- Piątą edycję festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą” kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą obudzić w sobie dziecięcą radość - mówi Paulina Gula, kurator ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.
Motywem przewodnim tegorocznej odsłony tego artystycznego wydarzenia, które we wtorek 15 sierpnia 2017 r. zagości w Nowym Porcie, na podwórku CSW Łaźnia 2 (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5), będzie sen i wszystko co z nim związane.
Na uczestników czekają liczne warsztaty kreatywne i artystyczne, podczas których będzie można zarówno rozwijać swoje talenty, jak i nauczyć się zupełnie nowych umiejętności. Zaplanowano warsztaty budowania lampionów, animacji, sitodruku, muzyczne oraz... kulinarne.
- Zaprosimy dzieci do działań w przestrzeni, którą wspólnie zaaranżujemy używając odrobiny magii, wyobraźni i samodzielnie wykonanych świetlnych instalacji podczas warsztatów budowania lampionów - zapowiada kuratorka. - Na warsztatach animacji stworzymy swój własny, wymarzony świat. Poza tym zaprzyjaźnimy się z farbami i własnoręcznie wydrukujemy pamiątkowy wzór na torbie, doświadczymy też rozmaitych dźwięków, używając gongów, kamieni, wody i innych intrygujących przedmiotów.
Ponadto w ramach „Cudu nad Martwą Wisłą” odbędą się warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy wraz z prowadzącymi przygotują kolację, która potem trafi na wspólny stół. Organizatorzy zapewniają składniki, ale jeśli chodzi o tworzenie potraw - liczą na kreatywność przybyłych.
- To będzie kreacja - mówi Paulina Gula. - Liczymy na dużo różnych dań, na kuchnię mieszaną. Dania skosztujemy potem podczas wspólnej kolacji, otwartej dla wszystkich. Zachęcamy również do przynoszenia i dzielenia się własnymi potrawami podczas kolacji - mówi Paulina Gula.
Po kolacji organizatorzy zapraszają na koncert. Muzyczne doznania zapewni działające lokalnie Stowarzyszenie 180 Stopni, które wraz z czołowym reprezentantem rapowej sceny muzycznej - Edziem, przygotowało autorską płytę, w ramach programu „Zrozumieć Sierpień”, realizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Utwory, które na nią trafiły, traktują o idei solidarności, ale także o świecie, w którym żyją młodzi ludzie. O ich potrzebach i marzeniach. Płyta oddaje głos także starszemu pokoleniu, opisując ich doświadczenia i rozumienie solidarności, dzięki czemu buduje wielopokoleniowy pomost.
A na zakończenie pełnego wrażeń dnia, CSW Łaźnia przygotowało plenerowy pokaz filmowy dla dużych i małych, podczas którego pokazany zostanie film animowany w reżyserii Claude’a Barrasa - „Nazywam się Cukinia”. Opowiada historię dziewięcioletniego chłopca zwanego Cukinią, który po niespodziewanej śmierci swojej mamy zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo bohater ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi, stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie. Film był nominowany do Oskarów 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany.
Projekcję poprzedzi pokaz filmów powstałych na warsztatach animacji poklatkowej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Program 5. edycji festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą”:
|
Czytaj też: Inaczej niż w Sopocie. Rośnie moda na nocne imprezowanie w Gdańsku