• Start
  • Wiadomości
  • Nowy Rok przywitali hucznie! Dwie salwy z XVIII-wiecznej armaty na Górze Gradowej

Nowy Rok przywitali hucznie! Dwie salwy z XVIII-wiecznej armaty na Górze Gradowej

Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk 1 stycznia w samo południe na Górze Gradowej oddali dwie salwy z repliki zabytkowej armaty. Był pokaz musztry i walki z użyciem bagnetów. "Pojawił się" także ogniomistrz Christian Tolkien - prapradziadek słynnego pisarza.
01.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rekonstrukcja historyczna
Dwie salwy z Góry Gradowej przywitały Nowy Rok
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Podczas imprezy na Górze Gradowej widzowie obejrzeli pokaz musztry Regimentu Miasta Gdańska, obroty plutonu, ładowanie na komendy i walkę wręcz z użyciem bagnetów i pałaszy. 

Krzysztof Kucharski, komendant Garnizonu Gdańsk, opowiedział publiczności o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy gdańskich z czasów Christiana Tolkiena - prapradziadka autora “Władcy pierścieni” JRR Tolkiena. Przypomnijmy, że przodkowie słynnego pisarza na dwa pokolenia zatrzymali się w osiemnastowiecznym Gdańsku. Christian Tolkien zaczynał w Gdańsku jako kanonier, później był bombardierem, a ostatecznie ogniomistrzem. Później część rodziny wyjechała do Anglii.  

Przodkowie Tolkiena żyli w Gdańsku

Jeden z członków Garnizonu Gdańsk, ubrany w XVIII-wieczny mundur, jaki nosił przodek autora "Władcy Pierścieni", przybliżył widzom specyfikę służby artylerzysty. 

rekonstrukcja historyczna
W czasie imprezy można było posłuchać o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy gdańskich w XVIII wieku. Po lewej osoba przebrana za Christiana Tolkiena
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kulminacyjnym punktem były wystrzały z armaty. Poprzedził go pokaz musztry artyleryjskiej, uwzględniającej również przegląd działa przez kanoniera. Na koniec widzowie mogli porozmawiać z członkami Garnizonu Gdańsk i wykonać pamiątkowe zdjęcia z Christianem Tolkienem i armatą, z której oddano salwę. To replika XVIII-wiecznej armaty, która ma lufę o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm i lawetę długości 230 cm. 

Garnizon Gdańsk: historyczna zmiana warty 

Garnizon Gdańsk (Garnison Danzig) to grupa zapaleńców, którzy od lat poświęcają własny czas i pieniądze, by kultywować tradycje XVIII-wiecznego Gdańska. W sierpniu tego roku Garnizon będzie obchodził 20-lecie działalności

rekonstrukcja historyczna
Krzysztof Kucharski, dowódca Garnizonu, w akcji
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przypomnijmy, że oddział tworzą miłośnicy historii, zakochani w barwie i broni gdańskiego wojska ostatnich dekad XVIII wieku. W tamtych czasach zdecydowana większość gdańszczan pod względem kulturowym i językowym należała do świata niemieckiego. Fenomen polegał na tym, że Gdańsk był perłą w Koronie Rzeczpospolitej, działał w symbiozie z polskimi interesami i cieszył się królewskimi przywilejami. W Gdańsku było wojsko, które mówiło po niemiecku, ale pozostawało lojalne wobec polskiego monarchy. Po pierwszym rozbiorze Polski Gdańsk był przez kolejnych 20 lat otoczony przez Prusy, ale miasto konsekwentnie stawiało opór zaborcy, wciąż uznając zwierzchnictwo polskiego monarchy. 

Zobacz naszą fotogalerię z wydarzenia

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka