"Złoty Klucz". Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże oparta na motywach braci Grimm
- O tym, żeby przygotować wystawę Jakuba Słomkowskiego myślałam już od dawna - zdradza Agata Nowosielska, malarka i kuratorka galerii Żak. - Widziałam wystawę rysunków, znam jego malarstwo: na obrazach widnieją totemy, pustynie, dziwne apokaliptyczne pejzaże, ale skończyło się na innej realizacji.
Klub Żak. Mapowane obrazy miast w malarstwie Agnieszki Srokosz
Na pierwszym piętrze Klubu Żak pojawiły się niewielkie formy. Jakub Słomkowski wykonał te rysunki rapidografem na starym, pożółkłym papierze, kopertach i okładkach książek. Prace wyeksponowano na dostawionych ściankach ustawionych na planie koperty, do której wnętrza wsuwamy się jakby przez wąski przesmyk. Tak zakomponowana przestrzeń galerii potęgować ma wrażenie intymności.
- W środku znajdują się prace wykonane na vintagowych kopertach listowych z lat 80., i 90., które przymocowaliśmy magnesami do ścianek. Za pomocą markerów, rapidografów i ołówków, Kuba stworzył na nich armię - ni to azteckich bogów, ni żołnierzy. Z korpusów tych ludzi-hybryd wystają nogi, ręce i głowy. Kompozycje są prawie abstrakcyjne - opowiada kuratorka.
Szampańska zabawa z "Czardaszką" - brawurowa premiera w Operze Bałtyckiej. RECENZJA
Oprawione prace, umieszczone po zewnętrznej stronie konstrukcji należą do cyklu “Wzbierające lasy” i przedstawiają drzewa.
- Wizerunki konarów, gałęzi i krzewów są przedziwnie splątane, tworzą intrygujące gęste kompozycje. Te kadry natury stanowią dopełnienie tak zwanej "archeologii kosmicznej", którą jak mówi, uprawia Jakub Słomkowski. Narysował je na kartach ksiąg - wyjaśnia Nowosielska.
Na wystawie znajduje się też viewer, rodzaj kalejdoskopu, w którym za pomocą przycisku uruchomić możemy pokaz slajdów. Rodowód widocznych na nich zwierząt pochodzi z bajek retro albo baśni braci Grimm. Są niepokojące. Częstym motywem tych prac jest wilk, który może odnosić się do wojny.
Wydźwięk wystawy jest antywojenny, łącznie z tytułem. “Nocna straż”, która w pierwszej chwili kojarzy się ze słynnym obrazem Rembrandta, ma też autoironiczny aspekt. Artysta nawiązuje do faktu, że “armia” powstawała w nocy, gdy jego córeczką już zasnęła, ponieważ dopiero wtedy mógł pracować.
- Ludziki z kopert, gdyż tak nazywałem początkowo moją armię, nawiązują w swojej genezie do rysunków z dzieciństwa, także tych które powstawały w obecności mojego dziadka, którego pamięć ciała nie pozwalała na dobre zapomnieć o doświadczeniach II Wojny Światowej - mówi Jakub Słomkowski. - Motyw lasów oraz leśnego szałasu przewija się w moich wspomnieniach związanych z dziadkiem. Moja straż staje się pomostem z czasem mojego dzieciństwa, z czasem gdy rysowałem zabawki-wyobrażenia, do których nie miałem fizycznego dostępu.
- Armia powstająca na kopertach staje się tożsama z formą listu - krzyczącego komunikatu do świata - dodaje kuratorka.
Galeria Klubu Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, jest czynna codzienne w godz. 10 do 19. Wstęp wolny.
Kim jest Jakub Słomkowski
Jakub Słomkowski (ur. 1982) to malarz i muzyk, absolwent malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2004-2005 jako stypendysta programu Erasmus studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jest członkiem Fundacji Dzianina, Stowarzyszenia Nie z Tej Bajki, członkiem rady programowej galerii Art Walk, założycielem zespołów Andy Why, Kubatwice Improvise, Jan Komorov, I am sorry Dave oraz Sicarios Unidos, współtwórcą duetu performatywnego Loikuba, grupy Parque no oraz Time New Roman. Pomysłodwcą i wieloletnim orgnizatorem Kolacji na Hucie. Oprócz malarstwa posługuje się wieloma mediami. Od 2010 współpracuje jako kompozytor z choreografką i tancerką Izą Szostak.