Nowy kierunek studiów na UG, który "rozbił bank". Na japonistykę stara się 20 osób na jedno miejsce

Aż 20 osób ubiega się w tym roku o jedno miejsce na japonistyce, nowym kierunku studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Drugie miejsce pod względem popularności, według wstępnych wyników rekrutacji na UG, zajmuje skandynawistyka, gdzie na jeden indeks przypada ponad 14 chętnych. Podium zamyka kryminologia - ponad 13 osób na miejsce - która w ubiegłym roku akademickim była najbardziej obleganym kierunkiem na gdańskiej uczelni. 
13.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z lotu ptaka na kilkanaście budynków
Nowoczesny kampus UG przy ul. Wita Stwosza w Oliwie
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Ile osób zgłosiło się na japonistykę?

Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG, tłumaczy, że ostateczna liczba osób przyjętych na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie będzie znana 19 lipca. Na obecnym etapie chętni mogli zapisywać się nawet na pięć kierunków studiów. Teraz będą musieli wybrać jeden i złożyć odpowiednie dokumenty.    
 
Chęć studiowania japonistyki, nowości w ofercie UG na rok akademicki 2023/2024, wyraziło aż 535 osób, a miejsc na tym kierunku przygotowano 25
 
Do tej pory, języka samurajów w Polsce uczyły cztery uniwersytety: w Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. 

Dlaczego japonistyka cieszy się takim wzięciem?

Fenomen japonistyki wśród młodych ludzi próbuje wyjaśnić dr Jacek Splisgart, kierownik Zakładu Kultury i Języków Azji Wschodniej UG, który będzie opiekunem nowego kierunku. 

aMuz na A+. Gdańska Akademia Muzyczna jest w ekstralidze uczelni artystycznych

- Studia orientalne, w szczególności japonistyka, od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem. I trzeba przyznać, że od lat 90. ta kultura japońska bardzo mocno się w Polsce zaszczepiła poprzez np. mangi, anime itd. Szczególnie w ostatnich latach wraz z upowszechnieniem się serwisów streamingowych ta wyobraźnia orientalistyczna, dalekowschodnia i japonistyczna stała się jeszcze bardziej rozbudzona - mówi naukowiec.   

Na ile trudny jest japoński na tle innych języków? 

- Tę kwestię trzeba rozdzielić na dwie części: gramatykę i pisownię. Ta pierwsza, co może wiele osób zdziwić, jest o wiele prostsza od języka polskiego. W japońskim nie ma wielu form, które występują w naszej mowie, choćby przypadków. Trudnością bez wątpienia jest natomiast pismo japońskie, które składa się z trzech form zapisu. Dla przykładu są znaki, które w skrajnym założeniu mogą mieć nawet 150 odczytań. Jeśli zaś chodzi o mowę, to nie jest ona trudna, bo wszystkie dźwięki występujące w języku polskim pokrywają się z japońskim - tłumaczy dr Jacek Splisgart. 
Jeśli zaś chodzi o porównanie języka japońskiego do dwóch pozostałych “perł Orientu” tj. koreańskiego i chińskiego, to najłatwiejszym do opanowania wydaje się język, którym posługują się mieszkańcy Seulu.  
 
- Między innymi dlatego, że koreański nie posiada już w swoim rdzeniu, tak jak japoński, znaków pochodzenia chińskiego. Z kolei chiński jest bardzo trudny bo jest językiem tonalnym. To oznacza, że nie mając dobrego słuchu, który umożliwia wychwytywanie zmiany tonu, a może ich być od 8 do 16 w zależności od odmiany języka chińskiego, nauczenie się tego języka jest praktycznie niemożliwe - dodaje naukowiec UG.  

Ile czasu zajmie studentom opanowanie japońskiego?

Studenci, którzy podejmą od października na Uniwersytecie Gdańskim naukę rodzimego języka Kurosawy mają opanować go w sposób średniozaawansowany po dwóch semestrach. 
 
Przyszli studenci będą się uczyć japońskiego od “zera”, choć jak przyznał dr Jacek Splisgart część osób, z którymi korespondował w ostatnim czasie pochwaliła się, że zaczęła już poznawać pierwsze tajniki tego języka na własną rękę. 

I co dalej, po studiach?

- Japonistyka na Uniwersytecie Gdańskim została pomyślana w ten sposób, żeby nasi absolwenci poza tymi klasycznymi ścieżkami kariery jak bycie tłumaczem, praca w japońskiej firmie czy dyplomacji, dawała również szansę rozwoju swojego biznesu na styku polsko-japońskim i obsługi ruchu turystycznego między Polską a Japonią. Krótko mówiąc, miejsc na rynku pracy dla japonistów jest bardzo dużo - ocenia dr Jacek Splisgart.   
 
NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI STUDIÓW NA UG W ROKU AKADEMICKIM 2023/24, WEDŁUG WSTĘPNYCH WYNIKÓW NABORU, Z LICZBĄ KANDYDATÓW NA JEDNO MIEJSCE:
 
  • Japonistyka - 20
  • Skandynawistyka (norweska lub szwedzka ścieżka językowa) - 14,44
  • Kryminologia - 13,40
  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 12,54
  • Psychologia - 12,19
  • Informatyka - 11,04
  • Iberystyka - 10,70
  • Zarządzanie instytucjami artystycznymi menedżerska - 10,12
  • Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - 9,92
  • Filologia angielska - 9,86

Ilu studentów przyjmie UG, jakie są inne nowości?

Ofertę UG na nowy rok akademicki stanowi ponad 90 kierunków studiów. Zaplanowano przyjęcie ponad 11 tysięcy osób: blisko 9 tys. na studiach stacjonarnych i 2,6 tys. na studiach niestacjonarnych.
Podczas tegorocznej rekrutacji, oprócz japonistyki, pojawiło się też kilka innych nowych kierunków. Na studia stacjonarnych I są to: Sztuka kreatywnego pisania (Wydział Filologiczny), Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo (Wydział Historyczny) oraz studia menadżerskie Zarządzanie w sporcie (Wydział Zarządzania).
 
Ponadto, UG wzbogacił ofertę studiów w języku angielskim. 
 
- W tym roku nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business oraz Logistics and Mobility), ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenia na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii) - informuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska
 
Warto podkreślić, że za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim uczelnia nie będzie pobierać żadnych opłat.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo