Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm. Ekostrada powstanie już w 2025 roku

Nowy odcinek trasy dedykowanej rowerzystom rozpoczynać się będzie przy ul. Rogaczewskiego i prowadzić będzie do wysokości al. Sikorskiego, następnie - przy skrzyżowaniu z ul. Chałubińskiego włączy się w istniejącą drogę rowerową. Droga wytyczona zostanie w ramach zaplanowanego na przyszły rok remontu odcinka al. Armii Krajowej.
03.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać trzech dziennikarzy stoją tyłem do fotografującego nagrywają na mikrofony stojącego przed nimi wiceprezydenta Gdańska, na ścianie wyświetlana jest duża prezentacja
O nowej drodze rowerowej prowadzącej ze Śródmieścia na Chełm opowiadał m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Droga rowerowa w 2025 roku

O budowę bezpiecznej trasy dla rowerzystów, łączącej Śródmieście z dzielnicą Chełm zabiegają od dłuższego czasu mieszkańcy, w tym aktywiści rowerowi. Miasto ma już konkretny pomysł na przebieg takiej drogi. Powstanie ona w przyszłym roku, a wytyczona zostanie wzdłuż al. Armii Krajowej, która w 2025 roku zostanie wyremontowana.

- Pierwszym etapem zadania, które planujemy zrealizować, jest wyremontowanie trzech pasów ruchu al. Armii Krajowej, na odcinku od Węzła Groddecka do al. Sikorskiego. Przy realizacji prac wykończeniowych, w śladzie tej trasy wytyczona zostanie droga rowerowa - poinformował podczas czwartkowego briefingu Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Całość zostanie oddzielona betonowymi barierami, tak by zapewnić pełne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. 

Ta inwestycja będzie miała swoją kontynuację - jeszcze w czwartek, 3 października, ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla kolejnego etapu drogi rowerowej - od al. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Łostowicką. Ten odcinek ma przebiegać już za ekranami akustycznymi.

Nadchodzi czas remontów na ulicach kameralnej Strzyży

Którędy przebiegać będzie nowa droga rowerowa?

W marcu 2025 roku rozpocznie się remont al. Armii Krajowej na odcinku od Węzła Groddecka do al. Sikorskiego. Prace będą realizowane etapami, a przez cały okres remontu będą dostępne dwa pasy ruchu dla samochodów. 

  • Już na etapie prac wykończeniowych w śladzie al. Armii Krajowej w skrajnym prawym pasie ruchu zostanie wytyczona droga rowerowa. Poprowadzi ona do al. Sikorskiego i tam włączy się w istniejącą drogę przy skrzyżowaniu z ul. Chałubińskiego. 
  • Łącznik na ul. Rogaczewskiego, który został wykonany przed kilku laty w ramach Budżetu Obywatelskiego, zostanie przedłużony do ul. 3-go Maja i tam - z jednej strony włączy się w istniejącą drogę rowerową przy Węźle Groddecka, a z drugiej - zostanie wydłużony do budynku Urzędu Miejskiego. 

PREZENTACJA PROJEKTU:

Zwiększenia zatorów drogowych nie będzie

W czwartek wiceprezydent Borawski odniósł się też do obaw części kierowców, którzy uważają, że wyznaczenie drogi rowerowej w dotychczasowym pasie ruchu dla samochodów spotęguje korki na tej ulicy. 

- Zdecydowanie tak się nie stanie, ponieważ to przepustowość skrzyżowania z ul. Łostowicką decyduje o płynności ruchu - podkreślił Piotr Borawski. - Prowadzone przez nas badania natężenia ruchu na jezdni w kierunku al. Sikorskiego pokazują, że w godzinach największego szczytu komunikacyjnego, przy dwóch pasach ruchu, przepustowość tego skrzyżowania zostaje wykorzystana w 70 proc.

Dodał on też, że trasa ul. Armii Krajowej, na odcinku od al. Sikorskiego do ul. Nowatorów, ma przebieg z dwoma pasami ruchu. Obecnie tylko na odcinku ze Śródmieścia do Chełmu ma trzy pasy, stąd decyzja, by jeden z pasów przeznaczyć na ruch rowerowy.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Gdańska Karol Ważny, który także zapewnił, że przepustowość na al. Armii Krajowej nie spadnie.

 - Bardzo często tamtędy jeżdżę i, rzeczywiście, korki pojawiają się, ale w okolicach skrzyżowania z ulicą Łostowicką, natomiast na dolnym odcinku właściwie nie występują - zwrócił uwagę radny Karol Ważny. - Ekostrada jest kolejnym elementem układanki dróg rowerowych w naszym mieście. Bardzo liczę na to, że projekt ekostrad będzie się rozwijał. W naszej strategii dróg rowerowych dla Gdańska mamy przewidziane kolejne tego typu trasy m.in. wzdłuż ul. Spacerowej.

13 października wybieramy radnych dzielnic. Ważne spisy wyborców, nie będzie zaświadczeń

Ekostrada aż do Łostowickiej

Co istotne, Miasto szykuje się już do przedłużenia tej drogi rowerowej. W czwartek, 3 października, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla dalszego etapu trasy, która będzie prowadziła do skrzyżowania z ulicą Łostowicką. Zostanie ona wyznaczona wzdłuż al. Armii Krajowej, ale za ekranami dźwiękoszczelnymi. Na wykonanie dokumentacji wykonawca będzie miał rok od podpisania umowy. 

- Dla miasta bardzo ważny jest zrównoważony transport i widać to na przykładzie tej inwestycji. Budujemy trasę rowerową, o którą wnioskowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Zabiegali o to szczególnie mieszkańcy Chełmu i Ujeściska-Łostowic, ponieważ te dzielnice są już połączone trasami rowerowymi, a potrzebne jest połączenie Chełmu ze Śródmieściem - podkreślił Maximilian Kieturakis, radny Gdańska. - Patrzymy na to kompleksowo - by powstało dogodne połączenie tych dzielnic z istniejącymi drogami rowerowymi na dolnym tarasie Gdańska. Inwestycja nie obejmuje tylko wybudowania ekostrady, ale także remont Armii Krajowej. 

Harmonogram prac remontowych

Remont Armii Krajowej zostanie zrealizowany etapami. W trakcie trwania prac, przez cały okres remontu, zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów. Szczegółowy harmonogram:

  • Marzec - maj 2025: prace remontowe na prawej jezdni al. Armii Krajowej
  • Maj - czerwiec 2025: prace remontowe na środkowym pasie al. Armii Krajowej (po zakończeniu pierwszego etapu)
  • Czerwiec - sierpień: prace remontowe na lewym pasie al. Armii Krajowej (po zakończeniu drugiego etapu)
  • Wrzesień - październik 2025: prace dodatkowe, tzw. około inwestycyjne, nie wpływające na ruch samochodowy

Przy realizacji prac wykończeniowych, w śladzie Armii Krajowej, zostanie wytyczona droga rowerowa. Ruch samochodowy i rowerowy zostanie oddzielony betonowymi dżersejami - by zachować pełne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

Remont całego odcinka al. Armii Krajowej, wytyczenie drogi rowerowej w jej śladzie oraz na ul. Rogaczewskiego i 3-go Maja, pochłonie około 18 milionów złotych. Inwestycja powinna zakończyć się jesienią przyszłego roku.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki