Noc Muzeów 2023 w CSW Łaźnia

Będzie o wodzie i emocjach, sporcie i szalikach, a także o sztuce z papieru i aluminium. Prace trojga wybitnych artystów związanych z gdańską Akademią Sztuk Pięknych:  rzeźbę Katarzyny Józefowicz pt. “Aglomerat”, instalację Mariusza Warasa pt. “Furioza” oraz wystawę Wojciecha Radtke pt. We the Water, zobaczymy już w sobotę 13 maja 2023 r., o godz. 18, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2. Czy coś je łączy? Czy zostaną z nami na dłużej? A co w tym czasie dziać się będzie w Łaźni 1?
10.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn na wysięgniku montuje ażurową konstrukcje z metalu ma stelażu
"Furioza" Mariusza Warasa podczas montażu. Efekt końcowy zobaczymy już w sobotę, 13 maja, podczas Nocy Muzeów
fot. mat. FB Mariusz Waras

Noc Muzeów w Gdańsku już w sobotę, 13 maja - LISTA placówek w mieście i regionie

- W Noc Muzeów czekają nas aż trzy otwarcia w jednej Łaźni. Są to artyści trójmiejscy związani z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, ale reprezentujący nieco inne generacje i inne style. Wszystkie prace wpisują się w nasze 25-lecie - przypomina o obchodzonym w tym roku jubileuszu, zarządzającą od 20 lat instytucją Jadwiga Charzyńska. 

Furioza Mariusza Warasa

“Furioza” - taki tytuł nosi jedna z dwóch prac przygotowywanych przez Mariusza Warasa dla Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w tym roku. Wernisaż drugiej odbędzie się 16 czerwca. 

Praca, która zostanie zaprezentowana w Noc Muzeów, 13 maja, jest wielkoformatową ażurową konstrukcją wyciętą z dibondu, materiału składającego się z połączonych polietylenem warstw aluminium. Jaki jest jej rodowód, tłumaczy kuratorka Anna Szynwelska.

- Ażur tej instalacji kojarzy się logiem i architekturą Łaźni, a jej kształt - z szalikiem - wyjaśnia. - To nawiązanie, z jednej strony do artystycznego, a z drugiej, do sportowego ducha Łaźni, ponieważ w obu budynkach instytucji uprawiano dawniej sport. W zabytkowym budynku przy ulicy Jaskółcznej mieściła się Łaźnia Miejska. Kąpiele, sale gimnastyczne, Nowy Port, kibice i sztuka - wszystko się w niej łączy.

“Furioza” jeszcze czeka na oficjalne otwarcie, ale można ją już dostrzec przed budynkiem przy ulicy Strajku Dokerów 5, gdzie góruje na dziedzińcu wyniesiona na stalowej konstrukcji (pozostałość po banerze). Została tam zamontowana kilka dni temu, a jej tytuł słusznie kojarzyć się może z filmem Cypriana T. Olenckiego. Mariusz Waras postanowił w ten sposób zaznaczyć, nie bez przymrużenia oka, swój lokalny sportowy patriotyzm. Artysta wychował się bowiem na gdyńskim Obłużu, a tam właśnie kręcono część scen produkcji. Przekaz jest więc wieloznaczny i pełen czułości dla przeszłości i sztuki, lecz w typowy dla artysty przewrotny sposób.

- Bo my wszyscy jesteśmy szalikowcami Łaźni - deklaruje z uśmiechem Anna Szynwelska.

20230415_123333
Mariusz Waras, znany też jako m-city, jest jedną z ikon światowego street-artu
fot. mat. CSW Łaźnia

Do Opery Bałtyckiej powraca “Księżniczka czardasza” - historia miłości z happy endem

Kim jest Mariusz Waras

Instalacje przestrzenne i malarstwo wielkoformatowe, jako m-city artysta zdobył opinię jednego z najważniejszych światowych twórców street-artu, to tylko cześć aktywności wszechstronnego twórcy. Dr hab. Mariusz Waras (ur. w 1978 w Gdyni) jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, a od 2018 roku - kuratorem festiwalu Dictator Art Masters, który odbywa się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli festiwalu, a uczestniczą w nim czołowi artyści street artu, urban artu i sztuki współczesnej. Waras zajmuje się też projektowaniem graficznym i współtworzy think tank POGODA zarządzający szeroko pojętą kulturą.

Ażur “Furiozy” przywodzi na myśl inne jego prace - plecionki ulic miast na obrazach, ponieważ Warasa od lat inspiruje industrialna estetyka miasta. Charakterystyczną graficzną kreską zbudował wyrazisty styl, oscylujący wokół motywów architektonicznych i przemysłowych. 

Fot_Łukasz Unterschuetz_KASIA_JOZEFOWICZ_05
Katarzyna Józefowicz. Jej praca w Łaźni 2 ma budzić architektoniczne skojarzenia, ale też przywoływać to, co nierzeczywiste. Będzie zapisem minionego czasu, w którym budynek pełnił inne funkcje i miał inny wygląd
Fot. Łukasz Unterschuetz

Rzeźba papieru i powierza

Ażur Katarzyny Józefowicz, rzeźbiarki i autorki instalacji, jest z zupełnie innego wymiaru. W sobotę, 13 maja zobaczymy w Łaźni 2 jej pracę tak subtelną i lekką jak materiał, z którego została wykonana. A materiałem tym jest, używany przez artystkę konsekwentnie od lat - papier, z którego wznosi duże, pracochłonne, złożone z tysięcy elementów, misternie wykonane konstrukcje.

- Segmenty złożone z papierowych rurek składają się również na najnowszą pracę Katarzyny Józefowicz pt. Aglomerat - tłumaczy Anna Szynwelska. - Sześciokątna forma tworzy jakby pajęczą sieć, ale też nawiązuje do rozbudowującego się miasta, Nowego Portu czy samej przestrzeni Łaźni 2, której wnętrze zaprojektował profesor sztuki (ASP) i architekt Jacek Dominiczak. Trochę tu skojarzeń z bryłami i rozrastającymi się osiedlami, które nachodząc na siebie tworząc kryształową strukturę, ale też z organiczną formą - owadzimi konstrukcjami. 

Kim jest Katarzyna Józefowicz

Katarzyna Józefowicz (ur. w 1959 roku w Lublinie), laureatka Paszportu „Polityki” 2001 i Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, jest również dydaktyczką ASP. W latach 1981-1986 studiowała na wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecne Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), a dziś prowadzi na uczelni Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Idywidowalne wystawy jej prac organizowały m.in. w Galeria Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski czy CSW Łaźnia.

Radtke_portrait
Wojtek Radtke tworzy w nurcie art & science. Wystawa pt. "We the Water" będzie dla widzów niespodzianką
fot. mat. CSW Łaźnia

"My woda" - wokół i w nas

Do obejrzenia w sobotę będzie również wystawa Wojtka Radtke pt. We the Water,\ ("My woda"), która jest częścią pracy doktorskiej i podsumowuje kilka lat pracy, badań i poszukiwań artysty, w którego w polu zainteresowań znajduje się jest wiele różnych mediów, od rzeźby, malarstwa i fotografię, po film, teatr i performance. Fascynują go również design i … żywność. 

- Wystawa jest w trakcie montażu, a jej kształt poznamy już za chwilę - zapowiada Jadwiga Charzyńska. - Forma wpisuje się w interesujący nas nurt art and science. Temat wody artysta rozumie bardzo szeroko, począwszy od wody na planecie, po wodę w ciele. Prowadzącym doktorat artysty jest prof. Grzegorz Klaman z ASP. Wystawa będzie niespodzianką dla nas wszystkich. 

Wiadomo tylko, że twórca artystyczno-naukowe poszukiwania prowadził współpracując z laboratorium Pracowni Krystalochemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Wyniki badań nad wodą zobaczymy w formie artystycznej interpretacji.

Łaźnia 1 - sztuka o emocjach i łzach

Tego samego wieczoru czynna będzie również Łaźnia 1 przy ul. Jaskółczej. Na Dolnym Mieście odbędzie się przegląd wideo materiałów nadesłanych na konkurs 15 IN OUT Festiwal. Tematem głównym tych prac jest przemoc, a wypowiedzi filmowe mają często bardzo osobisty charakter, ponieważ artyści bywają nie tylko jej świadkami, ale też ofiarami. Na godz. 20.30 zaplanowano również czytanie performatywne w wykonaniu aktorek Teatru Wybrzeże dramatu pt. „Koniec przemocy” Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz. 

Kto nie miał okazji obejrzeć wcześniej, warto by nadrobił i zajrzał na wystawę Katarzyny Serkowskiej pt. „Akwa Afekty”. Prace młodej artystki - wystawa jest częścią nagrody przyznanej przez Łaźnię w konkursie na Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2022 - również opowiadają o wodzie i emocjach. Punktem wyjścia było osobiste doświadczenie straty artystki i poszukiwanie sensu w towarzyszącym temu smutku.

W obu Łaźniach, w Noc Muzeów pojawią się przewodniczki oprowadzające po wystawach, z którymi można się porozumiewać również w języku angielskim i ukraińskim.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta