- To ważny krok. Po udanych premierach, takich jak „Aida”, „Król Roger” czy „Don Kichot” w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. - Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i menadżerów, którzy swoją pracą wzmocnią nasz zespół. Obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań, a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań.
Nowy dyrektor muzyczny ma zaledwie 26 lat
Yaroslav Shemet (ur. 1996 r. w Charkowie) to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in. takimi, jak: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia i NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest ponadto wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu - w Instytucie Dyrygentury.
Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georges'a Bizeta. Od 2021 roku pełni też funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 roku będzie dzielił swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.
- Z Operą Bałtycką jestem związany od kilku lat. To tu, w roku 2018, debiutowałem w roli kierownika muzycznego „Poławiaczy pereł” - wspomina Yaroslav Shemet. - Nasza współpraca zacieśniła się w tym roku przy okazji premiery opery „Król Roger”. Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami.
Wybrzeże, Szekspirowski, Miniatura i inne - teatralne podsumowanie 2022