Na czym polega Partnerstwo Publiczno-Prywatne?
Spotkanie z mieszkańcami pod hasłem “Nowy Port 2030 +” zorganizowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, przy ul. Na Zaspę 31 A. Oprócz Piotra Grzelaka wzięli w nim udział także pracownicy Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego, Biura Rozwoju Gdańska i Gdańskich Nieruchomości.
- Chciałbym, żebyśmy wspólnie porozmawiali, jaką przyszłość może mieć Nowy Port i czego chcą mieszkańcy i mieszkanki. To jest dla nas bardzo ważna konsultacja. I chcemy usłyszeć w tej sprawie głos Państwa. Od dobrych kilku lat realizujemy rewitalizację Nowego Portu. To jest naprawdę ważne spotkanie. Podejmiemy po nim działania, jeżeli będziemy czuli akceptację z Państwa strony. To jest moment, w którym pewne inwestycje w tej części miasta zadziać. I o nich właśnie wstępnie chcemy rozmawiać - powiedział Piotr Grzelak.
Kilkudziesięciu mieszkańcom, uczestniczącym w spotkaniu, przedstawiona została idea Partnerstwa Publiczno-Prywatne.
Trwa II etap rewitalizacji Nowego Portu. Zobacz, co tu się pozmieniało!
PPP to rodzaj współpracy pomiędzy partnerem prywatnym (firmą bądź konsorcjum firm) a samorządem. Władze miasta wskazują nieruchomości, które podmiot prywatny może zabudować komercyjnie, ale pod konkretnymi warunkami. Te warunki to obowiązek realizacji określonych funkcji publicznych, które wynikają z potrzeb zgłaszanych wcześniej przez mieszkańców - na czym właśnie zależy władzom miasta.
Z budżetu Gdańska nie uda się zrealizować w ciągu kilku najbliższych lat wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć w Nowym Porcie. Dlatego poszukiwane są środki zewnętrzne na ich realizację. Formuła PPP ma być uzupełnieniem działań, które prowadzone są już w tej dzielnicy w ramach rewitalizacji.
Jakie przeobrażenia mogą mieć miejsce w Nowym Porcie?
Miasto wytypowało 20 obszarów inwestycyjnych o łącznej powierzchni około 13 hektarów. Tereny te znajdują się w różnych częściach Nowego Portu.
Są to zarówno niezagospodarowane działki, jak i budynki, które wymagają modernizacji czy gruntownej przebudowy.
Jeden z wyznaczonych obszarów znajduje się też w dzielnicy Brzeźno, u zbiegu ulic Krasickiego i Gałczyńskiego. Pozostałe miejsca zlokalizowane są w Nowym Porcie m.in. pomiędzy ul. Oliwską i Podjazd, pomiędzy ul. Oliwską i Na Zaspę oraz przy ul. Floriańskiej pomiędzy ul. Wyzwolenia i Starowiślną.
Nowy Port. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz sprawdziła z radnymi postępy rewitalizacji
Partner prywatny w zamian za realizację na rzecz mieszkańców Nowego Portu celów publicznych o wartości ok. 100 mln złotych zagospodaruje ok. 8 hektarów gruntów na cele komercyjne z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniowo-usługową.
Obszary inwestycyjne pod cele publiczne wyznaczono m.in. na działce u zbiegu ulic Krasickiego i Sybiraków, gdzie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 planowana jest budowa miejskiej pływalni. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla tego obiektu. Szacunkowy koszt budowy basenu to ok. 45 mln zł brutto.
Przy ul. Gałczyńskiego planowany jest z kolei park z ciągiem pieszo-rowerowym.
Kolejne założenie to zagospodarowanie pod park ogólnodostępny terenu Szańca Zachodniego. Planowana jest także przebudowa istniejącej ul. Wyzwolenia na tzw. Zieloną Wyzwolenia. Obecnie trwają prace nad koncepcją przekształcenia tej ulicy w zielony bulwar.
Celem władz Gdańska jest też budowa trzyoddziałowego żłobka przy ul. Mylnej.
Przy przedszkolu "Tęczowa Jedyneczka" wykonane ma zostać z kolei odwodnienie ulicy Władysława IV - ta inwestycja to zaś pokłosie ubiegłorocznego spaceru służbowego prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz po Nowym Porcie, a także wniosków Rady Dzielnicy.
W ramach PPP zbudowana zostanie przez inwestora, zgodnie z planami miasta, nowa placówka dla osób bezdomnych, poza Nowym Portem.
We współpracy z podmiotem prywatnym planowany jest także zakup mieszkań komunalnych.
Jaki jest harmonogram PPP w Nowym Porcie?
- To są potencjalne cele. Prawdopodobnie na wszystkie nie starczy nam środków. To są cele, z którymi chcielibyśmy rozpocząć negocjacje z zainteresowanymi podmiotami. Zakończyliśmy działania formalno-prawne, żeby takie postępowanie ogłosić. Chcielibyśmy do wakacji zaprosić partnerów prywatnych i inwestorów do negocjacji. To pierwszy etap, podczas którego pokażemy, co chcemy zrealizować. Jest szansa, że 4-5 firm zgłosi się na pewno - powiedział Krzysztof Maciejewicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej UM.
Dodał, że negocjacje z podmiotami prywatnymi potrwają najkrócej rok.
- Naszym celem jest wyłonienie partnera do PPP do końca 2024 roku - zapowiedział zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej UM.
Błagam: ratujcie Morski Dom Kultury
Podczas spotkania poruszono m.in. temat niszczejącego byłego Morskiego Domu Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15. Monumentalny budynek w duchu realizmu socjalistycznego powstał w 1954 r.
- Mieszkam w Nowym Porcie od 1945 r. Z wielkim bólem serca patrzę na nasz wspaniały dom kultury, jeden z największych zabytków w naszej dzielnicy, który najprawdopodobniej - oby nie - do końca roku zniknie z powierzchni ziemi. Panie prezydencie - błagam, pomóżcie uratować ten budynek, nas jest garstka. Choć wiem, że nie jesteście jego właścicielami. Wielu mieszkańców jest emocjonalnie związanych z tym domem kultury. Ja tam swoje dzieciństwo spędziłam - mówiła mieszkanka dzielnicy.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA Z MIESZKAŃCAMI O INWESTYCJACH W RAMACH PPP I PYLE WĘGLOWYM:
Piotr Grzelak potwierdził, że dawny Morski Dom Kultury jest dziś w rękach prywatnych.
- Rzeczywiście, budynek jest w opłakanym stanie. Pewnie właściciel ma problemy finansowe z utrzymaniem obiektu. Postaram się zidentyfikować właściciela, spotkać się z nim i porozmawiać. Może potrzebuje jakiejś formy pomocy - zadeklarował zastępca prezydenta Gdańska.
W maju spacer badawczy, a w czerwcu warsztaty
Propozycje inwestycji i miejskich nieruchomości pod cele komercyjne przygotowane zostały m.in. na podstawie ankiet, które w ostatnich latach wypełniali mieszkańcy Nowego Portu w ramach przygotowań do rewitalizacji. Listę planowanych przedsięwzięć stworzono też dzięki służbowemu spacerowi prezydent Gdańska po dzielnicy Nowy Port, spotkaniom z Radą Dzielnicy oraz w oparciu o przyjęte miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
W ramach realizacji programu rewitalizacji w Nowym Porcie odbędzie się spacer badawczy, który zaplanowano 23 maja o godz. 17.00. Zbiórka przed dawnym Miejskim Domem Kultury.
Warsztaty z mieszkańcami Nowego Portu zaplanowano zaś 24 czerwca o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności 6A.
Najpierw dyskusja o pyle węglowym
Pierwsze 50 minut spotkania Nowy Port 2030 +” zdominował jednak inny problem, z którym mieszkańcy dzielnicy zmagają się od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach mocno się nasilił. Chodzi o dokuczliwy pył węglowy unoszący się w powietrzu z terenu Portu Gdańsk.
Piotr Grzelak wyjaśnił, że jedyną możliwością walki z tą dramatyczną sytuacją jest wywieranie presji na władze spółki, co Miasto Gdańsk robi od połowy stycznia. Port Gdańsk w 95 procentach należy do Skarbu Państwa i samorząd nie ma żadnego bezpośredniego wpływu na jego działalność.
Nowy Port. Prezydent Gdańska pisze do premiera Morawieckiego, bo przez pył węglowy trudno oddychać
W środę, 26 kwietnia, list z apelem o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego skierowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na wtorek, 2 maja, zaplanowano zaś kolejne spotkanie władz miasta z nowym prezesem Portu Gdańsk Łukaszem Malinowskim.