
Posłowie z okręgu nr 25 do nowej kadencji Sejmu
mat. gdansk.pl
Kto uzyskał mandat na nową kadencję Sejmu?
Okręg nr 25 to powiaty gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, tczewski, sztumski oraz miasta na prawach powiatu Gdańsk i Sopot. Kandydaci walczyli o 12 mandatów. Podział mandatów wygląda następująco: KO - 6 mandatów, PiS - 3 mandaty Trzeci Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Czytaj także: W Gdańsku frekwencja aż 81,5 procent. Koalicja Obywatelska ponad 46 proc., PiS - 20 proc. Znamy wyniki końcowe
Kto z Koalicji Obywatelskiej?
W przypadku Koalicji Obywatelskiej posłami zostaną, w kolejności według liczby zdobytych głosów:
- Agnieszka Pomaska, liderka Platformy Obywatelskiej w Gdańsku, w Sejmie od 2009 r.
- Jacek Karnowski - prezydent Sopotu od 1998 r., prezes Stowarzyszenia TAK dla Polski! - debiut w Sejmie
- Jarosław Wałęsa - syn pierwszego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, eurodeputowany w latach 2009-2019, w Sejmie od czterech lat
- Piotr Adamowicz - dziennikarz, brat zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
- Magdalena Kołodziejczak - wójt gminy Pruszcz Gdański od 2002 r. - debiut w Sejmie
- Patryk Gabriel - socjolog, radny powiatu starogardzkiego - debiut w Sejmie
To oznacza, że w przyszłym Sejmie nie znajdzie się już Jerzy Borowczak, dawny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i jeden z inicjatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Z mandatem pożegna się posłanka Małgorzata Chmiel, która zasiadała w Sejmie od 2015 r.
Do Sejmu z listy KO nie dostaną się m.in. radny miasta Gdańska Przemysław Ryś, członek zarządu województwa pomorskiego Józef Sarnowski oraz Kinga Borusewicz (córka Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu).
Kto z Prawa i Sprawiedliwości?
Z listy Prawa i Sprawiedliwości na mandaty otrzymają, w kolejności według liczby zdobytych głosów:
- Kacper Płażyński, syn marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego (zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.), w Sejmie od 2019 r.
- Kazimierz Smoliński, były wiceminister infrastruktury, poseł od 2014 r.
Przez dłuższy czas w stawce liczył się Tadeusz Cymański, burmistrz Malborka w latach 1990-98, były eurodeputowany, w Sejmie od 2015 r. Jednak w końcówce "dostał zadyszki" i został wyprzedzony o 100 głosów przez Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego od 2015 r.
Miejsca na "Wiejskiej" z listy PiS nie udało się uzyskać m.in. Andrzejowi Jaworskiemu - posłowi w latach 2009-2016. Zmienić mandat samorządowy na poselski nie udało się też czwórce radnych miasta Gdańska: Kazimierzowi Koralewskiemu, Alicji Krasuli, Elżbiecie Strzelczyk oraz Karolowi Rabendzie, który jest również wiceministrem aktywów państwowych.
Czytaj także: Politycy i kandydaci, eksperci i zagraniczne media. Zobacz, jak komentowane są wybory
Kto z Trzeciej Drogi?
Nowa siła polityczna - Trzecia Droga (koalicja PSL- Polska 2050 Szymona Hołowni) - wprowadzi do Sejmu z okręgu nr 25 dwie posłanki. Będą to, według liczby zdobytych głosów:
- Agnieszka Buczyńska - była prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku - debiut w Sejmie
- Magdalena Sroka - w Sejmie od 2019 r. z listy PiS (okręg nr 26 gdyńsko-słupski), związana z partią Jarosława Gowina, a teraz rekomendowana przez PSL
Kto z Nowej Lewicy?
Nowa Lewica w okręgu gdańskim będzie miała jeden mandat. Przypadnie on posłance Katarzynie Kotuli z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która mandat w 2019 r. zdobyła w okręgu Szczecin.