• Start
  • Wiadomości
  • Nowy mural w Pieckach - Migowie przedstawia człowieka biznesu

Nowy mural w Pieckach - Migowie. Upamiętnia znanego gdańskiego menadżera

Na budynku przy ul. Warneńskiej 4, na bocznej ścianie, powstał mural upamiętniający zmarłego w ubiegłym roku Rafała Stepnowskiego, prezesa spółki Boeing Poland, ale też mecenasa kultury i promotora sportu. W sobotę, 29 czerwca, zaplanowano uroczystość symbolicznego oddania muralu lokalnej społeczności.
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mural na budynku, przedstawia profil boczny mężczyzny, obok niego namalowana róża wiatrów
Przy ul. Warneńskiej pojawił się nowy, drugi już mural, na ścianie jednego z budynków. Upamiętnia on Rafała Stepnowskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od morskich map do koncernu lotniczego

Mural przedstawia Rafała Stepnowskiego na tle róży wiatrów. Ma ona symbolizować jego zawodową drogę - od współtwórcy rodzinnej firmy wytwarzającej morskie mapy, do prezesa Boeing Poland. Pod jego kierownictwem niewielki gdański oddział amerykańskiego koncernu lotniczego rozrósł się do multidyscyplinarnej organizacji zatrudniającej ponad 700 profesjonalistów w Gdańsku, Rzeszowie i w Warszawie. Gdański oddział Boeinga odgrywa dziś wiodącą rolę w strategii cyfrowej koncernu, jest też największą lokalizacją firmy w Unii Europejskiej.

- Rafała pasjonował rozwój - podkreśla Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prywatnie jego brat. - Był biznesowym wizjonerem, dostrzegał szanse tam, gdzie inni widzieli pustą przestrzeń lub tylko przeszkody. 

Miłośnik kultury

Rafał Stepnowski wspierał także kulturę i sztukę, w tym wydarzenia pod marką Jazz by Jeppesen. Dzięki jego inicjatywie powstał też mural Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla na gdańskiej Zaspie.

- Rafał podziwiał sztukę i wspierał artystów, dlatego zapragnęliśmy odwdzięczyć mu się upamiętniając go tak, jak potrafimy najlepiej, poprzez sztukę - zaznacza Rafał Roskowiński, autor muralu przy Warneńskiej 4, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu

Ponad tysiąc osób na Paradzie Seniorów

Prywatna inicjatywa

Mural powstał z inicjatywy i funduszy prywatnych rodziny, przyjaciół i współpracowników zmarłego. Zbiórkę na popularnym crowdfundingowym portalu zorganizowała Fundacja Jeppesena, której Rafał Stepnowski był twórcą i wieloletnim prezesem. 

- Jestem wdzięczna dziesiątkom darczyńców z Polski i zagranicy, którzy zechcieli wesprzeć upamiętnienie Rafała - mówi Barbara Stepnowska, żona menedżera. - Widzieli w nim nie tylko szefa czy współpracownika, ale mentora i przyjaciela. Szczególne podziękowania kieruję ku mieszkańcom bloku przy ul. Warneńskiej 4, którzy zgodzili się na to, by właśnie stąd Rafał patrzył na swoje ukochane miasto. 

Uroczyste spotkanie upamiętniające Rafała Stepnowskiego odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, o godz. 12 przy ul, Warneńskiej 4. 

Piecki Migowo. Zdzisław Puszkarz, legenda gdańskiej Lechii, ma swój mural

na zdjęciu dwa wysokie bloki mieszkalne, na tym po prawej widać ogromny mural z wizerunkiem mężczyzny
Rafał Stepnowski był prezesem spółki Boeing Poland, ale też mecenasem kultury i sportu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Życie Rafała Stepnowskiego

Rafał Andrzej Stepnowski (ur. 8 czerwca 1968 r. w Gdańsku, zm. 4 lutego 2023 r.) - polski ekonomista i menedżer, prezes spółki Boeing Poland. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim oraz uzyskał tytuł MBA na Politechnice Gdańskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w globalnych firmach telekomunikacyjnych i IT, takich jak AT&T, Lucent Technologies oraz IFS. W 1993 roku założył, wraz z ojcem, firmę C-Map Poland, która specjalizowała się w produkcji map morskich, i która to zwróciła uwagę amerykańskiego koncernu.

Zasłużony dla obronności kraju - jako prezes Boeing Poland miał istotny wkład w zapewnienie dostawy do Polski 96 helikopterów Apache AH-64. Dzięki jego zaangażowaniu Polska Marynarka Wojenna została wyposażona, jako jedna z pierwszych na świecie, w cyfrowe mapy nawigacyjne. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej i przedsiębiorczości polskiej, działalność społeczną i filantropijną oraz wkład w umacnianie bezpieczeństwa państwa przez Prezydenta RP.

Był inicjatorem powstania centrów edukacyjnych Newton Room w Polsce, mających na celu zaangażowanie uczniów szkół średnich w naukę przedmiotów ścisłych (STEM). Od 2011 r. był członkiem Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz od 2013 r. członkiem Rady Konsultacyjnej Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

W wolnym czasie uprawiał sport, m.in. koszykówkę, triathlon i boks. Był kibicem, a także sponsorem, Lechii Gdańsk.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów