Słynny gdański falowiec wyrastający pośród łąk na Przymorzu - PRL-owski mrówkowiec, drugi pod względem długości budynek mieszkalny Europy, najpierw zainspirował Monikę Milewską - poetkę i dramatopisarkę, nominowaną do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”. Poświęciła mu swoją książkę „Latawiec z betonu” (WAM 2018), która przyniosła jej Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza”, w kategorii Literacka Książka Roku.
Teraz opowieść o bezimiennym inżynierze, który skonstruował najsłynniejszy w Polsce modernistyczny blok mieszkalny, pobudzi wyobraźnię widzów - w Miejskim Teatrze Miniatura przygotowywana jest premiera „Beton” na podstawie powieści.
- To fikcja sceniczna o twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość - opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura, specjalizujący się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. - Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego. Czy wobec tego warto w ogóle działać i podejmować wysiłek kształtowania rzeczywistości? Czy lepiej poddać się i biernie dryfować z prądem życia?
W spektaklu występują: Wojciech Stachura, Marta Złakowska (wykonanie piosenek) oraz Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich i Piotr Srebrowski (głosy). Premiera odbywa się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu Wojciecha Stachury, odpowiedzialnego także za koncepcję scenografii i lalek użytych w spektaklu. To artysta widzom w Trójmieście dobrze znany - ceniony za liczne role w spektaklach Miniatury (m.in. Zbyszka w „Krzyżakach” i Androida Boui w „Kosmitach”), pomysłodawca Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili”.
Jednocześnie spektakl „Beton” jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych. Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk, oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, producencki duet braci, którzy tworzą muzykę ilustracyjną, a na swoim koncie mają już współpracę z wytwórniami, takimi jak Fonobo, Asfalt Records czy Kayax. Całości dopełni Maciej Iwańczyk - profesjonalny reżyser światła, który pracował m.in. jako oświetleniowiec w warszawskim Och-Teatrze i Teatrze Polonia czy w Białostockim Teatrze Lalek.
Spektakl „Beton”, inspirowany historią i teraźniejszością falowca, będzie punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.
Premiera przedstawienia odbyła się w środę, 25 listopada, online:
- o godz. 19:00 na Facebooku Teatru Miniatura
- o godz. 20:30 na kanale YouTube oraz na www.gdansk.pl
Debata „Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne” dzień wcześniej - we wtorek, 24 listopada. Emisja:
- o godz. 19:00 na Facebooku
- o godz. 20:30 na YouTube oraz www.gdansk.pl
Podczas spotkania z udziałem architektów: Jacka Dominiczaka i Kacpra Ludwiczaka, oraz historyka specjalizującego się w okresie PRL-u - Piotra Perkowskiego, poddana analizie zostanie przeszłość i współczesne losy falowca w kontekście trendów architektonicznych i ważnych historycznych wydarzeń, z odwołaniem się do doświadczeń i wspomnień jego mieszkańców. Debatę poprowadzi Małgorzata Fijas, jedna z liderek gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika.
Zarówno udział w spektaklu, jak i debacie są bezpłatne.
Wydarzenia zostały zrealizowane w ramach projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.