• Start
  • Wiadomości
  • Nowe zasady segregacji odpadów zielonych - żeby usprawnić przewóz do Zakładu Utylizacyjnego

Nowe zasady segregacji odpadów zielonych - żeby usprawnić przewóz do Zakładu Utylizacyjnego

Radni przyjęli nowe zasady segregacji odpadów BIO podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska. Zmiany dotyczą zasad, dzięki którym usprawniony będzie przewóz odpadów do Zakładu Utylizacyjnego i nie mają wpływu na sposób segregacji bioodpadów przez mieszkańców na terenie Gdańska. Ponadto nie wprowadzają dodatkowych uciążliwości, ani opłat dla mieszkańców - chodzi jedynie o zrównoważone wykorzystanie odpadów zielonych.
29.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zmiany w segregacji odpadów BIO wprowadzone są po to, by działać jeszcze bardziej proekologicznie
Zmiany w segregacji odpadów BIO nie dotyczą mieszkańców i nie wprowadzają żadnych dodatkowych opłat. Chodzi o to, by zarządcy terenów zielonych i właściciele ogródków mieli możliwość lepszego przygotowania m.in. skoszonej trawy i gałęzi - tak, by przewóz do Zakładu Utylizacyjnego był sprawniejszy
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

- Przyjęta uchwała dotyczy odpadów zielonych pochodzących z pielęgnacji ogrodów, parków i cmentarzy, które zbierane będą odrębnie od pozostałych bioodpadów. Te zmiany obejmą zarządców terenów, natomiast mieszkańcy będą wyrzucać odpady BIO na takich samych zasadach jak dotychczas - tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Odpady pochodzące z pielęgnacji zieleni zebrane selektywnie będą przewożone do Zakładu Utylizacyjnego osobnym transportem co pozwoli na ich wykorzystanie w sposób jeszcze bardziej zrównoważony.

 

Precyzyjne regulacje, by być bardziej eko

Zarządcy będą mogli gromadzić odpady z pielęgnacji zieleni na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, tak jak do tej pory w zamówionym od firmy wywozowej kontenerze albo w niezawiązanych workach ustawionych przy altanie śmietnikowej. Wynikającą z uchwał nowością jest, że po worki raz w tygodniu przyjedzie osobny samochód, a także, że korzystający z kontenera będą mieli obowiązek wrzucania odpadów zielonych do podstawionego kontenera luzem, bez worków - czyli działać w sposób jeszcze bardziej ekologiczny.

Co to oznacza dla mieszkańców? Zmiany z uchwał kwietniowych nie będą w żaden sposób uciążliwe. W domkach jednorodzinnych odpady z pielęgnacji zieleni mieszkańcy będą tak jak dotychczas gromadzić w workach i ustawiać w miejscu gromadzenia odpadów, albo wrzucać do brązowego pojemnika, o ile pozwala na to jego pojemność. W nieruchomościach wielolokalowych zarządcy nie będą mogli wrzucać skoszonej trawy i zgrabionych liści do pojemników BIO. Stawka też nie ulega zmianie.

Zmiany wprowadzone na kwietniowej sesji dotyczą sposobu transportu odpadów do Zakładu Utylizacyjnego i nie wpływają na sposób segregacji bioodpadów przez mieszkańców na terenie Gdańska.

 

Selekcja BIO - zalety segregacji

Z selektywnie zebranych odpadów zielonych w nowej hermetycznej kompostowni Zakład Utylizacyjny będzie mógł wytworzyć pełnowartościowy nawóz o nazwie CZO. Zalet kompostu nie trzeba gdańszczanom przedstawiać. Ubiegłoroczna akcja pn. „Czarne złoto ogrodników” spotkała się z ogromnym odzewem. W kwietniu tego roku ruszyła jej nowa edycja.

 

 

Uchwała, a czerwone kartki

W uchwale pojawił się też zapis dotyczący czerwonych kartek. System ten jest realizacją znowelizowanych przepisów Ustawy o porządku i czystości w gminie i funkcjonuje w Gdańsku od 1 lutego 2020 roku. Dopisek w uchwale porządkuje prawo lokalne na potrzeby prowadzonych postępowań, w sprawie naliczenia podwyższonej opłaty za brak segregacji odpadów, jednak nie wprowadza nowych przepisów.

Oprac. AO

TV

Każdy może pomóc