• Start
  • Wiadomości
  • Nowy punkt widokowy w Gdańsku! Przy historycznym Zbiorniku Stara Orunia

Nowy punkt widokowy w Gdańsku! Przy historycznym Zbiorniku Stara Orunia

W sobotę, 15 września, odbędzie się uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku - na Oruni, przy historycznym Zbiorniku Wody Stara Oliwa. Z punktu będzie można podziwiać panoramę od Kaszub po Żuławy i niezwykły krajobraz wzgórz morenowych.
14.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowy punkt widokowy w Gdańsku - wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz
Nowy punkt widokowy w Gdańsku - wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz
Fot. GIWK

Miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zaprasza w sobotę, 15 września, 2018 roku, o godz. 12.00 na otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku przy Zbiorniku Wody Stara Orunia.

Położony na wyniesionych wzgórzach morenowych Oruni (sięgających miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m.) zbiornik powstał w 1869 roku. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874, w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego. Był to wówczas pierwszy taki system na kontynencie europejskim.

Dziś, po trwającym ponad dwa lata remoncie, obiekt jest atrakcją turystyczną, jednak ze względu na bytujące tam zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia. To nie powód, żeby tego miejsca nie odwiedzać - nowy punkt widokowy przy zbiorniku będzie otwarty cały rok.

Punkt widokowy pozwoli podziwiać panoramę Żuław Wiślanych i Oruni, a w oddali Główne Miasto z portem i mostem wantowym. Wyjątkowy krajobraz będzie można oglądać z nowo wybudowanej drewnianej platformy, o półokrągłym kształcie okrętowego mostka.

punkt widokowy_mapa
mat. GIWK

Zobaczymy panoramę Głównego Miasta z jego największym kościołem, czyli Bazyliką Mariacką, wielkie konstrukcje dźwigów DCT w Porcie Gdańskim i most wantowy. Na wprost prezentować się będą nizinne tereny Oruni i Olszynki, a przy ładnej pogodzie będzie można zobaczyć morze. Dominuje w tym krajobrazie wieża oruńskiego kościoła przy ul. Gościnnej i nowoczesna, biała bryła hotelu „Zatoka”. Bieg Kanału Raduni wyznacza wyraźnie szpaler starych drzew. Podążając za nim wzrokiem dostrzeżemy wyniesioną srebrną nitkę estakady Obwodnicy Południowej, czyli trasę S7 na Warszawę. W oddali, już na Żuławach Wiślanych, obracają się skrzydła farm wiatrowych. Za naszymi plecami jest osiedle Orunia Górna, podchodzące do granicy Parku Oruńskiego, znajdującego się po lewej stronie. Prawa strona to geograficznie już Pojezierze Kaszubskie, pofałdowane i zalesione wzgórza, doliny i pagórki.

Teren punktu widokowego także został zagospodarowany - powstał okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można napić się wody. O historii samego zbiornika, jego konstrukcji i znaczeniu dla Gdańska dowiemy się z ustawionej tam tablicy.

Również dojście do nowej atrakcji zostało całkowicie uporządkowane, ustawiono śmietniki i drogowskazy, a dotarcie na wzniesienie ułatwiają drewniane terenowe schody. Najlepiej dojść pieszo od małego parkingu, który znajduje się przy ul. Nowiny, między nieruchomościami o numerach 26 a 28, skąd czeka nas kilka minut wędrówki.

Zbiornik Wody Stara Orunia od sierpnia tego roku jest nową atrakcją turystyczną
Zbiornik Wody Stara Orunia od sierpnia tego roku jest nową atrakcją turystyczną
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia to już druga atrakcja tego typu - po Zbiorniku Wody Kazimierz - oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki, jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy, którego celem jest nadanie nowej funkcji zabytkowym obiektom infrastruktury wodociągowej.

„Wodociągowe” punkty widokowe uzupełniają projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pod nazwą „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już jedenaście osi widokowych, a kolejne są w przygotowaniu. Najwięcej miejsc, z których podziwiać można panoramę miasta, udostępniono we Wrzeszczu i w Oliwie. Ostatnie, jedenaste, otwarto w czerwcu tego roku we Wrzeszczu, na Górze Jana w parku przy Jaśkowej Dolinie.

Zobacz: Wrzeszcz Górny. 11. punkt widokowy otwarty - z widokiem na morze

LISTA MIEJSC WIDOKOWYCH, URUCHOMIONA W RAMACH PROJEKTU „SPOJRZENIA NA GDAŃSK” - GZDiZ
1. Przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Jedyna do dziś zachowana oś widokowa z Dworów Oliwskich - w kierunku morza.
2. Kaczy Dołek nad ul. Jaśkowa Dolina - w kierunku Zaspy.
3. Wzgórze nad ul. Podleśną - w kierunku Zaspy.
4. Wzgórze nad ul. Wronią - w kierunku terenów stoczniowych.
5. Góra Jana we Wrzeszczu, spod tzw. Ślimaka - na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze.
6. Wzgórze Luizy - w kierunku Żabianki, Sopotu i morza.
7. Wzgórze Pachołek - w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych.
8. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) - w kierunku Oliwy i Żabianki.
9. Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) - w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.
10. Luneta Cafarellego, Biskupia Górka.
11. Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie.

PUNKTY WIDOKOWE POWSTAŁE W RAMACH GDAŃSKIEGO SZLAKU WODOCIĄGOWEGO
1. Zbiornik Wody Kazimierz, Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa 4 (czynny od maja do września włącznie, uwaga – obowiązują zapisy) – na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie, Wyspę Sobieszewską.
2. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, ul. Nowiny.
3. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski, ul. Sobieskiego 6A, Góra Szubieniczna (o planowanym otwarciu punktu poinformujemy osobnym komunikatem).

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia