Nowa poradnia leczenia nowotworów piersi. Co zaproponuje?

To miejsce dla kobiet z rozpoznanym nowotworem piersi i dla tych, które podejrzewają chorobę. Znajdą tu kompleksową opiekę od postawienia diagnozy po badania, wybór terapii i leczenie. Na gdańskiej mapie leczenia nowotworów pojawiła się Zintegrowana Poradnia Nowotworów Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.
23.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


- Dziś najczęściej jest tak, że kobieta z guzem piersi zgłasza się do lekarza rodzinnego lub onkologa, dostaje skierowanie na mammografię. Mija tydzień, po tygodniu przychodzi z wynikiem tego badania i dostaje skierowanie do chirurga, tam ma wykonywaną biopsję - mówi Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii w UCK, koordynatorka poradni. - Czeka na wynik biopsji, ale jeszcze przed USG węzła pachowego, potem konsylium i dopiero leczenie. Często badania i konsultacje odbywają się w różnych miejscach, trzeba czekać, chodzić po kolejne skierowania. Tak nie powinno być.
 

Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii w UCK, koordynatorka poradni

Jak być powinno, pokaże działająca od kwietnia 2016 roku poradnia, która w oparciu o istniejące w UCK zasoby, w nowy sposób zorganizowała opiekę nad pacjentkami chorymi na nowotwór piersi.

Poradnia to odpowiedź na wymogi Unii Europejskiej stworzenia centrów zintegrowanej diagnostyki i leczenia pacjentek z tym rodzajem nowotworów, czyli tzw Breast Cancer Unit.

Poradnia to pierwsza część unitu, we wrześniu 2016 roku dołączy do niego osobna sala do podawania chemioterapii.

- Idea jest taka, żeby pacjentka miała wszystko, w jak najkrótszym czasie w jednym miejscu. Czyli diagnozę, badania, konsultacje specjalistów i leczenie - dodaje dr Senkus-Konefka. - Chcemy, żeby czas od zgłoszenia pacjentki do lekarza do potwierdzenia diagnozy zamknął się w tygodniu. Czyli w ciągu dwóch wizyt w gabinecie onkologa, kobieta zostanie w pełni zdiagnozowana i rozpocznie leczenie po konsylium. Też u nas, bo mamy między innymi doświadczony zespół chirurgów, radio- i chemioterapeutów, onkologów.


Szybkość diagnostyki i leczenia, koncentracja w jednym miejscu świadczeń medycznych to nie jedyne cele Zintegrowanej Poradni Nowotworów Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Ma tu pracować zespół specjalistów z różnych dziedzin, dla których diagnostyka i leczenie raka piersi będzie podstawowym zadaniem.

- Dla pacjentki wielkim kłopotem jest to, że właściwie nie wie dokładnie, jak będzie wyglądało jej leczenie, gdzie się odbędzie. Nie ma poczucia, że jest pod opieką zespołu specjalistów, którzy robią wszystko, co dla niej najlepsze - uważa Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK w Gdańsku. - W UCK mamy wszystko: od podstawowej opieki po specjalistyczne kliniki, świetną aparaturę, doskonałą kadrę. W przyszłości chcemy stworzyć centra dedykowane kolejnym nowotworom. To między innymi dzięki Breast Unitom, czyli nowej organizacji opieki, w krajach Europy Zachodniej udało się poprawić wyniki leczenia raka piersi o 40 procent.


Poradnia mieści się w Centrum Medycyny Inwazyjnej, na razie czynna jest raz w tygodniu, w środę, od 14:00 do 17:00.



TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka