• Start
  • Wiadomości
  • Nowy Port. Piąty Cud nad Martwą Wisłą - obudź w sobie dziecięcą ciekawość

Nowy Port. Piąty Cud nad Martwą Wisłą - obudź w sobie dziecięcą ciekawość

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnego festiwalu artystycznego dla dzieci i dorosłych. 5. edycja „Cudu nad Martwą Wisłą” odbędzie się we wtorek 15 sierpnia 2017 r., a jej motywem przewodnim będzie „sen”. W programie niezliczone warsztaty, kolacja sąsiedzka i pokazy filmów na świeżym powietrzu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
14.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cud nad Martwą Wisłą to festiwal, który co roku odbywa się w Nowym Porcie. W jego ramach organizowane są bezpłatne warsztaty - jak widać na zdjęciu, nie tylko artystyczne

- Piątą edycję festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą” kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą obudzić w sobie dziecięcą radość - mówi Paulina Gula, kurator ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony tego artystycznego wydarzenia, które we wtorek 15 sierpnia 2017 r. zagości w Nowym Porcie, na podwórku CSW Łaźnia 2 (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5), będzie sen i wszystko co z nim związane.

Na uczestników czekają liczne warsztaty kreatywne i artystyczne, podczas których będzie można zarówno rozwijać swoje talenty, jak i nauczyć się zupełnie nowych umiejętności. Zaplanowano warsztaty budowania lampionów, animacji, sitodruku, muzyczne oraz... kulinarne. 

- Zaprosimy dzieci do działań w przestrzeni, którą wspólnie zaaranżujemy używając odrobiny magii, wyobraźni i samodzielnie wykonanych świetlnych instalacji podczas warsztatów budowania lampionów - zapowiada kuratorka. - Na warsztatach animacji stworzymy swój własny, wymarzony świat. Poza tym zaprzyjaźnimy się z farbami i własnoręcznie wydrukujemy pamiątkowy wzór na torbie, doświadczymy też rozmaitych dźwięków, używając gongów, kamieni, wody i innych intrygujących przedmiotów.

Ponadto w ramach „Cudu nad Martwą Wisłą” odbędą się warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy wraz z prowadzącymi przygotują kolację, która potem trafi na wspólny stół. Organizatorzy zapewniają składniki, ale jeśli chodzi o tworzenie potraw - liczą na kreatywność przybyłych.

- To będzie kreacja - mówi Paulina Gula. - Liczymy na dużo różnych dań, na kuchnię  mieszaną. Dania skosztujemy potem podczas wspólnej kolacji, otwartej dla wszystkich. Zachęcamy również do przynoszenia i dzielenia się własnymi potrawami podczas kolacji - mówi Paulina Gula.

Po kolacji organizatorzy zapraszają na koncert. Muzyczne doznania zapewni działające lokalnie Stowarzyszenie 180 Stopni, które wraz z czołowym reprezentantem rapowej sceny muzycznej - Edziem, przygotowało autorską płytę, w ramach programu „Zrozumieć Sierpień”, realizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Utwory, które na nią trafiły, traktują o idei solidarności, ale także o świecie, w którym żyją młodzi ludzie. O ich potrzebach i marzeniach. Płyta oddaje głos także starszemu pokoleniu, opisując ich doświadczenia i rozumienie solidarności, dzięki czemu buduje wielopokoleniowy pomost.

A na zakończenie pełnego wrażeń dnia, CSW Łaźnia przygotowało plenerowy pokaz filmowy dla dużych i małych, podczas którego pokazany zostanie film animowany w reżyserii Claude’a Barrasa - „Nazywam się Cukinia”. Opowiada historię dziewięcioletniego chłopca zwanego Cukinią, który po niespodziewanej śmierci swojej mamy zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo bohater ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi, stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie. Film był nominowany do Oskarów 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Projekcję poprzedzi pokaz filmów powstałych na warsztatach animacji poklatkowej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program 5. edycji festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą”:


- godz. 12-18 - Żywa galeria - warsztaty animacyjne dla dzieci. Prowadzenie: Alicja Secke, Anna Tocha;
- godz. 13-18 - Wyśnione animacje - warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Mateusz Kozłowski;
- godz. 13.30 -15 - Świetlne instalacje - warsztaty budowania lampionów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Karolina Lasota, Anna Miadziółko;
- godz. 15-17 - Wypisz, wymaluj! - warsztaty sitodruku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Justyna Radziej;
- godz. 17-18.30 - Świat - świat dźwięku- warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Piotr Dąbrowski;
- godz. 18.30-19.30 - Warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Paulina Wnuk;
- godz. 19.30-20.30 - Kolacja sąsiedzka dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
- godz. 20.30-21.10 - „Młoda Epka” feat. Edzio - koncert Stowarzyszenia 180 Stopni;
- godz. 21.30-23 - „Nazywam się Cukinia” - plenerowa projekcja filmowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj też: Inaczej niż w Sopocie. Rośnie moda na nocne imprezowanie w Gdańsku

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej