Scenarzystką i reżyserem „Utworu o Stoczni i sąsiadach” jest Rita Jankowska. Jako artystka ma na swoim koncie już liczne prace z amatorami - choćby w ramach swojego Teatru Błękitna Sukienka czy w zeszłym roku przy projekcie Gdańskiego Archipelagu Kultury „Historie po Oruńsku”.
Spektakl „Utwór o Stoczni i sąsiadach” jest przykładem popularnego na Zachodzie, a w Polsce dopiero się rozwijającego teatru realizowanego ze społecznością (trudne do przetłumaczenia, angielskie „community theatre”). W ramach takich projektów, paru profesjonalnych artystów pracuje z grupą amatorów. Mniej ważny jest tu końcowy efekt artystyczny, o wiele bardziej liczy się sama aktywizacja i integracja grupy, odwołanie się do ważnych dla społeczności tematów. Bo treść wystawianej sztuki zazwyczaj nie jest narzucana aktorom-amatorom, ale scenariusz spektaklu powstaje w trakcie wspólnych rozmów.
W podobny sposób pracowała Rita Jankowska nad „Utworem o Stoczni i sąsiadach”. – Scenariusz powstał na kanwie historii terenów stoczniowych oraz rozmów z mieszkańcami – opowiada. – Rozmowy te były bardzo różne, długie w domach, krótsze na ulicy czy w lokalnym sklepie. Wykorzystałam także nagrane wywiady z byłymi pracownicami Stoczni, które powstały w ramach projektu Metropolitanka. Dodałam do tego swoje własne subiektywne spojrzenie na Stocznię, jako gdańszczanki i artystki.
W efekcie powstał szereg scen, które złożą się na spektakl. – To wyjątkowa podróż w czasie, swoista mozaika tematów – zapowiada Jankowska. – Pierwsza ze scen dzieje się na tych terenach w 1772 roku, kolejne dotyczą m. in. losów przesiedleńców z 1945 roku czy strajków w Stoczni.
W przedstawieniu wystąpi trzynastka aktorów-amatorów z Trójmiasta w różnym wieku. – Najmłodsze osoby ledwo pamiętają końcowe lata PRL-u – opowiada Rita Jankowska. – Z drugiej strony mamy też dwie aktorki-seniorki. W spektaklu bierze też udział dwóch profesjonalnych muzyków, Jarosław Marciszewski i Tomasz Antonowicz.
Poszczególne sceny rozegrane zostaną w różnych miejscach Stoczni. Przedstawienie rozpocznie się w niedzielę 23 sierpnia o godz. 20 na ulicy Robotniczej (łączy ona ulicę Jana z Kolna z ulicą Jaracza w pobliżu popularnego „żółtego wiaduktu”). Potem aktorzy poprowadzą widzów na ulicę Jaracza oraz Elektryków, gdzie w jednej z hal zakończy się spektakl.
Udział w przedstawieniu jest bezpłatny. Premiera „Utworu o Stoczni i sąsiadach” odbywa się w ramach projektu „Zrozumieć Sierpień” Europejskiego Centrum Solidarności.
Więcej: http://www.ecs.gda.pl/stocznia-teatr