Do listopada 2021 r. przebudowane zostaną trzy ulice w Nowym Porcie. Zadanie, w ramach Programu Rewitalizacji, obejmuje przebudowę:
-
ulicy Góreckiego o długości około 350 m (od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską),
-
200-metrowego odcinka ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich)
-
fragmentu ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności).
Na tych ulicach zostanie wymieniona nawierzchnia z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej, pojawią się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji zostaną przebudowane również sieci podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć ciepłownicza, wodociągowa, sanitarna i gazowa.
Umowa na realizację inwestycji została podpisana 9 listopada z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. Koszt przebudowy trzech ulic wyniesie około 8,6 mln złotych.
- To już kolejna umowa jaką podpisaliśmy w ostatnim czasie na realizację zadań z Programu Rewitalizacji. Oprócz trzech ulic w Nowym Porcie, w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na Dolnym Mieście, na ul. Polnej, Wierzbowej i Przyokopowej – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Obecnie wykonawca prac w Nowym Porcie kontraktuje zamówienia na materiały i opracowuje projekt zamiennej organizacji ruchu. Prace ruszą w najbliższym czasie. Planowane zakończenie robót określono na koniec listopada 2021, jednak ze względu na pandemię, termin może ulec przesunięciu.
W ramach Programu Rewitalizacji w Nowym Porcie przebudowano również budynek przy ul. Floriańskiej, w którym mieści się Klub Aktywnego Mieszkańca. Obiekt został otwarty w październiku 2020 r. Klub Aktywnego Mieszkańca to miejsce, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców.
Projekt rewitalizacji gdańskich dzielnic realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i przewiduje działania inwestycyjne na terenie Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki wraz ze Starym Chełmem i dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. Koordynatorem programu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska, a poszczególne zadania oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.