
Czytaj także: Decyzje Rady Miasta Gdańska, podjęte na lutowej sesji
O tym, że w naszym mieście ma powstać Dom Literatury, w którym prowadzone będą szeroko pojęte działania literackie, szczególnie skupione wokół literackiej spuścizny Gdańska, mowa jest od kilku lat. We wrześniu 2023 roku odbywały się m.in. konsultacje społeczne w sprawie nowej placówki Domu Literatury - w budynkach zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości Placu Obrońców Poczty Polskiej.
Radni za nową instytucją
Teraz nastąpił kolejny krok w tym kierunku – podczas lutowej sesji Rady Miasta Gdańska, radni przyjęli uchwałę zaproponowaną przez Komisję Kultury Rady Miasta Gdańska, o podziale Gdańskiej Galerii Miejskiej i wyodrębnieniu z niej nowej jednostki organizacyjnej — Domu Literatury. Nowa instytucja będzie działać samodzielnie od 1 lipca.
- Gdańska Galeria Miejska pełni istotną rolę w promocji sztuk wizualnych i organizacji wydarzeń kulturalnych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jednak w ramach jej działalności zauważalny jest wyraźny wzrost aktywności związanej z literaturą, w tym promocją czytelnictwa, organizacją spotkań autorskich, festiwali literackich oraz inicjatyw edukacyjnych w zakresie kultury słowa. Tworzenie i rozwijanie tego rodzaju przedsięwzięć wymaga szczególnego skupienia, wyspecjalizowanego podejścia programowego oraz odrębnych zasobów. Wyodrębnienie Domu Literatury jako osobnej samorządowej instytucji kultury umożliwi rozwój inicjatyw literackich w sposób bardziej spójny i strategiczny, lepsze dopasowanie struktury organizacyjnej do specyfiki działań związanych z literaturą, zapewnienie transparentności finansowej i operacyjnej działań w zakresie literatury i czytelnictwa, zwiększenie możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych dedykowanych projektom literackim – uzasadnia Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska, której przewodzi radny Maximilian Kieturakis.
Czytaj także: Paweł Sołtys czyli Pablopavo. W Bibliotece Oliwskiej o nowej książce
Zyskają miasto, mieszkańcy i literaci
Jak wskazywała Komisja, rozłączenie GGM i Domu Literatury przyczyni się dodatkowo jeszcze do zwiększenia różnorodności oferty kulturalnej Gdańska - umacniając pozycję miasta jako ośrodka kreatywności i kultury o bogatych tradycjach literackich.
- Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru podziału Gdańskiej Galerii Miejskiej i wydzielenia Domu Literatury stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców Gdańska oraz wynika z dążenia do stworzenia bardziej efektywnej struktury zarządzania działalnością kulturalną. Realizacja tego zamiaru przyczyni się do dalszego rozwoju kulturalnego miasta, wzbogacając ofertę skierowaną do społeczności lokalnej oraz gości odwiedzających Gdańsk – czytamy w uzasadnieniu.
ZOBACZ ZDJĘĆ Z POSIEDZENIA RADY MIASTA GDAŃSKA