• Start
  • Wiadomości
  • O nowoczesnych technologiach. Sejmowa Komisja Cyfryzacji odwiedziła Gdańsk

O nowoczesnych technologiach na Pomorzu. Sejmowa Komisja Cyfryzacji obradowała w Gdańsku

We wtorek, 10 lipca w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT). O czym dyskutowali politycy?
10.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdj.: członkowie Komisji CNT - Antoni Mężydło z PO, Maciej Masłowski z Kukiz15, Paweł Pudłowski, przewodniczący komisji, Marcin Horała z PiS oraz radny Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego
Na zdj. członkowie Komisji CNT: (od lewej) Antoni Mężydło z PO, Maciej Masłowski z Kukiz15, Paweł Pudłowski, przewodniczący komisji, Marcin Horała z PiS oraz radny Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego
Mat. pras.

Głównym tematem wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT) były cele i wyzwania stojące przed sektorem Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP1), a także analiza bieżącej sytuacji.

Wśród gości posiedzenia znaleźli się m.in.: przewodniczący Komisji - Paweł Pudłowski (NO), posłowie Marcin Horała (PIS), Antoni Merzydło (PO) i Maciej Masłowski (Kukiz15). W posiedzeniu CNT wziął również udział Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Miasta Gdańska.

- To wielki zaszczyt, że jako miejsce wyjazdowego posiedzenia komisji wybrali Państwo Gdańsk. Jesteśmy w STARTERZE, czyli centrum rozwoju start-upów i przedsiębiorczości. Po drugiej stronie ulicy widzimy ogromny kampus uniwersytecki, a zaledwie kilka kroków dzieli nas od liczącego prawie 120 000 m2 centrum biznesowego - mówił wiceprezydent Grzelak.

Karolina Lipińska, z-ca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji, zaprezentowała raport z realizacji regionalnego programu operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Przedstawiciele Departamentu Rozwoju Gospodarczego odpowiadali na pytania posłów dotyczące m.in. alokacji osi priorytetowych ze środków UE. Najwięcej, bo prawie 1 430 479 354 zł pochłonął sektor mobilności. Na drugim miejscu z kwotą 902 397 021 zł uplasowało się samozatrudnienie. Znaczne kwoty przeznaczone na pomoc techniczną budziły wątpliwości posła PO, Antoniego Mężydło.  

- Efektów naszych działań nie mogą w sposób prawidłowy pokazać żadne wskaźniki, wykresy, bo działają one z opóźnieniem. Tak naprawdę są nimi konsorcja. Dla nas, największy sukces jest wtedy, kiedy firmy widzą korzyści we współpracy z nami - tłumaczyła Karolina Lipińska, z-ca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji.

O działalności Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, który wspiera młode start-upy w rozwoju opowiadał Tomasz Szymczak, prezez zarządu STARTERA. Dzięki takim programom jak: Starter Rocket czy USA&China Gate, Starter oprócz finansowania daje młodym przedsiębiorcom wiedzę i dostęp do zagranicznych inwestorów. Inkubator Starter stawia również na edukację. Młodzież z Gdańska i okolic już za tydzień rozpocznie wakacje, podczas których stworzy własne projekty biznesowe posługując się tylko językiem angielskim. Wszystko pod okiem zagranicznych mentorów, m.in. z State Street, Neoteric investGDA czy WNS.

- Mówiąc o sukcesach Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości nie mogę nie wspomnieć o wyjątkowym na skalę Europy projekcie - Clipster. Mieszczący się na gdańskim garnizonie budynek to przystanek dla cyfrowych nomadów. Mogą w nim mieszkać i jednocześnie rozwijać własny biznes, oczywiście z naszą pomocą - mówił Tomasz Szymczak.

Po posiedzeniu, komisja uda się na wizytację do Terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku, a wieczorem spotka się z Marszałkiem Województwa Pomorskiego.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER (Gdańsk, ul. Lęborska 3b) to 11-tysięczna społeczność: dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy, których łączy idea przedsiębiorczości.

Z przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 startupów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. STARTER odpowiada za projekty edukacyjne i wspierające biznes, takie jak: Startup Contest (organizowany wraz z infoShare), Clipster (tworzony wraz z Alfabeat), Lekcje Przedsiębiorczości czy STARTER dla Mam. W tym miejscu pierwsze kroki stawiały firmy: SentiOne, Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver. W styczniu 2018 roku STARTER obchodził 6-lecie otwarcia siedziby przy ul. Lęborskiej 3b.

STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk.


Więcej informacji: http://www.inkubatorstarter.pl.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!