Wokół morze turystów spacerujących ulicą Długą do nabrzeża Motławy. Zachęcają ich knajpki, restauracje, cukiernie i sklepy z pamiątkami.
Tymczasem w jednej kamienic, przy ul. Długiej 50/51, gdzie od 15 lat działa kameralny Teatr w Oknie, otwarty został klub sąsiedzki.
Teatr w Oknie ma 15 lat, otwierał go Andrzej Wajda
W niedzielę, 27 października, około godz. 13 sala szybko zapełniła się "lokalsami".
To zasługa Doroty Sentkowskiej, menadżerki klubu oraz Joanny Radek, koordynatorki i animatorki, która już od kilku tygodni odwiedza mieszkańców okolicznych kamienic, informując, że powstaje klub sąsiedzki: - Chodziłam od drzwi do drzwi, jak w czasie kampanii politycznej, żeby dotrzeć do wszystkich, bo często samotni seniorzy nie wychodzą z domów i nie mają mediów społecznościowych.
Jakie są plany nowego miejsca? Sentkowska i Radek mówią, że tak naprawdę to od mieszkańców zależy, co się w klubie będzie działo.
Joanna Radek: - My, jako animatorzy, na początek inicjujemy pewne działania, ale chcemy żeby to mieszkańcy przejęli od nas inicjatywę i zaczęli sami działać, integrować się i realizować swoje pasje.
Na początek w klubie sąsiedzkim przy Długiej oferowane są m.in. zajęcia taneczne i teatralne dla dzieci, czytanie legend gdańskich, gimnastyka rehabilitacyjna, dekorowanie bombek, warsztaty ceramiczne, rysunek. Może powstanie także kabaret seniora i będą odbywać się spacery “terapeutyczne” dla samotnych.
- Słowa klucze to wzajemna inspiracja i otwartość - mówi Sentkowska. - To od mieszkańców oczekujemy aktywności, a animator jest jedynie ich opiekunem. Program może się zmieniać z tygodnia na tydzień, zależnie od potrzeb mieszkańców, ich chęci i pasji.
Organizatorami Klubu Sąsiedzkiego w Oknie są Fundacja Theatrum Gedanense i Fundacja RC. Klub finansowany jest z budżetu Wydziału Rozwoju Społecznego UM.
Klub dostał na razie dotację na trzy miesiące. Sentkowska wyjaśnia: - Jesteśmy w fazie pilotażu. Naszym zadaniem jest teraz udowodnić zasadność powstania tej inicjatywy.
Joanna Radek: - Staramy się działać niskobudżetowo i ekologicznie, np. wykorzystywać zużyte ubrania, butelki.
Klub działa w czwartki w godz. 15-20, w piątki w godz. 10- 16 i w niedziele w godz. 11-15. Cały czas działa tu także impresaryjny Teatr w Oknie, którego opiekunem jest Rafał Malottki.
Wszystkie zajęcia dla mieszkańców są bezpłatne.
Czy działanie w otoczeniu barów, restauracji i kafejek będzie wyzwaniem?
Dorota Sentkowska: - Chcemy odczarować tę przestrzeń dla "lokalsów". Mieszkańcy czują, że są tu nieco zepchnięci na margines. Ta przestrzeń jest zdominowana przez turystów i ludziom ciężko się tu odnaleźć ze swoim własnym życiem. Przecież mieszkańcy tu są, a wygląda, że ich tu nie ma. Możemy im dać przestrzeń do spotkań i tworzenia choćby rad podwórkowych.
Joanna Radek: - Na Długiej jest tłoczno, głośno. Gdy wchodzi się do nas, to nagle jest cisza i spokój. Można się odciąć od gwaru, napić herbaty, zjeść ciasto. Zapraszamy!
Zobacz naszą galerię zdjęć z otwarcia Klubu Sąsiedzkiego w Oknie: