Ostatnia droga Pawła Huelle. "Wpisał obraz Gdańska na nowo w serca wielu mieszkańców"
Paweł Huelle i Pomorska Kolej Metropolitalna
Kto dobrze się przyjrzy, ten jadąc ul. Słowackiego wzdłuż Niedźwiednika od strony ronda De La Salle, zobaczy zarys pierwszej części muralu - Pawła Huelle w kapeluszu i czerwonej marynarce, który siedzi na torach kolejowych - oczywiście, na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Nowy PKM-kowy mural powstaje na dwóch przeciwległych ścianach wielkości 10 na 7 m, pod południowym przyczółkiem wiaduktu kolejowego, obok przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik (po stronie zbiornika retencyjnego Słowackiego).
Wizerunek zmarłego w listopadzie ubiegłego roku pisarza wzorowany jest na fotografii wykonanej w 2014 roku, podczas dnia otwartego na budowie PKM. Na zdjęciu Paweł Huelle siedzi na torach niemal dokładnie ponad ścianą, na której powstaje teraz malowidło, w którego dalszej perspektywie widać również Mostek Weisera. Na muralu umieszczone zostaną dwa cytaty z powieści “Weiser Dawidek”.
W hołdzie zasłużonemu Polakowi z Gdańska. Mural Brunona Zwarry na widukcie PKM gotowy!
Jakie były losy bohatera “Weisera Dawidka”?
Do książki tej nawiązuje również druga część muralu, na którą “patrzeć będzie” portret pisarza. Na ścianie bliższej przystankowi PKM Brętowo odwzorowane będzie historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców w marcu 1945 roku wiadukt dawnej Kolei Kokoszkowskiej, który w latach 1914-1945 rozciągał się nad dzisiejszą ul. Słowackiego.
- W ten sposób symbolicznie Paweł Huelle patrzeć będzie na opisywaną przez siebie „umarłą linię kolejową” i cała ta przestrzeń stworzy spójną dla odbiorców historię - tak o koncepcji muralu czytamy na stronie jego inicjatora, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, gdzie podkreśla się także, że muralowy portret pisarza ulokowano blisko miejsca, gdzie rozgrywa się opisana w jego powieści historia: - Niedaleko stoi kościół i cmentarz brętowski, a dosłownie 100 m dalej w kierunku przystanku PKM Brętowo znajduje się przepust pod nasypem kolejowym, w którym zaginął Dawidek, bohater książki.
Solidarni z Ukrainą”. Zobacz najnowsze murale, które powstały na murze PKM na Jasieniu
Praca dyplomowa z “Weisera Dawidka”
Twórcami muralu są Iwo Arabski i Jakub Morozowski, studenci ostatniego roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie jest to ich pierwsze artystyczne zlecenie od PKM i nie pierwsze też dotyczące Pawła Huelle.
Latem ubiegłego roku artyści rozpoczęli malowanie dwóch imponujących murali na wysokości obecnego, nowego Mostku Weisera. Stary wiadukt, o którym autor “Weisera Dawidka” pisał w swojej książce, musiał zostać zburzony w związku z budową PKM, co stało się w 2013 roku.
Młodzi artyści projektując mural przy Mostku inspirowali się miejską legendą obiektu, opisami przyrody z „Weisera Dawidka” oraz własnymi doświadczeniami obcowania z naturą w dzieciństwie.
Opiekunami projektu są profesorowie ASP Jacek Zdybel i Krzysztof Polkowski, a mural przy Mostku jest pracą dyplomową młodych artystów, której realizację przerwali na czas zimy, by dokończyć ją teraz - równolegle z muralem przy stacji Niedźwiednik.
Kobiety Wolności - niezwykły mural na stacji PKM Strzyża przypomina polskie opozycjonistki
Ile lat minęło od budowy Kolei Kokoszkowskiej?
Mural z portretem Pawła Huelle ma być gotowy na początek maja - na dwie przypadające wówczas rocznice:
- 110 lat od uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej (1.05.1914), której historyczną następczynią jest PKM.
- 20 lat od wstąpienia Polski do UE (1.05.2004).
Wtedy też odbędzie się jego oficjalna prezentacja.
Do ulicznego dzieła dostać się będzie można korzystając z istniejącego już dojścia pod wiaduktem od strony przystanku PKM Niedźwiednik. Dla ułatwienia dostępu, wykonany zostanie jeszcze dodatkowy chodnik od strony ronda De La Salle, a przestrzeń “galerii pod wiaduktem” zyska dodatkowe oświetlenie i monitoring.