• Start
  • Wiadomości
  • Mobilne i bezpłatne - w Gdańsku powstaje ósmy punkt testowania na COVID-19. Sprawdź listę

Mobilne i bezpłatne - w Gdańsku powstaje ósmy punkt testowania na COVID-19. Sprawdź listę

Nowy punkt, w którym możemy wykonać test na koronawirusa, zostanie otwarty przy Muzeum II Wojny Światowej w środę, 21 października. Działalność wszystkich mobilnych laboratoriów finansowana jest przez NFZ, testy wykonuje się w nich bezpłatnie. W Gdańsku będzie ich od jutra osiem, na całym Pomorzu - jest 33 takich miejsc.
20.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
202010158276
Centrum testowe Covid-19 Walk-Thru UCK na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego to jedno z ośmiu miejsc, w których bezpłatnie wykonamy test na koronawirusa w Gdańsku
                                                                                                                                                                            Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Z powodu wzrastającej liczby zakażeń w województwie pomorskim i zwiększającej się stale liczbie osób kierowanych na wykonanie testu pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował aktualną listę działających mobilnych punktów pobrań. Lista i informacje dotyczące zasad wykonywania testów są stale aktualizowane, bo powstają nowe punkty, a niektóre - jak niedawno stało się z punktem przy stadionie Energa Gdańsk, po uszkodzeniach z powodu wichury - zamykają się. 

 

Punkty pobrań COVID 19 pomorskie stan na 19 października 2020 roku

 

- Aktualnie mamy na Pomorzu 33 punkty poboru wymazów - mówi Mariusz Szymański z pomorskiego NFZ. - Według stanu na 19 października, bo te lokalizacje się zmieniają, na Pomorzu funkcjonuje osiem punktów wymazowych w Gdańsku, jeden w Sopocie, cztery w Gdyni, dwa w Słupsku i 18 w innych częściach województwa. Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych.

 

Rzecznik pomorskiego NFZ rozwiązaniach informuje również o kolejnych rozwiązaniach e-zdrowia, które ułatwiają funkcjonowanie w czasie pandemii.

To m.in dostępność nformacji o tym, czy pacjent jest na kwarantannie lub przebywa w izolacji domowej, która jest już dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Informację tę można pobrać w postaci podpisanego dokumentu i przekazać pracodawcy. 

 

 

druuuuuuk
                                                                                                                                                                                             Mat. prasowe NFZ 

 

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Dzięki IKP wiele spraw związanych ze zdrowiem pacjenci mogą załatwić bez wychodzenia z domu. W ten sposób można np. odebrać e-receptę lub e-skierowanie, sprawdzić dawkowanie przepisanego leku, wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej czy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 

Koronawirus. Otwarto pierwsze na Pomorzu centrum testowe drive-thru

 

Od drugiej połowy lipca 2020 roku na Internetowym Koncie Pacjenta znajdują się też wyniki testów na koronawirusa finansowanych ze środków publicznych. W październiku br pojawiła się nowa usługa: informacja o tym, że na pacjenta nałożono kwarantannę lub izolację domową wraz z okresem jej trwania. Warto jednak przypomnieć, że lekarz może przedłużyć izolację domową z uwagi na stan zdrowia pacjenta.

Oprócz tego pacjent może pobrać dokument z elektronicznym podpisem potwierdzający kwarantannę lub izolację domową i wysłać go pocztą elektroniczną do pracodawcy.

 

 

 

dobrekontopacjent
                                                                                                                                                                                             Mat. prasowe NFZ

 

 

Na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) należy się logować poprzez stronę pacjent.gov.pl, na której uruchomiony został też wirtualny asystent odpowiadający na pytania dotyczące cyfrowych usług w ochronie zdrowia, w tym m.in. dotyczące logowania się na Internetowe Konto Pacjenta. Na stronie pacjent.gov.pl znajdują się też informacje, gdzie i na jakich zasadach można wykonać test na koronawirusa oraz opisane są zasady kwarantanny lub izolacji domowej. Znajduje się tam również instrukcja logowania na IKP.



TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole