Lokal przy ul. Biskupiej 4 jest dobrze znany nie tylko mieszkańcom dzielnicy w której się znajduje, ale i szerszej społeczności. Wszystko dlatego, że w miejscu tym działają dwa Stowarzyszenia: Biskupia Górka i Waga. Pierwsze skupia się na działaniach związanych z Biskupią jako „osiedlem”, drugie prowadzi szereg projektów dedykowanych dzieciom, dorosłym i seniorom. Celem tych spotkań i wydarzeń jest szeroko rozumiana aktywizacja społeczeństwa z różnymi potrzebami, w każdym wieku.
By sporostać wymaganiom i planom rozwojowym, lokal przy ul. Biskupiej 4 musiał przejść metamorfozę. W wyniku przeprowadzonych prac wnętrza zostały nie tylko zmodernizowane, odpowiednio wyposażone i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale także powiększone. Za pomocą przeszklonej windy, która lada dzień zostanie zamontowana, parter połączy się z pierwszym piętrem, co da przestrzeń o łącznej powierzchni prawie 200 mkw. Na dole powstała m.in. sala terapeutyczna oraz kącik czytelniczy, u góry - sale terapeutyczne i szkoleniowo-warsztatowe. Remont i adaptacja piętra stały się możliwe dzięki pieniądzom unijnym.
- Połączyły się dwa impulsy, z jednej strony ludzki, społeczny, z drugiej dobrze napisany projekt unijny – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Unia Europejska to nie tylko, mówiąc kolokwialnie, kasa. To stawianie po stronie określonych wartości. Miejsce w którym dzisiaj jesteśmy, Biskupia 4, jest miejscem, w którym swój dom znajdują różne inicjatywy.
Do tej pory przy ul. Biskupiej 4 Stowarzyszenie Waga prowadziło: Dom Sąsiedzki, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej oraz Klub Senioryci. W wyremontowanym lokalu Stowarzyszenie Waga będzie realizować także nowe projekty.
- Już niebawem, prawdopodobnie od 1 sierpnia, ruszy Centrum Wsparcia Seniora - mówi Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga i dyrektorka Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. - Codziennie, na cztery godziny, osoby które są same, niesamodzielne, mogą do nas przyjść. Otrzymają wsparcie psychologa, animatorki, dietetyka. Natomiast GCRT prowadzimy z sześcioma innymi organizacjami w Gdańsku. Naszym celem jest wspieranie osób doświadczających dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, orintację psychoseksulaną czy niepełnosprawność.
ZOBACZ FILM Z PONOWNEGO OTWARCIA LOKALU PRZY BISKUPIEJ 4:
- Te zmiany, dla nas pracowników, którzy startowali w bardzo mizernych warunkach są nieocenione - powiedziała Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia Waga. - Powiększona i doposażona przestrzeń pozwoli nam lepiej organizować zajęcia dla naszych uczestników. Tak dużo się tu dzieje, że właśnie przez brak miejsca i ogrom nakładających się czasem na siebie zajęć, musieliśmy z niektórych zrezygnować. Mając nowe, wygłuszone, dostosowane dla osób niepełnosprawnych pomieszczenia, możemy organizować grupy wsparcia dla osób, które potrzebują pomocy w dalszym, czasem ponownym, wejściu w życie. Chodzi nie tylko o społeczność wykluczoną, ale też seniorów, którzy z różnych powodów są wycofani i siedzą w domu. Powiedziałabym, że to miejsce, to źródło z którego może płynąć dalej rzesza aktywnych ludzi. Nie tylko aktywizujemy zawodowo, nie tylko społecznie podniesiemy na duchu, ale pokażemy, że można wspaniale realizować swoje pasje, marzenia, zadania.
W poniedziałkowej uroczystości ponownego otwarcia Biskupiej 4 udział wzięli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria Galewska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański i Agnieszka Surudo, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser, a także przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i jednostek miejskich.