• Start
  • Wiadomości
  • "Niezapomniani.org" - poznaj aplikację i odwiedź groby zasłużonych gdańszczan

"Niezapomniani.org" - poznaj aplikację i odwiedź groby zasłużonych gdańszczan

W poniedziałek, 29 października, uruchomiona została nowa aplikacja o nazwie “Znani Niezapomniani”. To projekt Fundacji Centrum Solidarności, którego celem jest upamiętnienie osób, które swoimi działaniami i postawą na stałe wpisały się w historię Gdańska i Pomorza. W aplikacji znajdziemy krótkie biogramy tychże osób oraz dokładną lokalizację ich miejsca spoczynku.
29.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O przesłaniu towarzyszącym powstaniu aplikacji, podczas konferencji na cmentarzu Srebrzysko, opowiedzieli Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska i Danuta Kobzdej - prezes Fundacji Centrum Solidarności
O przesłaniu towarzyszącym powstaniu aplikacji, podczas konferencji na cmentarzu Srebrzysko, opowiedzieli Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska i Danuta Kobzdej - prezes Fundacji Centrum Solidarności
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Do powstania tej aplikacji zainspirowała mnie rozmowa z pewną młodą nauczycielką, która nie znała postaci Lecha Bądkowskiego - mówiła Danuta Kobzdej - prezes Fundacji Centrum Solidarności. - Pamięć o ludziach jest najważniejsza, bo to jest pamięć o naszej historii, którą razem współtworzymy. Dzisiaj wspominamy tych, których już nie ma z nami a których życie zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej „małej ojczyzny” i nie tylko. Ludzie, których przywołujemy poprzez projekt Znani - Niezapomniani mogą stać się inspiracją, wzorcem osobowym dla młodych, którzy poszukują swojej drogi życiowej i swoich mistrzów.

W dniu uruchomienia aplikacji na liście "niezapomnianych" znajdziemy nazwiska 45 osób. Są wród nich m.in. Arkadiusz Rybicki, Olga Krzyżanowska, Anna Kurska czy Zbigniew Żakiewicz. Docelowo na liście zasłużonych ma znaleźć się ok. 120 nazwisk. 

- To pilotażowy projekt, nadal go dopracowujemy, dlatego bardzo proszę, by użytkownicy okazali wyrozumiałość, gdyby okazało się, że potrzebne są jakieś poprawki - mówiła Danuta Kobzej - prezes Fundacji Centrum Solidarności.

Grobu Małgorzaty Pipkowej jeszcze nie odnajdziemy w aplikacji, ale niebawem to się zmieni. Lista nazwisk będzie systematycznie rozwijana
Grobu Małgorzaty Pipkowej jeszcze nie odnajdziemy w aplikacji, ale niebawem się to zmieni. Pipkowa była żoną dozorcy pracującego w budynku Poczty Polskiej, gdy Niemcy zaatakowali pocztowców we wrześniu 1939. Zdjęcie oślepionej kobiety, której wsadzono w ręce karabin, stało się symbolem niemieckiej propagandy. 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ponieważ jest to pilotaż, projekt na ten moment dotyczy wyłącznie osób, które spoczywają na cmentarzu Srebrzysko. W przszłości aplikacja obejmie też inne, gdańskie nekropolie.

Aplikacja zawiera nie tylko biogramy. Znajdziemy w niej także mapkę, dzięki której bez problemu dotrzemy do wybranego grobu.

W pilotażowej wersji aplikacja dotyczy wyłącznie osób spoczywających na Srebrzysku
W pilotażowej wersji aplikacja dotyczy wyłącznie osób spoczywających na Srebrzysku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Na razie wybrano 160 nazwisk, które pojawią się w aplikacji. Projekt ma jednak charakter otwarty, dlatego Fundacja Centrum Solidarności zachęca wszystkich, którzy chcieliby włączyć się do tej inicjatywy, by zgłaszały kolejne nazwiska.

Czytaj też: Wyszukiwarka grobów. Jak znaleźć miejsce pochówku bliskich?

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane