwilę później Mikołajek. 

Na 25 marca przyszłego roku prapremierę na podstawie znakomitej książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky, opisującą pięćdziesiąt tajemniczych wysp, przygotuje Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf, który w tym roku otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu Miniatury „Co u diabła”. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych”, że „sięga do prawdziwego sedna podróży - to już nie nerwowe i kompulsywne przemieszczanie się po świecie z popularnym przewodnikiem w ręku, lecz spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”. Przedstawienie będzie przeznaczone dla trochę starszych młodych widzów (prawdopodobnie od 8. roku życia) i będzie grane na Scenie Kameralnej. 

Bardzo udana premiera. „Co u diabła” Teatru Miniatura uczy i bawi do łez. RECENZJA

W maju, dzięki dofinansowaniu z PFRON, powstanie uniwersalny edukacyjny spektakl partycypacyjny o zmysłach, bez użycia wzroku, z wykorzystaniem obiektów sensorycznych - będzie to podróż w świat, jakim go odbierają osoby niewidome i niedowidzące. 

A w okolicach Dnia Dziecka drugi spektakl w Miniaturze przygotuje Agnieszka Płoszajska - reżyserka świetnie przyjętej i bardzo popularnej „Akademii pana Kleksa”. Także w tym wypadku będzie to spektakl partycypacyjny z udziałem dzieci i młodzieży. Płoszajska zaadaptuje książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, opowieść o życiu będącym wędrówką w poszukiwaniu samego siebie. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie. 

Akademia Miniatury już od października

Miniatura będzie w tym sezonie ponadto kontynuowała rozbudowaną działalność edukacyjną. Już w październiku ruszy Akademia Miniatury, czyli regularne zajęcia teatralne dla różnych grup wiekowych. Powstanie 5 grup, które poprowadzą aktorzy: Magdalena Bednarek (IV–VI klasa) i Krystian Wieczyński (VII–VIII klasa), pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa), dramatopisarka i teatrolożka, kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska (program Ale dramat!, 14+) oraz stolarze Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior (11+). Zgłoszenia można przesyłać do 28 września. 

Działania edukacyjne dla różnych grup odbiorców - rodzin, szkół, nauczycieli - będą towarzyszyć premierom i okazjom specjalnym w ramach Pracowni Teatralnych Inspiracji. W Teatrze Miniatura będzie też nadal działać biuro programu „Edukacja do Kultury. Gdańsk”, które koordynuje działania edukacji kulturalnej.

Teatr Miniatura także na wyjeździe

Teatr wyrusza też w podróż ze swoimi spektaklami dla dorosłych. Od 28 października będzie można je oglądać w GAK Stacja Orunia w ramach projektu współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury pod nazwą Miniatura Off. Pierwszy spektakl, który zostanie pokazany poza siedzibą, to „Nie wierzę w śmierć” na podstawie scenariusza ojca Wacława Oszajcy w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. 

O wybaczaniu i miłości, która przezwycięża śmierć. Rozmowa z Tomaszem Kaczorowskim

Spektakl Magdaleny Miklasz i prezentacje mniejszości narodowych

W listopadzie odbędą się XIX Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie, trzecia edycja tego wydarzenia organizowana w całości przez teatr we współpracy z Miastem Gdańsk, Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. 

Na widzów czeka m.in. sceniczna adaptacja książki „Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej, której czytanie odbyło się podczas zeszłorocznej edycji Biografii. To opowieści dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych o tym, jak trafiły do Gdańska. Spektakl reżyseruje Magdalena Miklasz. Odbędą się też jak co roku prezentacje artystyczne mniejszości narodowych mieszkających w Gdańsku. 

Wstrząsające opowieści mieszkańców Mariupola w Teatrze w Blokowisku. Czytanie powróci jesienią

TV

Wieczór dla tramwaju widmo