Nordic Focus Festival 2022

7. Nordic Focus Festival 2022 - Festiwal Kultury Nordyckiej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się od piątku do niedzieli, 25-27 listopada. W programie spotkania z podróżnikami, filmowcami oraz autorami książek, warsztaty z podstaw języka szwedzkiego czy fińskiego, i atrakcje dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
24.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Jarniewski
Adam Jarniewski kilkanaście lat temu przeprowadził się na Grenlandię. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Zwykłe życie” w reżyserii Kuby Witka, który zobaczymy w piątek, 25 listopada
mat. prasowe

Nordic Focus Festival

Już po raz siódmy Uniwersytet Gdański ma okazję zaprosić mieszkańców Trójmiasta na Nordic Focus Festival - Festiwal Kultury Nordyckiej, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada na terenie akademickiego kampusu - na Wydziale Filologicznym UG (ul. Wita Stwosza 55), Wydziale Biologii UG (ul. Wita Stwosza 59) i Wydziale Prawa i Administracji UG (ul. Jana Bażyńskiego 6) oraz w Bibliotece Głównej UG (ul. Wita Stwosza 53), a także w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) i w Księgarni Smak Słowa w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 6A).

Poznaj nowych ludzi i niezwykłe historie

Nordic Focus Festival to cykliczne wydarzenie poświęcone kulturze nordyckiej, przybliżające nam najciekawsze wiadomości o naszych sąsiadach z Północy i samym regionie Skandynawii, różnorodnym i fascynującym, w którym powstają posępne kryminały, muzyka przenosząca nas w inny wymiar rzeczywistości, intrygująca kuchnia i interesujące filmy.

- Przewodnia podróż, w którą pragniemy zaprosić Państwa w tym roku, poprowadzi nas aż do dalekiej Arktyki. Podczas trzech dni wspólnej wędrówki po arktycznych rejonach zabierze Państwa, mieszkający od przeszło dekady w Grenlandii Adam Jarniewski, bohater filmu dokumentalnego „Zwykłe życie” w reżyserii Kuby Witka. Natomiast pisarka Ilona Wiśniewska przybliży nam świat bohaterów swojego najnowszego reportażu „Migot. Z krańca Grenlandii” - zapraszają organizatorzy.

Katarzyna Tubylewicz
Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, tłumaczką, publicystką i kulturoznawczynią
mat. prasowe

Ciekawe warsztaty i spotkania z autorami

W ramach zajęć warsztatowych widzowie będą mieli niebywałą okazję poznać podstawy języka grenlandzkiego, a najmłodsi odbiorcy wezmą udział w arktycznych warsztatach literackich wokół książki „Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku” Adama Jarniewskiego. Poznamy między innymi podstawy języka szwedzkiego czy fińskiego, a młodzi odbiorcy będą mogli wziąć udział w zajęciach ekologiczno-plastycznych inspirowanych kulturą nordycką. Natomiast podróżnik i filmowiec Kuba Witek zdradzi tajniki skutecznego planowania i realizacji projektów podróżniczo-kulturalnych.

Ponadto, w bloku literackim spotkamy się z autorkami reportaży o współczesnym społeczeństwie skandynawskim w kontekście tematów praw obywatelskich i wolności obyczajowej. Pierwszym gościem festiwalu będzie Urszula Chylaszek, której reportaż „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych” dotyka zagadnienia przemian obyczajowych w farerskim społeczeństwie w kontekście praw osób LGBTQ+. Kontynuacją tematu będzie spotkanie z polską pisarką mieszkającą od lat w Szwecji - Katarzyną Tubylewicz, która w najnowszym zbiorze reportaży pt. „Szwedzka sztuka kochania” opisuje szerokie spektrum skandynawskiego społeczeństwa przez pryzmat tematu miłości i seksu. Oba spotkania będą idealną okazją do dogłębnego poznania obyczajowości północnych sąsiadów przy jednoczesnym skonfrontowaniu tematu z polskimi standardami życia społecznego.

Posłuchaj prezentacji podróżniczych, opowiedz o swojej podróży

Corocznym stałym elementem programu są prezentacje podróżnicze, w ramach których widownia ma okazję spotkać się z uznanymi podróżnikami. W tym roku opowiedzą o swoich ekstremalnych wyprawach m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Poza tym każdy chętny mieszkaniec Trójmiasta będzie mógł wystąpić w bloku „Moja Skandynawia”, przedstawiając swoje indywidualne wyczyny podróżnicze ze skandynawskich szlaków.

Muzyka i sztuka na festiwalu

Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpi natomiast Łukasz Szatt Palkowski z niepowtarzalnym live act’em skomponowanym z dźwięków zebranych na Grenlandii (psów zaprzęgowych, lodu, wiatru itp.), wzbogacony wizualizacjami z dalekiej Północy. Anita Horowska oprowadzi widzów po autorskiej wystawie, zatytułowanej „Jej Wysokość Północ”.

Kuba Witek
Kuba Witek to reżyser filmów dokumentalnych, podróżnik, autor książek i piosenek
mat. prasowe

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program i więcej informacji o festiwalu na stronie www.nff.ug.edu.pl oraz na Facebooku - Nordic Focus Festival.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Biblioteka Główna UG.

Honorowy patrona nad wydarzeniem objęli: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia