Projekt „Pięć Kolorów” Fundacja Mewka prowadziła w Nowym Porcie od lipca. W jego ramach animatorzy zaangażowali dzieci z Domu na Skraju oraz lokalną społeczność w twórcze warsztaty związane z recyclingiem i poprawianiem estetyki najbliższego sąsiedztwa przez między innymi malowanie pobliskich garaży. Pod ich okiem mieszkańcy stworzyli też ceramiczny mural, utworzony z prawie stu płytek układających się w napis „Dzień Dobry”. Został umieszczony na ścianie kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A, w sąsiedztwie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA.
- Przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów artystyczno-kreatywnych, które wykorzystały tytułowe „pięć kolorów” jako punkt wyjścia do zwiększenia świadomości w obszarze segregowania odpadów oraz wykorzystania zasobu twórczego jakie dają różnego rodzaju „śmieci”. W ramach warsztatów koloru „szarego” powstał mural ceramiczny, który będzie witał sąsiadów oraz gości odwiedzających Nowy Port - mówi Bartosz Zimniak, prezes Fundacji Mewka.
W płytkach zostały utrwalone najróżniejsze struktury Nowego Portu. Uczestnicy warsztatów odbijali w glinie rośliny, fragmenty ścian kamienic oraz chodników, a nawet studzienki kanalizacyjne.
Oprócz zajęć ceramicznych w programie znalazły się działania, takie jak: tworzenie toreb z bannerów, oraz lampionów z butelek i odpadów stolarskich, przygotowywanie kreatywnych kompostowników i grządek warzywnych, wakacyjne pocztówki i kolaże, czy malowanie pobliskich garaży. Ze względu na pandemię COVID-19, część wydarzeń została dostosowana do nowej rzeczywistości i odbyła się w nieco innej formule niż zakładano, ale efekt finalny udało się osiągnąć.
Był to kolejny raz, gdy animatorzy z Fundacji Mewka zaangażowali do działania dzieci z Domu na Skraju w Nowym Porcie. Uczestnikami zajęć byli także mieszkańcy, którzy stosunkowo niedawno przeprowadzili się do tej dzielnicy. Projekt został zrealizowany w ramach programu Otwarty IKM, który od czterech lat wspiera organizatorów oddolnych działań w realizacji swoich pomysłów. W 2019 roku Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej: na Siedlcach i Placu Kobzdeja.
Tego typu projekty („Pięć Kolorów” zostało wyłonione w drodze Konkursu Otwarty IKM w Nowym Porcie, wraz z innym projektem - nabór trwał do 4 marca), służą Instytutowi Kultury Miejskiej do sprawdzenia, w jaki sposób metoda planowania kulturowego, testowana w międzynarodowym programie UrbCultural Planning z partnerami z Łotwy, Danii, Norwegii, Finlandii, Polski, Niemiec i Rosji (Obwód Kaliningradzki), działa w różnych miastach Regionu Morza Bałtyckiego.