Jakie dwie funkcje mają kotły elektrodowe?
Zbudowana przez firmę PGE Energia Ciepła kotłownia, przy ul. Wiślnej 6, o mocy 130 MW została uruchomiona w grudniu 2021 r. Zastosowano w niej innowacyjną w skali kraju technologię power to heat (ang. z energii w ciepło - przyp. red.) na bazie dwóch kotłów elektrodowych.
Prąd w Gdańsku. Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę z Energą, podwyżka o 77%
Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni spełniają dwie funkcje.
Pierwsza - rezerwowo-szczytowa - gwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni.
Druga funkcja kotłów elektrodowych umożliwia zaś dodatkową produkcję zielonej energii poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Co to oznacza? Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne - produkcja z wiatru i/lub słońca - w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na „zielone ciepło”.
Ile "zielonego ciepła" wytworzyły kotły?
Ostatnie cztery miesiące potwierdziły po raz pierwszy, że kotły elektrodowe potrafią wykorzystać energię elektryczną do produkcji ciepła.
- W grudniu 2022 roku oraz w styczniu, lutym i marcu 2023 r. kotły elektrodowe, pracując na potrzeby bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska niemalże 8500 GJ „zielonego ciepła” - powiedziała we wtorek, 21 marca, na konferencji prasowej Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku.
Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 920 ton.
- Taki efekt redukcji dwutlenku węgla osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów - podkreśliła Elżbieta Kowalewska.
Ile "zielonego ciepła" są w stanie wyprodukować kotły?
Potencjał kotłów elektrodowych w gdańskiej elektrociepłowni do wykorzystania nadmiaru zielonej energii z krajowego systemu elektroenergetycznego jest obiecujący.
Nowa taryfa GPEC za ciepło. Wzrost ceny ok. 3 procent od początku listopada
Dwa kotły o mocy 35 MW pracujące przez 700 godzin każdy, czyli mniej więcej miesiąc, wyprodukowałyby niemalże 200 000 GJ „zielonego ciepła”, unikając spalenia blisko 10 tys. ton węgla i emisji 20 tys. ton dwutlenku węgla. Tyle dwutlenku węgla redukuje w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni 2000 hektarów. To tak, jakby posadzić las o powierzchni większej od całej dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz.
- Stopniowa dekarbonizacja wytwarzania, a także coraz bardziej efektywne energetycznie przesył ciepła i zużycie u klientów, to kierunki transformacji, które leżą w interesie nas wszystkich – firm energetycznych, decydentów, mieszkańców - dodał Marcin Lewandowski, prezes zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).
Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii. WIDEO i ZDJĘCIA
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni i jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13.190 TJ ciepła i 1.413 GWh energii elektrycznej (dane na 2021r.) zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i gminie Kosakowo.