• Start
  • Wiadomości
  • Nowy Port. Rozpoczęło się usuwanie 250 ton smoły i odpadów smołowatych

Nowy Port. Rozpoczął się nowy etap oczyszczania terenów Szańca Zachodniego

Ogromną plamę smoły i jej pochodnych zauważyć można spacerując choćby portową promenadą. Kilkadziesiąt metrów dalej widać z kolei zagłębienie, z którego takie zanieczyszczenia zostały usunięte, a miejsce zabezpieczone. Rozpoczął się kolejny etap prac, do usunięcia jest co najmniej 250 ton zanieczyszczeń. Prace potrwają ok. 6 tygodni, przez ten czas mieszkańcy dzielnicy mogą czuć zapach ropy.
12.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać zielony teren z drzewami, obok nich wielką czarną plamę smoły, jest też sprzęt budowlany, a po prawej widać fragment rzeki
Rozpoczął się nowy etap prac związanych z remediacją terenów Szańca Zachodniego
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

250 ton smoły do usunięcia

Rozpoczął się nowy etap prac związanych z oczyszczaniem obszaru dawnego Szańca Zachodniego, zanieczyszczonego głównie substancjami smołopodobnymi i ropopochodnymi. Na tym terenie od kilku miesięcy prowadzona jest bowiem remediacja, czyli wymiana zanieczyszczonych gruntów na grunty bezpieczne dla mieszkańców, którzy w przyszłości będą z tych terenów korzystać. Obecny etap prac może potrwać około 6 tygodni. Konieczne jest bowiem usunięcie co najmniej 250 ton zanieczyszczeń. W związku z tym, w rejonie prowadzenia robót, możliwe będzie odczuwanie wzmożonej woni substancji ropopochodnych.

- Smoła jest już wyciągana. Z gruntu trafia do specjalnych zbiorników. Następnie jest wywożona do utylizacji - zaznacza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Smoła i substancje podobnego pochodzenia muszą zostać usunięte z gleby. To zalecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Remediacja rozpoczęła się jesienią 2022 r.

Prace związane z remediacją terenów Szańca Zachodniego ruszyły w październiku 2022 r. W ich trakcie odkryto nieudokumentowane wcześniej zanieczyszczenia substancjami smołopodobnymi i ropopochodnymi. Dlatego RDOŚ musiała wydać nową decyzję i wytyczne w tej sprawie.

na zdjęciu wielka czarna plama ropy w zagłębieniu gruntowym
Usunąć trzeba jeszcze około 250 ton smoły i jej pochodnych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Czym zanieczyszczony jest teren Szańca?

Zgodnie z opracowaną wcześniej dokumentacją dla prowadzonej remediacji, teren zanieczyszczony miał być głównie węglowodorami, które są składnikami benzyn oraz frakcji olejowych. W opinii specjalistów zanieczyszczenie miało dwie formy: pierwotną - w postaci oleju napędowego i benzyny oraz innych substancji, które przedostały się do gruntu i wód gruntowych oraz podziemnych, unosząc się czasowo na tych wodach, oraz wtórną - w postaci węglowodorów rozpuszczonych lub tworzących zawiesinę w wodzie podziemnej.

Konkurs studialny - nowa przestrzeń wokół placu Solidarności


Gdzie znajduje się Szaniec Zachodni?

Teren, na którym prowadzona jest remediacja znajduje się pomiędzy ulicami: Starowiślną, Jana Długosza i Władysława IV oraz w pobliżu ul. Na Zaspę w Nowym Porcie. Jego łączna powierzchnia to 4,578 ha, jest to działka miejska. Dawny Szaniec Zachodni znajduje się tuż przy nabrzeżu Martwej Wisły, naprzeciwko zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. To historyczna nazwa miejsca, w którym w XVII wieku zbudowano fortyfikacje obronne uzupełniające Twierdzę Wisłoujście, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa portu gdańskiego.

na zdjęciu z drona widać zielony teren z drzewami, obok nich wielką czarną plamę smoły, jest też sprzęt budowlany, a po lewej widać fragment rzeki
Prace na terenie dawnego Szańca potrwają około 1,5 miesiąca
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl


Zanieczyścił CPN, dofinansuje Orlen

W drugiej połowie XX wieku mieściła się tu baza paliwowa CPN. I to jej działalność przyczyniła się do zanieczyszczenia tego gruntu. To dlatego paliwowa Grupa Orlen przekazała Miastu w tym roku 4 mln złotych na prace związane z oczyszczeniem dawnego Szańca.
Infrastruktura byłej bazy paliwowej została przed laty zdemontowana, zachowała się tu tylko stacja transformatorowa. Przestrzeń dawnego szańca była w ostatnich latach gęsto porośnięta różnymi samosiejkami, które zostały usunięte w ramach remediacji.
Działka objęta jest ochroną konserwatorską - znajduje się w obrębie "zabytkowego zespołu urbanistycznego osady portowej, a także w obrębie portu morskiego w Gdańsku".
Zgodnie z miejskimi planami powstać ma tu park miejski, częściowo z usługami, natomiast od strony ul. Jana Długosza planowana jest ulica dojazdowa.

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza kamienica gotowa

na zdjęciu z drona widać zielony teren z drzewami, obok nich wielką czarną plamę smoły, jest też sprzęt budowlany, po prawej widać fragment rzeki, a po lewej liczną, niewysoką zabudowę mieszkaniową
Teren, na którym prowadzona jest remediacja znajduje się pomiędzy ulicami: Starowiślną, Jana Długosza i Władysława IV oraz w pobliżu ul. Na Zaspę w Nowym Porcie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Mieszkańcy Nowego Portu chcą mieć atrakcyjny zielony teren

O zagospodarowanie i oczyszczenie tego terenu starali się od dłuższego czasu sami mieszkańcy oraz radni dzielnicy Nowy Port. Ponad 10 lat temu Rada Miasta Gdańska przegłosowała nawet pierwszą uchwałę obywatelską w tej sprawie.
Aktualnie prace wykonuje firma Hydrogeotechnika Sp. z o.o. Ich koszt oszacowano na ponad 9 mln złotych. Nieplanowane wcześniej roboty, które obecnie są prowadzone, pochłoną dodatkowe 200 tys. złotych.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza