Nowy przejazd rowerowy cieszy
Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Nowe Ogrody jest jednym z najbardziej newralgicznych w mieście. Korzysta z niego wielu pieszych, rowerzystów i kierowców, którzy jadą od strony Siedlec, Piecek - Migowa czy Ujeściska - Łostowic w kierunku centrum Gdańska, jak i w przeciwną stronę, a także jadący od strony Wrzeszcza, Aniołek w kierunku Biskupiej Górki, Chełmu lub Dolnego Miasta, wzdłuż centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk, jak i w przeciwnym kierunku. W pobliżu tego skrzyżowania znajduje się Urząd Miejski, komenda policji, a także szpital, siedziba sądu, i wspomniane centrum handlowe. Ruch jest więc tutaj duży.
Mevo 2.0. Rowery są już w Gdańsku - ruszają testy, sprawdzą też aplikację mobilną
Dotychczas wymalowane, wyraźnie oznaczone przejazdy rowerowe na tym skrzyżowaniu znajdowały się przy trzech przejściach dla pieszych: przez ul. Nowe Ogrody (pomiędzy budynkami komendy miejskiej policji i Urzędu Miejskiego), przez ul. 3 Maja (na wysokości aresztu śledczego) oraz przez Hucisko. Takiego przejazdu brakowało na przejściu pomiędzy budynkiem Urzędu Miejskiego a Forum Gdańsk. Rowerzyści korzystali bowiem z przejścia dla pieszych, łamiąc tym samym przepisy.
Budowa odwodnienia skrzyżowania ul. 3 Maja i Nowe Ogrody
Od kilku dni mogą jednak przejeżdżać na dwóch kółkach legalnie, zgodnie z prawem. Przejazd wymalowano w czerwonym kolorze. Dodatkowo wymieniono oprawy w sygnalizacji świetlnej, na której wyświetlają się obecnie postaci rowerzystów.
- W tym miejscu występuje naturalny ruch osób przemieszczających się na rowerach. Ten przejazd jest tam niezbędny - zaznacza Remigiusz Kitliński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej. - W miejscu, w którym rowerzyści - przejeżdżając przez nowy przejazd - wjeżdżają na chodnik, jadąc od strony Huciska w kierunku Urzędu Miejskiego, będzie także dopuszczony ruch rowerowy. Chodnik jest tam wystarczająco szeroki, więc przepisy dopuszczają takie rozwiązanie. Odpowiednie oznakowanie pojawi się w tym miejscu w najbliższym czasie - dodaje.
Wyraźny wzrost liczby rowerzystów
Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Nowe Ogrody notowany jest od początku tego roku wyraźny wzrost liczby rowerzystów - Miasto prowadzi czterokierunkowy pomiar rowerzystów za pomocą licznika, który znajduje się przy ul. 3 Maja. Co zaskakuje szczególnie, to ich liczba w styczniu i lutym br., kiedy to zimowa aura nie rozpieszczała miłośników jednośladów. W styczniu licznik rowerowy wskazał blisko 38 tys. rowerzystów, a więc 2,5 raza więcej w porównaniu ze styczniem w roku 2022. W lutym br. było ich już nieco mniej, bo 31 tys., ale i tak prawie 2 razy więcej w porównaniu z lutym 2022 r. W kolejnych miesiącach także odnotowano rekordowe dane (z wyjątkiem czerwca) - porównując liczby rowerzystów z ostatnich 10 lat w tym miejscu.
Nowe oznakowania przy ul. Podwale Grodzkie
Wzdłuż ul. Podwale Grodzkie, m.in. na wysokości dworca kolejowego i budynku "Krewetka", od kilku lat funkcjonuje ciąg pieszo - rowerowy. Nie wszyscy rowerzyści zdają sobie z tego sprawę, i najwyraźniej nie zwracają uwagi na znajdujące się tam, obowiązujące znaki drogowe. Przed laty znajdowała się w tym miejscu wyznaczona droga rowerowa, której przebieg do dzisiaj jest barwy ciemnoczerwonej - prawdopodobnie więc część rowerzystów przejeżdża tamtędy "na pamięć".
W tym tygodniu pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wymalowali na tym odcinku, właśnie na ciemnoczerwonej nawierzchni, piktogram przedstawiający dwoje pieszych i dodatkowo duży napis "Ustąp pieszym".
- Piesi w tym miejscu mają pierwszeństwo, więc jest to oznakowanie uzupełniające, przypominające o tym. Taka obowiązuje tutaj organizacja ruchu - zaznacza Remigiusz Kitliński.
Nowe oznakowanie zauważyła już część rowerzystów, o czym poinformowali na różnych "rowerowych" forach internetowych. Część osób wyrażała oburzenie i zaskoczenie takim rozwiązaniem, część - tłumaczyła, że takie rozwiązanie obowiązuje tam od lat.
Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć na dwóch kółkach w Gdańsku
Odcinek tego ciągu pieszo - rowerowego budzi emocje wśród niektórych rowerzystów i pieszych. W tym miejscu znajdują się bowiem przystanki komunikacji miejskiej, na których wysiadają setki osób. Większość z nich nie zwraca uwagi, wysiadając z autobusu, na to, czy akurat nie nadjeżdża rowerzysta. Był to spory problem zwłaszcza przed kilku laty, kiedy funkcjonowała wspomniana separowana droga rowerowa. Dlatego Miasto zdecydowało o zmianie organizacji ruchu i wprowadzeniu ciągu pieszo-rowerowego.
Rowerzystów zachęcamy, by na tym odcinku po prostu zwolnili - zwłaszcza kiedy zauważą wysiadających z autobusów pasażerów, i ustąpili im pierwszeństwa. Rowerzyści mogą poruszać się w tym miejscu także po chodniku, nie tylko po wyznaczonym czerwonym pasie.