Buddyści określają nirwanę stanem najwyższej szczęśliwości, spokoju i prawdy, który osiągnąć można wyzwalając się z bólu pragnień i namiętności. Polski słownik określa ją też jako stan zapomnienia, niebytu. A czym nirwana jest dla nas? Jaka droga do niej prowadzi i czemu tak kusi wielu z nas?
Agata Nowosielska, urodzona w 1982 roku w Gdyni malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce ukończyła gdańską ASP na Wydziale Malarstwa w 2006 r. Studiowała również w Hochschule für Künste Bremen w atelier Yuji Takeoka. Jej prace prezentowane były m.in. w Niemczech, Szwecji i w Chinach. Obrazy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji Nomus Nowego Muzeum Sztuki Gdańsku. Artystka pracuje również jako kuratorka. Jako absolwentka podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, od wielu lat związana jest z gdańskim Klubem Żak, gdzie promuje młodych artystów.
Tym razem Nowosielska zaprasza widzów do swojego świata, świata “Nirwany” - eskapistycznej przestrzeni, gdzie groteska przeplata się z powagą, entropia przeciwstawiona jest życiu, a multiplikacja skonfrontowana jest z ascetyzmem wypowiedzi.
W prezentowanych pracach - znajdziemy ponad 30 obrazów i kolaży - Nowosielska łączy skrajności. Znajdziemy tu pełen ekspresji choć niemy krzyk, ironiczny uśmiech dryfującej opętanej czy zastygłe, opuszczone scenerie. Postaci stroją się w operowo-barokowe kostiumy, lecz niszczy ich zaraza i upływający czas. Za tzw. „ładnymi formami” kryją się szpetota i ludzki dramat.
Wieloznaczne obrazy są chwilami perwersyjne, innym razem ascetyczne i uduchowione. Czemu służą te wszystkie zabiegi?
- Moje malarstwo stanowi refleksję nad życiem ludzkim, jako spektaklem pełnym błędów, porażek, destrukcji, sunącym szybko ku swemu nieznanemu kresowi - mówi artystka. - Interpretuje życie, ilustruje tę nieszczęsną puszkę Pandory, chociażby była ona gumowym krokodylem bez głowy, z którego sączy się moc nieszczęść. Zmuszeni do poruszania się w kółko, jak na karuzeli, merry – go- round, powtarzamy sekwencje zdarzeń, czynności. Ukazuję nasze uwikłanie w pułapkę życia, które nas zasysa niczym dominujący na horyzoncie lej, niczym tornado.
“Nirwana” nie jest jednak tylko defetystyczną wizją. Czasem pojawia się tu światełko nadziei.
- Są nimi, obok destrukcji, potłuczonych elementów rzeczywistości, okna na świat pełen nieznanego. Rozchyla je człowiek w erze posthumanizmu - wyjaśnia Nowosielska. - Jedyne, co pozostało jednostce, to podejmowanie nowych wyzwań. Procesualne malarstwo wyzwalające uczucia, instynkty, jest też na pierwotnym poziomie szczere. Malarstwo stanowi kompas dla człowieka, tłumionego często przez kulturowe zahamowania, społeczne nakazy, zakazy, aby uwolnił w sobie moc dziecka chłonącego łapczywie świat - przekonuje artystka.
Kuratorką wystawy jest Jolanta Woszczenko. Wstęp wolny.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, w którym znalazły się teksty Magdaleny Ujmy i Eweliny Jarosz, oraz rozmowa Jolanty Woszczenko z artystką. Projekt graficzny i skład publikacji przygotowała Ania Witkowska. Katalog można kupić w księgarni ŁAŹNI 1 na Dolnym Mieście lub przez stronę internetową www.laznia.pl.
Druk katalogu wsparła Stolarska/Krupowicz Gallery w Warszawie i BWA Zielona Góra. Publikacja zrealizowana została ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego oraz przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.
“NIRVANA”, AGATA NOWOSIELSKA
gdzie: CSW ŁAŹNIA 2 NOWY PORT, ul. Strajku Dokerów 5
kiedy: 11 czerwca do 1 sierpnia 2021 r. Wernisaż 11 czerwca
Pierwszego dnia wystawy, w piątek, 11 czerwca 2021 r., od godz. 14 do 21.30, artystka będzie dostępna i chętnie porozmawia z widzami.