• Start
  • Wiadomości
  • Nowy cykl w bibliotece: Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców

Nowy cykl w bibliotece: Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców

Projekt "Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców" to cykl poświęcony humanistyce. Spotkania, w czasie których poruszane będą tematy ważne dla współczesnego człowieka, odbywać się będą w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku. Początek w środę, 20 lutego. Wstęp wolny.
19.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu będzie poświęcone wizerunkom liderów świata w polskich mediach
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu będzie poświęcone wizerunkom liderów świata w polskich mediach
mat. prasowe


Projekt "Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców" to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkania, które od lutego do czerwca będą odbywać się w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Obrońców Wybrzeża 2), mają stać się okazją do prezentacji różnorodnych punktów widzenia na problemy współczesności, kształtować postawę otwartości oraz promować współczesną humanistykę.

Pierwsze z cyklu spotkanie odbędzie się w środę, 20 lutego. Wykład zatytułowany "Wizerunek liderów świata w polskich mediach" poprowadzi Aisen Bragin, doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

- Każdy kraj, bez względu na swoje położenie geograficzne lub historię, stara się zaprojektować swój obraz. Tworzenie wizerunku kraju to jeden z najważniejszych sposobów samookreślenia swojego statusu. Na przykład, obraz kraju nie tylko pokazuje jego poziom, ale również jego stosunki gospodarcze i międzynarodowe. Wizerunek lidera działa jako skumulowany wskaźnik jego wpływów w oczach opinii publicznej - zapowiada.

Aisen pochodzi z Syberii. Zanim przyjechał do Gdańska, w Łodzi studiował filologię o specjalności dziennikarstwo.

- Pierwszą pracę znalazłem, kiedy miałem 13 lat. Moja koleżanka powiedziała mi, że miasteczkowa gazeta szuka dziennikarza, by napisał na różne tematy w czasie urlopu stałego pracownika - wspomina. - Przyszedłem do redakcji i miałem rozmowę kwalifikacyjną z redaktorem naczelnym. Po kilku dniach przyniosłem dla nich jedną notatkę na temat szkoły, w której się uczyłem. Od tego czasu miałem konfrontacje z władzami szkoły, ponieważ napisałem prawdę, o której nikt nie mówił. Myślę że wtedy zrozumiałem, że chcę być dziennikarzem oraz nigdy się nie bałem mówić o swoich pomysłach do ogółu społeczeństwa.

Jak podkreśla, wykład w Filii Naukowej będzie okazją, by szczerze pomówić na niewygodne tematy.

- Czy chcielibyście dowiedzieć się, jak najlepiej walczyć o wolność słowa? Interesuje Cię, jak się kreuje wizerunek polityka i jak wygląda kultura narodów Syberii? Zapraszam na otwarty wykład, gdzie będziecie mogli zabierać głos bez strachu o cenzurę - dodaje Aisen.

Spotkanie "Wizerunek liderów świata w polskich mediach" odbędzie się o godz. 17. Wstęp wolny.


Harmonogram spotkań "Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców":

- Środa, 20 lutego, godz. 17:00 - Aisen Bragin "Wizerunek liderów świata w polskich mediach"
- Poniedziałek, 25 lutego, godz. 17:00 - Aisen Bragin "Język propagandy w rosyjskiej telewizji"
- Poniedziałek, 11 marca, godz. 17:00 - Anna Miller "Kobiety ze Stoczni Gdańskiej"
- Środa, 13 marca, godz. 17:00 - Sonia Czaplewska "Żywność oraz jego rola w polskich i japoń-skich podręcznikach szkolnych"
- Piątek, 12. kwietnia, godz. 17:00 - Alicja Chilińska-Pułkowska "Mama, Tata, Tablet - o wpływie multimediów na rozwój mowy małego dziecka i o wyższości książki nad tabletem"                                 
- Środa, 8 maja - Weronika Kamola-Uberman "Ewolucja języka, czyli kim byli Praindoeuropejczycy i co o nich wiemy"
- Piątek, 17 maja, godz. 17:00 - Anna Nadrowska "Zofia Stryjeńska jako nieszablonowa artystka, żona i matka"
- Piątek, 7 czerwca, godz. 17:00 - Anita Lewandowska "Koncepcja patologii przestrzeni informacyjnej"
- Środa, 12 czerwca, godz. 17:00 - Marta Teresa Nowicka "Pamiętnik z okresu dojrzewania Gombrowicza - jako niebywale aktualny komentarz do sytuacji i nastrojów współczesnych społeczeństw".


TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane