Kto uzyskał mandat na nową kadencję Sejmu?
Okręg nr 25 to powiaty gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, tczewski, sztumski oraz miasta na prawach powiatu Gdańsk i Sopot. Kandydaci walczyli o 12 mandatów. Podział mandatów wygląda następująco: KO - 6 mandatów, PiS - 3 mandaty Trzeci Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat.
Kto z Koalicji Obywatelskiej?
W przypadku Koalicji Obywatelskiej posłami zostaną, w kolejności według liczby zdobytych głosów:
- Agnieszka Pomaska, liderka Platformy Obywatelskiej w Gdańsku, w Sejmie od 2009 r.
- Jacek Karnowski - prezydent Sopotu od 1998 r., prezes Stowarzyszenia TAK dla Polski! - debiut w Sejmie
- Jarosław Wałęsa - syn pierwszego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, eurodeputowany w latach 2009-2019, w Sejmie od czterech lat
- Piotr Adamowicz - dziennikarz, brat zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
- Magdalena Kołodziejczak - wójt gminy Pruszcz Gdański od 2002 r. - debiut w Sejmie
- Patryk Gabriel - socjolog, radny powiatu starogardzkiego - debiut w Sejmie
To oznacza, że w przyszłym Sejmie nie znajdzie się już Jerzy Borowczak, dawny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i jeden z inicjatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Z mandatem pożegna się posłanka Małgorzata Chmiel, która zasiadała w Sejmie od 2015 r.
Do Sejmu z listy KO nie dostaną się m.in. radny miasta Gdańska Przemysław Ryś, członek zarządu województwa pomorskiego Józef Sarnowski oraz Kinga Borusewicz (córka Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu).
Kto z Prawa i Sprawiedliwości?
Z listy Prawa i Sprawiedliwości na mandaty otrzymają, w kolejności według liczby zdobytych głosów:
- Kacper Płażyński, syn marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego (zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.), w Sejmie od 2019 r.
- Kazimierz Smoliński, były wiceminister infrastruktury, poseł od 2014 r.
Przez dłuższy czas w stawce liczył się Tadeusz Cymański, burmistrz Malborka w latach 1990-98, były eurodeputowany, w Sejmie od 2015 r. Jednak w końcówce "dostał zadyszki" i został wyprzedzony o 100 głosów przez Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego od 2015 r.
Miejsca na "Wiejskiej" z listy PiS nie udało się uzyskać m.in. Andrzejowi Jaworskiemu - posłowi w latach 2009-2016. Zmienić mandat samorządowy na poselski nie udało się też czwórce radnych miasta Gdańska: Kazimierzowi Koralewskiemu, Alicji Krasuli, Elżbiecie Strzelczyk oraz Karolowi Rabendzie, który jest również wiceministrem aktywów państwowych.
Politycy i kandydaci, eksperci i zagraniczne media. Zobacz, jak komentowane są wybory
Kto z Trzeciej Drogi?
Nowa siła polityczna - Trzecia Droga (koalicja PSL- Polska 2050 Szymona Hołowni) - wprowadzi do Sejmu z okręgu nr 25 dwie posłanki. Będą to, według liczby zdobytych głosów:
- Agnieszka Buczyńska - była prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku - debiut w Sejmie
- Magdalena Sroka - w Sejmie od 2019 r. z listy PiS (okręg nr 26 gdyńsko-słupski), związana z partią Jarosława Gowina, a teraz rekomendowana przez PSL
Kto z Nowej Lewicy?
Nowa Lewica w okręgu gdańskim będzie miała jeden mandat. Przypadnie on posłance Katarzynie Kotuli z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która mandat w 2019 r. zdobyła w okręgu Szczecin.