Paweł Huelle wśród najczęściej wybieranych autorów przez czytelników gdańskich bibliotek
O niedawno wydanych, opowiadających o naszych małych ojczyznach książkach - powieściach, opracowaniach historycznych, zbiorach dramatów i opowiadań, wierszach, i wielu innych pozycjach przeczytamy w „Nowościach Regionalnych”. To kwartalnik online z tradycjami, od lat tworzony przez Pracownię Regionalną Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.
Do zestawienia przygotowywanego przez pracownię trafiają pozycje dotyczące naszego regionu - czy to poprzez autora tu mieszkającego, czy takie, których fabuła się tu dzieje, lub dotyczą historii Pomorza.
Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”
Sakowicz, Milewska, Zawistowski, Kurski...
W tegorocznym numerze „Nowości Regionalnych” znalazły się 133 publikacje, stanowiące nie lada gratkę dla miłośników Pomorza Gdańskiego - Kaszub, Kociewia, Żuław, Powiśla i Trójmiasta, i Środkowego. Prym w zestawieniu wiodą książki historyczne (23 pozycje) i beletrystyczne (21), a także dotyczące szeroko pojętej kultury (15) i sprawa społecznych (13). Nie brakuje również biografii (9) i wspomnień (8). Te pozycje uzupełniają wydawnictwa takie, jak książki dla dzieci i młodzieży, zbiory poetyckie, opracowania etnograficzne, literaturoznawcze, językoznawcze i religioznawcze, a także przewodniki i albumy.
W dziale beletrystyka znalazła się m.in. wzmianka o powieści „W sieci” (2023) Anny Sakowicz - mieszkającej w Starogardzie Gdańskim nagradzanej autorki m.in. sagi o rodzinie Jaśmińskich, a także bajkopisarki, i autorki w sumie kilkunastu powieści, mogącej pochwalić się tytułem Ambasadorki Kultury Pomorza. „Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc” (2022) to z kolei zbiór sztuk teatralnych uznanej gdańskiej pisarki Moniki Milewskiej - autorki powieści „Latawiec z betonu”, która została przeniesiona na teatralne deski. „Nowości Regionalne” zwracają też uwagę na dramaty Władysława Zawistowskiego, wydane w zbiorze „Dobry adres” (2021).
W kategorii biografie wymienione są natomiast m.in. pozycja poświęcona śp. księdzu Janowi Kaczkowskiemu, której autorem jest Przemysław Wilczyński, oraz książka Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna”, która odbiła się szerokim echem w mediach - autor porusza w niej bowiem prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę, dokonując pełnego zawirowań śledztwa historycznego, opisującego dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu.
Co ważne, literaturę gdańską oraz dotyczącą Pomorza, odnotowaną w „Nowościach Regionalnych” wypożyczymy w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 42 - na zewnątrz udostępniane są głównie powieści i publikacje z zakresu kultury czy muzealnictwa, w tym katalogi, oraz w Pracowni Regionalnej na Targu Rakowym 5/6, gdzie na miłośników literatury czekają pozycje m.in. popularnonaukowe i etnograficzne.
Jubileusz Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia
W ten sposób biblioteka zachęca do poznawania regionu
Takie zestawienie to przede wszystkim doskonały sposób na promowanie literatury regionalnej. Jak zauważają bibliotekarze, jest to bardzo potrzebne, bo o ile beletrystyka, zarówno ta wydawana przez duże, jak i mniejsze wydawnictwa komercyjne, może pochwalić się reklamą, to już literatura bardziej niszowa - np. popularnonaukowa, dla dzieci, poświęcona kulturze czy etnografii, ukazuje się wyłącznie dzięki ciężkiej pracy instytucji kultury, które nie mają możliwości większej dystrybucji.
- Dużo ukazuje się literatury pięknej, różnej, są tam tytuły, do których zdecydowanie warto zasiąść. Przyzwyczajeni jesteśmy do powieści tak zwanych markowych autorów, których akcja najlepiej osadzona jest w Trójmieście. Ale mamy też przecież powieści, których akcja dzieje się dalej, obyczajowe, niekoniecznie romanse i popularne w dzisiejszych czasach kryminały - o nich nie dowiemy się z list bestsellerów - zauważa Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. - Warte wyboru są też pozycje z działu historia, niemało ukazuje się również biografii i ciekawych wspomnień. Wszystkie je odnotowujemy i zachęcamy do wypożyczania i kupowania - warto wspierać regionalną literaturę.
Z najnowszym odcinkiem kwartalnika „Nowości Regionalne”, można zapoznać się TUTAJ.
Tymański nominowany do Nike. W Manhattanie opowiedział o „Sclavusie” i Totarcie