Nie wiesz gdzie to wyrzucić? Sorterownia na Rudnikach zaprasza od dzisiaj - LISTA odpadów

Chcesz w bezpieczny i odpowiedzialny sposób pozbyć się starego sprzętu AGD, zużytego akumulatora, przeterminowanych lekarstw, czy farb, lakierów lub wszelkich innych niepotrzebnych chemikaliów? Jednym ze sposobów jest pozostawienie tego typu odpadów w Sorterowni, czyli w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Od poniedziałku, 9 października, w Gdańsku działa nowe miejsce tego typu - na Rudnikach, przy ul. Elbląskiej 66. Tylko dla mieszkańców indywidualnych.
09.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Drogowskaz z napisem Sorterownia
Wjeżdżając w Elbląską od strony stadionu żużlowego GKS Wybrzeże, wystarczy znaleźć ten drogowskaz i skręcić w prawo
Bartosz Bańka/UMG

Nowy PSZOK - kiedy czynny?

Sorterownia Rudniki jest kolejnym takim punktem na mapie Gdańska - po działającym już od lat PSZOK na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Docelowo w Gdańsku dostępnych będzie siedem takich obiektów.  

PSZOK to miejsce, które pozwala mieszkańcom na odpowiedzialnie pozbycie się wielu nietypowych i problematycznych odpadów. W poniedziałek, 9 października działalność rozpoczął, drugi w Gdańsku, a pierwszy z planowanych 6 nowych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych - Sorterownia Rudniki. 

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00, natomiast w soboty od 8.00 do 14.00. Zlokalizowany jest przy ul. Elbląskiej 66, niedaleko popularnego targowiska przy stadionie żużlowym GKS - jadąc w stronę rafinerii, tuż za Opływem Motławy.

Widok placu, na którym są wiaty, a pod nimi stoją pojemniki
Teren sorterowni na Rudnikach - są tutaj miejsca i pojemniki do składowania odpadów różnego typu
Bartosz Bańka/UMG

Przyjazne punkty odbioru odpadów

- Udostępnienie takich miejsc jest nie tylko jednym z działań wpisującym się w gospodarkę obiegu zamkniętego - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Jako gmina realizujemy nasz ustawowy obowiązek, zgodnie z którym musimy stworzyć przyjazne dla mieszkańców punkty odbioru różnego rodzaju odpadów, które pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się w zwykłych wiatach śmietnikowych. Obowiązek tworzenia przez gminę PSZOK-ów wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

- Sorterownia Rudniki, podobnie jak kolejne, które powstaną w różnych częściach Gdańska to miejsca kameralne, przystępne, czyste, schludne, z dobrą obsługą i organizacją - podkreśla Olga Goitowska - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Można tam szybko i sprawnie oddać różne odpady z gwarancją, że zostaną one gromadzone i przekazane do utylizacji w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Dwie tabliczki, na jednej napis farby, lakiery, na drugiej - zużyte oleje
Tutaj zostawisz nawet odpady niebezpieczne dla środowiska
Bartosz Bańka/UMG

Dla mieszkańców, nie dla firm

Sorterownia Rudniki służyć będzie wyłącznie indywidualnym mieszkańcom. To nie jest miejsce, z którego będą mogły korzystać prywatne firmy. Właściciele nieruchomości, którzy przywożą odpady do Sorterowni, zobowiązani są do potwierdzenia swojej tożsamości dokumentem ze zdjęciem. Muszą też udokumentować posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości położonej na terenie Gminy Miasta Gdańska. Mogą to zrobić poprzez okazanie pracownikowi Sorterowni jakiegokolwiek dokumentu, który to potwierdzi, np. odpis księgi wieczystej, umowę najmu, czy kopię dowodu zapłaty za gospodarowanie odpadami. 

Wiata, pod którą są różnej wielkości pojemniki z opisem na tabliczkach
Obsługa sorterowni pomoże znaleźć odpowiednie miejsce do pozostawienia odpadów, które przywiozłaś/przywiozłeś
Bartosz Bańka/UMG

Odpowiedzialnie, bezpiecznie i bezpłatnie

Sorterowania Rudniki to kolejny punkt, do którego mieszkańcy mogą przywozić odpady, które nie powinny być zostawione pod wiatami śmietnikowymi. Zależy nam, aby mieszkańcy znali i stosowali założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego, dlatego też w tej lokalizacji udostępniona jest Książkownia. To do niej można przywieźć książki, których już nie czytamy, a ciągle są w dobrym stanie i mogą posłużyć innym osobom. Można będzie również z niej zabrać te książki, które nas zainteresują - do skorzystania z tej możliwości zachęca Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. Przed odwiedzeniem Sorterowni, warto zapoznać się z rodzajami odpadów, które można w niej zostawić. 

ZOBACZ FILMIK O SORTEROWNI NA RUDNIKACH:

 

Odpady niebezpieczne i …książki  

Przywożone do Sorterowni odpady przede wszystkim nie powinny być zmieszane. Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z usługi powinni wstępnie posortować odpady na poszczególne kategorie.

Co będzie można zostawić w Sorterowni na Rudnikach? 

  • meble,
  • przeterminowane lekarstwa,
  • wszelkie chemikalia,
  • farby i lakiery,
  • żarówki,
  • baterie,
  • akumulatory,
  • zużyte opony,
  • sprzęt RTV i AGD,
  • odzież i obuwie, 
  • makulaturę,
  • szklane opakowania,
  • tworzywa sztuczne,
  • odpady zielone (trawa, liście, gałęzie)

 

Czego nie będzie można zostawić w Sorterowni przy ul. Elbląskiej?

  • żywności (tę należy wyrzucić do domowego kubła na odpady),
  • gruzu i innych materiałów po robotach budowlanych i remontowych,
  • glazury i terakoty,
  • sanitariatów.

Na terenie Sorterowni Rudniki działać będzie Książkownia. To usługa, dzięki której mieszkańcy będą mogli zostawić książki w dobrym stanie, by ktoś inny mógł z nich później skorzystać.

Dwie szare szafki na tle ściany hali, która pomalowana jest na żółto
Te szare szafki to książkownia - miejsce do zostawienia książek, z którymi nie masz co zrobić
Bartosz Bańka/UMG

Nie przyjmą odpadów budowlanych

Tym, co odróżnia lokalizację na Rudnikach jest to, że nie będą tu przyjmowane odpady poremontowe i budowlane. Ten rodzaj odpadów należy dostarczyć do Sorterowni na Szadółkach - dodaje Orzeszko. 

Odpady należy dostarczyć, na podobnych zasadach jak dotychczas, do Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach. W gdańskich punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie można zostawić rzeczy, które nie są odbierane w ramach podstawowego systemu odbioru odpadów. Na miejscu pracownicy będą ważyć i ewidencjonować przywożony sprzęt, a w razie potrzeby będą też pomagać mieszkańcom w przenoszeniu go w odpowiednie, wyznaczone miejsce w Sorterowni. Stamtąd odpady będą przetransportowane do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, a tam - przerobione. Co ważne, mieszkańcy korzystają z tej usługi nieodpłatnie.  

Tablice z napisami
Sorterownię przygotowano z dużą dbałością o jasność opisu miejsc i czynności
Bartosz Bańka/UMG

Są dwie, będzie siedem 

Należy podkreślić, że Sorterownia nie jest składowiskiem. To tak naprawdę spory plac, na którym przygotowano miejsca na specjalne kontenery, w których bezpiecznie można przechowywać różnego rodzaju odpady zanim trafią one do Zakładu Utylizacyjnego. 

Na terenie Sorterowni rozmieszczone są sygnalizatory świetlne informujące o możliwości wjazdu na jej teren. Odwiedzający Sorterownię mieszkańcy, będą mogli zapoznać się z zasadami życia zgodnie z Less Waste i Gospodarką Obiegu Zamkniętego odwiedzając  specjalnie przygotowaną ścieżkę edukacyjną oraz pokazową wiatę. 

Wykonano też sieci podziemne: wodociągową, elektroenergetyczną wraz z przyłączami oraz kanalizację deszczową. 

Kolejne Sorterownie pojawią się w Osowej, przy ul. Meteorytowej, w Brzeźnie przy ul. Uczniowskiej i na Zaspie ul. Hynka. W przygotowaniu jest już dokumentacja projektowa dla tych obiektów. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, co do dwóch kolejnych lokalizacji Sorterowni. Wiadomo tylko, że powinny one funkcjonować w południowej i w środkowej części Gdańska.

Koszt całkowity inwestycji to 3,2 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.  

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic