Najczęstszy nowotwór u kobiet
Rak piersi jest wciąż najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W leczeniu tej choroby, oprócz leczenia systemowego (farmakoterapii) czy radioterapii, konieczny jest zabieg chirurgiczny.
W przeszłości standardem postępowania chirurgicznego było wykonanie radykalnej amputacji piersi. Obecnie złotym standardem leczenia miejscowo zaawansowanego raka piersi jest leczenie oszczędzające pierś, czyli BCS (ang. Breast-concerving surgery). W przypadku przeciwwskazań do leczenia oszczędzającego, chorym - zakwalifikowanym do amputacji - proponuje się jednoczasową rekonstrukcję piersi przy pomocy implantów lub tkanek własnych. Zabiegi oszczędzające mają korzystniejsze wyniki odległe niż te, które obserwujemy u pacjentek po amputacji, nawet jeśli wykonywane są z jednoczasową rekonstrukcją.
Gdański Kongres Zdrowia Kobiet - dawka wiedzy o zdrowiu w dniu kobiecego święta
Jedna z nowszych metod oszczędzających przy usuwaniu guza piersi
Stosunkowo nową techniką operacyjną jest wykorzystanie w tych zabiegach uszypułowanych płatów skórno-tłuszczowych (LCIAP, AICAP, MICAP), unaczynionych perforatorami od naczyń międzyżebrowych, znajdujących się w okolicy operowanej piersi.
- W UCK wykonujemy rekonstrukcję płatem określanym w medycynie skrótem LICAP (płat z bocznej części klatki piersiowej) oraz AICAP (czyli płatem poniżej fałdu podsutkowego) - tłumaczy dr Piotr Woźniacki, chirurg z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK. - Wykorzystanie wspomnianych płatów umożliwia nam zoperowanie pacjentek, które nie zakwalifikowałyby się do klasycznego zabiegu oszczędzającego. Wcześniej, przy podobnym zaawansowaniu choroby w obrębie piersi, proponowaliśmy pacjentkom mastektomię z lub bez rekonstrukcji implantami. Zabiegi oszczędzające z użyciem płatów uszypułowanych pozwalają na mniej agresywne i mniej okaleczające leczenie chirurgiczne oraz na uzyskanie dobrego efektu estetycznego z tzw. doszczętnością onkologiczną.
Mammografia, usg - badaj się regularnie. Różowy Tramwaj przypomina o profilaktyce
Jak wykorzystuje się płaty skórno - tłuszczowe?
Płaty skórno-tłuszczowe nie są wycinane, tylko przesuwane na naczyniach krwionośnych, których lokalizacja odnajdywana jest przy użyciu USG w opcji Power Doppler (pokazującego przepływy krwi). Płaty przemieszczane są w miejsce wyciętego gruczołu piersiowego z nowotworem uzupełniając nawet znaczne ubytki.
Kolejne działania medyczne u pacjentek zależne są od wyników badań histopatologicznych. Warto podkreślić, że rekonwalescencja po zabiegu oszczędzającym trwa krótko, pacjentki wypisywane są w pierwszej dobie po zabiegu.
Technika płatów uszypułowanych łączy skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. Na świecie oraz w wybranych ośrodkach w Polsce zabiegi te wykonywane są od kilku lat. Dla pacjentek UCK jest to nowość.